Islamiści z Tadżykistanu w Polsce. Zorganizowali zjazd w Warszawie

9 września kilka opozycyjnych ugrupowań tadżyckich odbyło wspólną konferencję w Warszawie i podpisało porozumienie o współpracy. Organizatorem była Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu, która jest uznawana za ekstremistyczną.

Organizator konferencji Partia Odrodzenia Tadżykistanu w 2015 roku została zdelegalizowana i uznana za organizację terrorystyczną i islamistyczną przez Sąd Najwyższy Tadżykistanu. Podczas konferencji w Warszawie Partia Odrodzenia Tadżykistanu podpisała umowę o współpracy z kilkoma innymi partiami opozycyjnymi i powołały Sojusz Narodowy Tadżykistanu.

Balli Marzec, dziennikarka i działaczka ze stowarzyszenia Wspólnota Kazachska poinformowała na Twitterze, że partia islamistów dostaje pieniądze na działalność od Mukhtara Abljazowa z Fundacji Otwarty Dialog.

„Kilka tysięcy islamistów z Tadżykistanu już jest w Polsce i aktywnie działają. Są dobrze zorganizowani, mają zarejestrowane stowarzyszenie i zaprzyjaźnionych polityków. Mają kasę od #Ablyazov i czekają na rozkazy. Rosyjski ślad – ich lider i Czeczen #Kadyrov ściśle współpracują” – napisała Marzec.

Według informacji Balli Marzec, zjazd islamistów w Warszawie byłby niemożliwy, gdyby nie pomoc dwóch posłów z PiS. „Bez wpływowych posłów jak #Dworczyk #Lipiński zjazd byłby niemożliwy” – informuje na Twitterze.

„Politycy twierdzą że islamistów w Polsce nie ma. Islamiści nazywają siebie opozycją jak #otwartydialog. Jest ich już w RP kilka tysięcy” – ostrzega.

Dodaj komentarz