Jaś Kapela z Krytyki Politycznej fot. screen youtube.com

Sąd skazał Jasia Kapelę na karę grzywny za znieważenie polskiego hymnu poprzez zmianę jego słów. Obecnie trwa akcja solidarności ze skazanym.

O sprawie pisał już nasz portal. W 2015 roku Jaś Kapela przerobił słowa Mazurka Dąbrowskiego, umieszczając w nim m.in. tekst: “Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy, nasza bieda już minęła, migrantów przyjmiemy”.

Utwór pojawił się w internecie. Sąd uznał, że przeróbka ta jest znieważeniem hymnu. Nie zgadzają się z tym lewicowi aktywiści. W geście solidarności z Kapelą publicystka Agata Szczęśniak odśpiewała hymn z użyciem tych samych zmienionych słów.

„Przerabianie hymnu w ważnych celach społecznych i wykorzystanie hymnu przez artystów nie powinno podlegać karze” – stwierdziła Szczęśniak, która jako kolejna już osoba wzięła udział w akcji odśpiewania hymnu ze zmienionymi słowami.

Do podobnych aktów „obywatelskiego nieposłuszeństwa”, a tym samym łamania prawa zachęca na łamach „Krytyki Politycznej” m.in. redaktor Agnieszka Wiśniewska. To kolejne pole do popisu dla sądu.

Zobacz: Kapela skazany za przeróbkę hymnu. „Marsz, marsz uchodźcy, z ziemi włoskiej do Polski”.

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

113
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
36 Comment threads
77 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
56 Comment authors
DariuszJANEKJerzyRobota do zrobienia.belfegor12 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o