Jak będzie wyglądać Dania w 2050? Islam w ofensywie

Spodziewana liczba muzułmanów w roku 2050 ma wynieść 728 tysięcy co będzie stanowić 12,1% ludności kraju i będzie podwojeniem stanu obecnego (6,6%).

Dane duńskiego urzędu statystycznego pokazują, że wzrasta liczba kobiet, które wybierają wykształcenie. W ciągu 10 lat, liczba 20-letnich kobiet pochodzenia muzułmańskiego edukująca się wzrosła z 23% do 41%.  U mężczyzn zaś wzrosła statystyka przestępczości o 117%.

Odsetek osób pobierających zasiłki w społeczności muzułmańskiej jest bardzo wysoki w szczególności dla kobiet w wieku 18-64 lata, które nie pracują.

Odkąd centrolewicowy rząd kierowany przez Helle Thorning-Schmidt doszedł do władzy dwa lata temu zdążył już rozwiązać ministerstwo ds. uchodźców i imigrantów. W tej chwili na dniach ma zostać otworzony kolejny meczet w Kopenhadze, jest to szczególnie niepokojące, ponieważ lokalne regulaminy zabraniają wzywania do modlitwy, zaś meczet ma minaret. Wiadomość o jego otwarciu zaskoczyła Duńczyków.

Muzułmanie od lat starali się o jego budowę. Szczególnie niepokojąca jest reakcja mediów- skupiały się wyłącznie na pięknie architektonicznym i elegancji a także skandynawskiej powściągliwości i islamskim kodeksie budowlanym. Nie dało się jednak ukryć głosów krytycznych, wśród nich Carl Christian Ebbesena z populistycznej Duńskiej Partii Ludowej (DPP) który powiedział, iż nie jest dobrym pomysłem budowanie świątyni dla religii, która nie uznaje demokracji i równouprawnienia kobiet. Przez przypadek wyszło, że sponsorem nowego meczetu jest rodzina królewska z Kataru, przez to DPP pragnie utrudnić finansowanie meczetów z bliskiego wschodu.

Równoległa rozpoczęła się debata na temat mięsa halal. Okazało się, że wiele szpitali, szkół i przedszkoli korzystało z mięsa zwierząt ubitych islamskimi metodami oraz, że mięsa w niektórych dużych ubojniach zostały pobłogosławiony przez imama przed opuszczeniem bram fabryki.

Na razie wydaje się, że dwa najbardziej zróżnicowane grupy w społeczeństwie duńskim zyskały na całej sprawie najwięcej: muzułmanie, którzy w końcu dostali swój meczet i DPP, której odnowiona anty-islamska retoryka zdobyła poparcie. Według najnowszego sondażu zyskała DPP powyżej 20% po raz pierwszy.

na podstawie: bt.dk/economist.com
opracował: LaSt Man Standing

Dodaj komentarz