KoranNaukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili datowanie metodą radiowęglową jednej z kopii Koranu znajdującej się w bibliotece w Birmingham. Okazuje się, że księga ta jest starsza od samego Mahometa.

Koran według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami Mahometowi przez Archanioła Dżibrila. Mahomet urodził się około roku 570, zaś zmarł w 632 naszej ery. Badania naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego zostały przeprowadzone metodą izotopu węgla C14. Wskazują, że pierwsze zapiski Koranu powstały w okolicach 545r.

Przebadany manuskrypt został odkryty przez badaczy z Uniwersytetu w Birmingham. Jest uznawany za jeden najstarszy istniejących wytworów kultury Arabów. Przeleżał w bibliotece niezauważony pośród innych dokumentów przez niemal sto lat.

Profesor Nadir Dinshaw, z Uniwersytetu Birmingham, opisuje odkrycie jako „zaskakujące”. Keith Small, badacz z Uniwersytetu w Oxfordzie zwraca uwagę, że to może wywrócić do góry nogami islamską tradycję. – Historię islamu na Bliskim Wschodzie należałoby napisać od nowa – uważa.

Niektórzy historycy uważają, że fragmenty Koranu były już dostępne w arabskiej kulturze od ok. roku 500, a Mahomet wraz ze swoimi towarzyszami po prostu je spisali i wzbogacili aby wzmocnić własną pozycję polityczną.

Muzułmańscy duchowni kwestionują wyniki badań. Naukowcy wyjaśniają, że badania dotyczyły samego pergaminu, na którym księgę spisano, aby mieć pewność trzeba zbadać jeszcze atrament użyty przez skrybów. Możemy zatem czekać na kolejne badania. Spór na linii Nauka – Teologia nie jest zakończony.

9
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Peterk21001683.09.12żakPawel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dark_crusader
Gość

Złodziej, morderca a teraz jeszcze plagiator…

Pawel
Gość
Pawel

Kogo to obchodzi, kiedy napisano te szatańskie bzdety?

Ponton
Gość
Ponton

Cóż za logika muzułmańskiego fanatyka. Pergamin choć mógł być wykonany wcześniej niż na świat przyszedł Mahomet, to wątpliwe jest żeby było to około 60 lat (610 a 545). Czy tak dług czekano by wykorzystać pergamin?

Roman
Gość
Roman

Zbadają atrament i też powiedzą, że mógł być on wyprodukowany 75 lat przed użyciem.

żak
Gość
żak

Nie ma znaczenia, że ta księga szatana jest starsza od pedofila Mahometa, muzułmanie i tak wiedzą swoje. Niedawno islamski duchowny udowadniał, że ziemia nie może być okrągła

1683.09.12
Gość
1683.09.12

Do dupy z takimi naukowcami. Zły wynik.

„Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów” – Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Choć, na marginesie, to miłe, że ‚jeden najstarszych istniejących wytworów kultury arabów przeleżał w bibliotece niezauważony’.

k2100
Gość
k2100

„Murzyni bowiem, póki mahometanizm nie wypełni ich dusz nienawiścią do niewiernych i okrucieństwem, są raczej bojaźliwi i łagodni”
Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” rozdział XXXIX.

Ciekawe, że już Sienkiewicz wiedział, co to za dobro ten Islam…

Peter
Gość
Peter

Cóż, Sienkiewicz to schrystianizowany Tatar. Wiedział w czym rzecz smile

Peter
Gość
Peter

Generalnie niektóre fragmenty Koranu są plagiatem wcześniejszych tekstów. Natomiast samo sensacyjne odkrycie najlepiej podsumował Christian Prince. To nieudolna fałszywka. Na starych kartach zmazano wcześniejszy tekst i nabazgrano fragmenty Koranu. Problem w ty, że w staroarabskim nie istniały kropki jako znaki interpunkcyjne. Polecam stosowny filmik na jego kanale.