foto: commons.wikimedia.org/Various

Tysiące ludzi wyszło na ulice w północno-wschodnim Iranie w mieście Mashhad, protestując przeciwko wzrostowi cen i ogólnemu niepowodzeniu Republiki Islamskiej w tworzeniu miejsc pracy, zwalczaniu korupcji i zapewnieniu minimalnego poziomu dobrobytu.

„Śmierć dyktatorowi”, „Śmierć Hassanowi Rouhani”, „Nie bójcie się, jesteśmy razem”, „Nie Gaza ani Liban, moje życie za Iran”, „Nie chcemy Republiki Islamskiej” – to niektóre hasła, jakie pojawiły się wśród protestujących.

Według niektórych źródeł opozycyjnych setki osób zostały zatrzymane przez siły bezpieczeństwa, które użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego do rozproszenia tłumów, co doprowadziło do starć i ran.

Oprócz Mashhad, drugiego pod względem zaludnienia miasta kraju, miały miejsce mniejsze protesty w kilku innych miastach, w tym w Birjand, Kashmar, Noushahr, Neyshabour i Yazd. Wśród haseł padło „Niech żyje Reza Shah”, czyli nawiązanie do pierwszego króla Pahlawi, który jest uważany za architekta współczesnego Iranu. Reza Shah był również dobrze znany ze świeckiej polityki.

źródło: radiofarda.com

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

47
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
17 Comment threads
30 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
klioes vel pislamistaEl-RatoneddSokole OkoGarrus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o