Niemieckie media o wyborach w Szwecji: W Europie trwa fala prawicowego populizmu

Niemieckie media po wyborach w Szwecji ostrzegają o fali prawicowego populizmu w Europie. „Ostrzeżenie ze Szwecji” – komentują.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” wskazuje, że mimo słabszego niż prognozowano wyniku Szwedzcy Demokraci i tak będą wpływać na politykę kraju. Niemiecki dziennik radzi eurokratom, aby ustalili wspólne stanowisko ws. uchodźców i migracji. „W przeciwnym razie w najbliższych wyborach europejskich mogą zatriumfować siły radykalne (…)” – przewiduje „FAZ”.

O „sygnale ostrzegawczym ze Szwecji” pisze „Die Welt”. Zdaniem komentatorki gazety, pomimo przyjęcia przez Szwecję najwięcej imigrantów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, to Szwecja i tak nadal jest krajem dobrobytu socjalnego i nie zwiększa się bezrobocie – a mimo to i tak „mocno zyskała partia, która opiera się na lękach ludzi”.

„Szwecja musi znaleźć nowy ład” – podkreśla „Sueddeutsche Zeitung” i przestrzega partie mainstreamu przed próbami izolowania Szwedzkich Demokratów czy „bezmyślnego powtarzania ich haseł”.

Dodaj komentarz