Nowa ustawa w Danii. Duńczycy sami ustalą kwoty tzw. uchodźców

Rząd Danii przyjął ustawę umożliwiającą samodzielne ustalenie liczby tzw. uchodźców, którzy będą mogli osiedlić się w tym kraju każdego roku. Dania nie będzie automatycznie akceptowała kwot relokacyjnych.

To minister imigracji i integracji będzie teraz decydował o liczbie tzw. uchodźców, którzy zostaną przyjęci przez Danię. Rząd od teraz nie będzie akceptował więcej niż 500 wniosków o azyl, z wyjątkiem „sytuacji wyjątkowych”.

Dania od roku 1989 przyjmowała co roku 500 imigrantów w ramach programu relokacyjnego ONZ. Po wybuchu kryzysu migracyjnego w 2015 roku, kiedy pojawiło się niemal 20 tys. wniosków o azyl, Dania odmawiała przyjęcia tzw. uchodźców.

Według opozycyjnej Partii Radykałów Liberalnych odstąpienie od programu ONZ zwiększy presję na państwa, które już przyjmują duże liczby tzw. uchodźców, oraz że ten krok może spowodować taką samą reakcję ze strony innych państw. W 2016 roku ponad 6 tys. osób ubiegało się o azyl w Danii. Od stycznia do listopada wnioski o azyl złożyło ponad 3 tys. imigrantów.

źródło: pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

Dodaj komentarz