foto: tv.rp.pl

Rzecznik UNHCR w Polsce Rafał Kostrzyński uważa, że przybywający do Europy tzw. uchodźcy nie stanowią wielkiej liczby, a samo ich przyjęcie przez państwa europejskie nie wystarczy i trzeba dać im wsparcie.

Powraca temat tzw. uchodźców, którzy znowu przemierzają Morze Śródziemne, aby dostać się do Europy. „W 2015-2016 r. mieliśmy odejście od tej normy. Sytuacja tych osób mniej więcej wraca do normy” – powiedział Kostrzyński i dodał: „Pytanie, czy dlatego, że sytuacja w ich krajach wraca do normy, czy dlatego, że możliwości dotarcia do Europy stały się trudniejsze”.

„Około 35 tys. osób, które dotarły w tym roku do Włoch, to nie są wielkie liczby. Problemem jest to, że Włochy już mają przeciążony system azylowy” – stwierdził rzecznik UNHCR. Mówił także o rozwiązaniu funkcjonującym w Libanie, które jest zupełnie inne od tego, do którego przywykła Europa. „W Libanie nie ma obozów dla uchodźców, bo mają z tym niemiłe doświadczenia. Uchodźcy mogą mieszkać w prowizorycznych miasteczkach, ale nie stworzonych przez jakieś organizacje”.

Zdaniem Kostrzyńskiego problem jest szerszy, bo nie chodzi tylko o przyjęcie tzw. uchodźców, ale o stworzenie im warunków do funkcjonowania. „Niech te osoby, które uciekną przed wojną i prześladowaniami, znajdą w Europie wsparcie. Tak żeby mogły potem wrócić do ojczyzny” – stwierdził. „W całej sytuacji nie chodzi o to, że potrzebują brezentu nad głową. Potrzebują mniej więcej tego samego, co ja czy pani. Potrzebują pracy, bo ile można trwać, nie posyłając dzieci do szkoły” – dodał.

Według rzecznika UNHCR problem wynika z tego, że nie wszystkie państwa Unii Europejskiej chcą jednakowo pomagać. „Rozwiązania są, ale do tego żeby je wdrażać, to potrzebna jest wola wspólnoty międzynarodowej” – powiedział. Jego zdaniem wynika to z tego, że część państw chce pomagać, ale inne nie są tym zainteresowane.

źródło: rp.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

81
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
35 Comment threads
46 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
47 Comment authors
pozMarioBrosdfbdfszokmanSurowy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karbulot
Gość

„Około 35 tys. osób, które dotarły w tym roku do Włoch, to nie są wielkie liczby. Problemem jest to, że Włochy już mają przeciążony system azylowy” – stwierdził rzecznik UNHCR. Po pierwsze, oni nie dotarli do Włoch. Włosi sami ich ściągnęli u wybrzeży Libii. Czemu inne kraje mają przyjmować tałatajstwo,… Czytaj więcej »

tgb
Gość
tgb

dokłądnie tak powinno byc.Skoro sciagają niech zatrzymują

kici kici KOCUR
Gość

@Karbulot
Skoro 35 tysięcy to niewielka ilość a osoby te wrócą potem do siebie to myślę że nie ma tematu. Niech sobie Włosi z nimi radzą skoro tylu ich nazwozili do siebie. Przecież to bogaty i uprzemysłowiony kraj gdzie nasza biedna Polska do nich?

Lupus Canis
Gość

@Evita, pod którymś z poprzednich artykułów pisałem o marketingu politycznym, popatrzcie na „logiczny” ciąg wypowiedzi tego pana i spróbujcie dostrzec tam odrobinę logiki. 1. Syria ma niespecjalne doświadczenia z uchodźcami, a zatem jest niechętna (u źródła widzą zagrożenie, nam starają się przekazać, że wszystko jest ok) 2. uchodźcy potrzebują pracy… Czytaj więcej »

Logic1
Gość

Dla tego trzeba ich przyciskać do muru – mówicie o pomocy, ok jestesmy za. Robimy ucziciwy i skuteczny system pomocy specjalną spec ustawą. Kazdy chętny podpisuje zobowiazanie że bieze na siebie wszelkie koszty zwiazane z utrzymaniem leczeniem oraz odpowiedzialnoscia karna za czyny popelnione przez uchodzcę i proszę bardzo moga przyjmowac… Czytaj więcej »

Publiusz
Gość

A kto ma o to zadbac ,zeby notarialnie podpisane zobowiazania zostaly przez te fizyczne osoby co do joty wypelnione ? Moze niezalezne sady?

myślący
Gość
myślący

wciąż nie rozumiesz, albo udajesz, że nie rozumiesz, jak działa lewacki świat dokoła i w naszym kraju też: wystarczy nowomowa i EOT; po nazwaniu tych ludzi „uchodźcami” reszta nie ma znaczenia, bo prawo dawno jest bezwzględnie obowiązujące – należy pomagać, i choćby samolotami bezpośrednio z Afryki zwozić; o wszystkim decyduje… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

i żaden PISo-Kukiz tu nie pomoże, bo oni udają tylko, że zajmują się problemem, robiąc pseudoprotesty i pseudoblokady od dupy strony, bez zwalczania lewackiej nowomowy; efektem będą obozy dla uchodźców w RP czy tego chcecie, czy nie bo Polska ma zobowiązania międzynarodowe względem ochrony uchodźców czy się to komu podoba… Czytaj więcej »

fuckinbundeskalifat
Gość
fuckinbundeskalifat

jakie Polska ma ”zobowiazania miedzynarodowe wzgledem ochrony uchodzcow”? co to za nowomowa lewacka?bzdury totalne… powtarzam: polityka migracyjna danego narodu europy jest tego panstwa sprawa indywidualna, i nic swiniom z brukseli do tego… najbardziej wqurwiaja mnie zawistne swinie ktore caly czas porownuja Polakow w zachodnich kraikach do hord hunow przybywajacych po… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

widzisz i tu wykazujesz się niczym więcej, jak głupią i bezmyślną naiwnością o jakiej pisałem – zobowiązanie międzynarodowe to przede wszystkim KONWENCJA DOTYCZĄCA STATUSU UCHODŹCÓW sporządzona w Genewie dnia 28 lipca 1951 r. (tzw. konwencja genewska), którą RP włączyła do swojego prawa dekadę zanim komukolwiek się tu śniło o wejściu… Czytaj więcej »

Arek
Gość
Arek

Tam nie ma ani jednego uchodzcy we Włoszech, bo pzreszli przez kilka krajów by dotrzeć do Europy

myślący
Gość
myślący

Ta bajka – szeroko rozpowszechniania – nie ma wprost oparcia w Konwencji Genewskiej z 1951r. wraz z Protokołem Nowojorskim z 1967r. W żadnym z tym aktów prawnych nie ma stwierdzenia, że osoba nie spełnia definicji „uchodźcy”, jeśli „przejdzie kilka krajów”. Konwencje NIC nie mówią o chodzeniu po krajach.

Publiusz
Gość

Ale „Dublin” to reguluje tak ,jak pisze Arek ! A ustawodawstwo unijne jest ueber alles!

myślący
Gość
myślący

po drugie lewacy z UE już dawno zadbali, aby nie miało to znaczenia i w każdym kraju UE, w tym zwłaszcza w RP, wprowadzono przepis, który mówi, że tzw. ochronę uzupełniającą (czyli praktycznie to samo co dla uchodźców) należy w skrócie mówiąc zapewnić każdej osobie potrzebującej, która nie spełnia statusu… Czytaj więcej »

Karbulot
Gość

@myślący Strasznie irytuje mnie, kiedy wmawia się nam, że Polska ma jakieś zobowiązania w przyjmowaniu imigrantów czy musi się solidaryzować z resztą Europy. Po pierwsze, nie mamy żadnych zobowiązań. My się nie zobowiązywaliśmy, że będziemy brać ten balast na siebie, szczególnie że Polska nie jest bogatym krajem, którego stać na… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@Karbulot Jest jeden podstawowy argument zwalniający nas z przyjmowania tzw. „uchodźców”. Zostali oni przyjęci z naruszeniem wszelkich traktatów wewnątrzunijnych co do przemieszczania się ludzi, czyli prawo zostało złamane. W zasadzie można by wystąpić o odszkodowanie do odpowiedniego trybunału za sprowadzenie zagrożenia życia na obywateli Polski, np. przez rząd Włoch, Grecji,… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

to jest argument czysto dziecinny. o tym kto jest „uchodźcą” faktycznie decydują bowiem za kraje w tym za nasz kraj np. ludzie z UNHCR

myślący
Gość
myślący

Irytuj się ale zacznij czytac i myśleć! Ja nic nie napisałem o zobowiązaniu do solidaryzowania się z resztą Europy. Więcej pisać nie będę, bo wyjaśniłem to jasno w poście powyżej,

Paw
Gość
Paw

Uchodzca jest ten ktory ucieka przed wojna do pierwszego kraju w ktorym jest pokoj

myślący
Gość
myślący

Ta bajka – szeroko rozpowszechniania – nie ma wprost oparcia w Konwencji Genewskiej z 1951r. wraz z Protokołem Nowojorskim z 1967r. W żadnym z tym aktów prawnych nie ma stwierdzenia, że osoba nie spełnia definicji „uchodźcy”, jeśli „przejdzie kilka krajów”. Konwencje NIC nie mówią o chodzeniu po krajach.

Logic1
Gość

To wtedy my też odpowiemy na to i utwozymy podziemne struktury do walki z Islamem na wzór AK lub WiN doswiadczenie my polacy mamy w twożeniu takich struktur i bedziemy ich karać po swojemu za najmniejszy występek.

Publiusz
Gość

A wtedy sie dowiesz ,jak skuteczna moze byc policja w ktorej wystepujae nadreprezentacja UPAincow!Po wojnie zorganizozowane i zaprawione w bojach oddzialy AK i NSZ nie przetrzymaly nawet 2 lat ,bo po 47′ to juz nie byla walka ,tylko miotanie sie i ciagla ucieczka przed karnymi ekspedycjami ,a dzisiaj ,kiedy nikt… Czytaj więcej »

Kris11
Gość
Kris11

Gdyby głupota mogła fruwać to pan Kostrzyński byłby orłem.

Logic1
Gość

Juz zaproponowałem tym Lubnauerom Petreusom i innym Szleswig-holsteinom uczciwy system relokacji. Kazdy chętny do pomagania uchodzcom podpisuje kwit że bieze na siebie wszelkie koszty zwiazane z utrzymaniem leczeniem oraz opieka i odpowiedzialnoscia karna za czyny popelnione przez uchodzcę i proszę bardzo nie mam nic przeciw przyjmowaniu uchodzców. Entuzjazmu z ich… Czytaj więcej »

Publiusz
Gość

Patrzac na Lubnauer nie dziwie sie ,ze marzy sie jej kilku jurnych ciapakow …. podejrzewam nalezy bowiem ,ze meskie przyrodzenie ,to ona widziala tylko w atlasach ludzkiej anatomii!

prawyobywatel
Gość

Podobno jest lesbijką.

Publiusz
Gość

Czytalem kiedys na Necie ,ze czeska tenisistka Navratilowa,zdeklarowana lesba dawala sie regularnie wygrzmocic jakiemus (wybranemu pod wzgledem rozmiarow przyrodzenia) czarnuchowi …..Mysle ,ze i Lubnauer nie pogardzilaby dobrym „kabanem „!

prawyobywatel
Gość

Zapomniałeś o jeszcze jednym warunku: mają się gdzieś z nimi za granicę wynieść, nawet na Madagaskar, bo ja ich w kraju nie chcę oglądać, nawet z daleka.

ocoloto
Gość
ocoloto

Karbulot moim zdaniem te 35 000 to są wyłącznie ci, którzy dostali azyl we włoszech, jeśli przez weeken ściągają 8,5 tyś to te liczby są nierealne, te wyliczenia polegają na tym, że włosi ściągają ile się da, azyl przyznają 10-15% a reszta ma w ciągu tygodnia opuścić włochy, wiadomo, że… Czytaj więcej »

Publiusz
Gość

Liczba 35 tys. nachodzcow jest conajmniej o polowe zanizona! Jezeli pamiec mnie nie myli, to od stycznia tego roku Frontex i inne organizacje przeprowadzily conajmniej 4 wielkie akcje „ratunkowe” ,kazda z udzialem conajmniej 7-8 tys „”uratowanych „! W miedzyczasie wylawiano z wod libijskich normalna kwote ,czyli od 800 do 1200… Czytaj więcej »

nina
Gość
nina

Ten facet zyje teoria w tym temacie, nie zderzyl sie jeszcze ze skutkami przyjmowania tzw. uchodzcow, ale chce dla nich jeszcze wiecej …
Chce dla nich pracy, itd, itd. Nawet wierzy, ze oni wroca do swojej ojczyzny …

Jeszcze jeden z serii „refugees welcome”, takich juz nie oddyktronujemy.
Beznadziejny przypadek.

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@nina To jest rzecznik UNHCR, to czego się spodziewać? Jeść się chce i wypić i to nie byle co, a do łopaty nie pójdzie. Oczywiście jakby dostał propozycję przyjęcia pod swój dach dziesiątki takich „bidoków” co by się integrowali to by powiedział, że nie ma warunków socjalnych. Wiesz, w końcu… Czytaj więcej »

fuckinbundeskalifat
Gość
fuckinbundeskalifat

zwyczajna sorowska marionetka, kolejny pionek bez krzty honoru,zdrajca i sprzedawczyk, ot co to jest

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@fuckinbundeskalifat
Wiesz, jakby tak pogrzebać w korzeniach albo przynależności do pewnej międzynarodowej organizacji o zasięgu raczej światowym, to może się okazać, że to żaden zdrajca. Wróg owszem…
Ty myślisz, że do ONZ-tu to biorą z łapanki…

AliBabaHunter
Gość
AliBabaHunter

Dac im wsparcie. Wszystko czego chca. Pieniadze, kobiety, dach nad glowa, tablety, konsole do gier, markowe ubrania, zarcie halal, bron, amunicje i materialy wybuchowe. I wybudowac im meczety. Duuuuzo meczetow. Najlepiej przerobic z kosciolow. „Potrzebują mniej więcej tego samego, co ja czy pani. Potrzebują pracy, bo ile można trwać, nie… Czytaj więcej »

Arti
Gość

Analfabeta z Afryki czy Afganistanu pojdzie do pracy i posle dziecko do szkoly hahahaha.Somalijskie dzieci calkim do szkoly nie chca chodzic a byc przywodca gangu. Reszta jak pojdzie do szkoly to zaraz tam byc musi jedzenie halal, wszystko ich obraza bo nie zgodne z islamem. Rodzice to musza miec zasilki,… Czytaj więcej »

Marcin Opus
Gość

@Artur
Nie bądź taki pewny, że nie chcą iść do szkoły. Ten lewak na pewno miał na myśli szkoły koraniczne a pracę w domowej fabryce wyrobów wybuchowych.

Jakiestam
Gość
Jakiestam

po samej mordzie widać że to lewacka patologia
nie ma sensu nawet z tym czymś dyskutować

easyrider
Gość

Na takich stanowiskach nie pojawiają się zawodnicy z dupy. Ten frajer też jest ze starannego żydolewackiego doboru. Jego opinie są warte tyle co zeszłoroczny śnieg. Zawodowy łgarz.

Precz z pseudouchodźcami
Gość

Ktoś temu dobremu człowiekowi ze zdjęcia powinien wytatuować na czole napis „jestem naiwniakiem”. Najlepiej, żeby tatuaż wykonano gorącym żelazem.

Jack
Gość
Jack

Oto, co czeka obywateli europejskich, jak wpuścimy tych dzikusów:
https://www.youtube.com/watch?v=AjrJsf9up98&list=PLr3SVJhoemBqPKdXl-unQvFfjL9JKiI6f&index=7

kowalski
Gość
kowalski

Ciekawe jakie jest prawdziwe pochodzenie tego osobnika.Wtedy można się dowiedzieć czy to jest tylko szkodliwa naiwność czy jak mawia pewien profesor „inne szatany za tym stoją”?!

bkkkk
Gość
bkkkk

Ślicznie. Niech mi pan rzecznik odpowie jeszcze na pytanko: do jakiej pracy uchodźcy się faktycznie nadają i jaką pracę mają chęć wykonywać. Marginesowo przypomnę, że wszak przymuszanie ludzi do pracy jest nieludzkie i nawet chyba karalne;).

Chory swiat
Gość

( Zlewactwo jak zwykle buja sie na innej orbicie ) – … i za ile ? 2 Euro/na godzine ? Z wrażenia najeźdźca padnie na zawał i kto będzie za to odpowiadał , niedorzecznik Kostrzyński ?

fuckinbundeskalifat
Gość
fuckinbundeskalifat

gdybym to ja byl ”w klopotach” ten lysy pacan na pewno by mi nie pomogl…
takiego indywidum jak ten palant nie moge uznac nawet za rodaka i blizniego
najwyzszy czas zaczac sprzatac swoje podworko, malo biedy i nieszczesc w Polsce?

blantomat
Gość
blantomat

Bierz łysa, czosnkowa pało do siebie do domu. Żona będzie zadowolona….

J III Sobieski
Gość
J III Sobieski

Nie, no nie moge, rzygac mi sie chce gdy slysze taki belkot ….. W Europie jest ich juz kilka milionow i to mowimy o nowym „naciągu” od 2015 roku, za pare lat z tych paru milionow zrobi sie 20 milionow lub wiecej. To jest typowa gadka majaca uspic nasza czujnosc… Czytaj więcej »

Arti
Gość

tak, tak baaaaardzo nam sa potrzebni wybitni inzynierowie co maja takie zabawy z owieczkami, nagral to amerykanski dron gdzies nad Afganistanem:
youtube.com/watch?v=BNUCozbmz04

HSR
Gość
HSR

Jakiemu panu służysz sprzedawczyku rzeczniku?! Który długonosy miliarder tobie płaci?!

Tomuśniepiskaj
Gość
Tomuśniepiskaj

Kolejny idiota … Gdzie się takie matoły rodzą ?

kowalski
Gość
kowalski

Tylko czy to tzw. pożyteczny idiota czy coś znacznie gorszego?!