W niektórych krajach Europy liczba muzułmanów potroi się w ciągu najbliższych 33 lat – wynika z prognoz opublikowanych przez instytut Paw Research Center w Waszyngtonie. Dane z nowego raportu sugerują silny podział na Wschód i Zachód Europy.

Ludność muzułmańska w niektórych częściach Europy, szczególnie na Zachodzie i krajach Skandynawskich, może potroić się do 2050 r. – twierdzą naukowcy z Paw Research Center.

Badacze wzięli pod uwagę trzy scenariusze – pierwszy zakładał całkowite zatrzymanie migracji między 2016 a 2050 r., drugi – niską migrację i trzeci – rekordowy poziom migracji z lat 2014-16 utrzymałby się do 2050 r.

Według badaczy najbardziej prawdopodobny jest scenariusz drugi z którego wynika, że to Szwecja odnotuje największy przyrost muzułmanów na poziomie 20,5 proc. W Wielkiej Brytanii byłby to skok z 6,3 proc. do 16,7 proc. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców, wzrośnie z obecnego 6,1 proc. do 10,8 proc. We Francji z obecnego 8.8 proc do 17.4 proc.

Najbardziej pesymistyczna trzecia prognoza również zakłada, że to w Szwecji będzie najwięcej muzułmanów. Do 2050 r. w Szwecji miałoby zamieszkiwać aż 30,6 proc.  muzułmanów, co oznacza ponad 4.4 mln osób. Na drugim miejscu znalazłaby się Austria z populacją muzułmańską 19.9 proc. Na trzecim miejscu Niemcy 19,7 proc.

Dane z nowego raportu sugerują silny podział na Europę Zachodnią i Wschodnią. Podczas gdy we wszystkich trzech scenariuszach liczba muzułmanów na Zachodzie będzie wzrastać, na Wschodzie praktycznie nic się nie zmieni. Prognozy dla Polski mówią o wzroście muzułmanów do 0,2 proc. Słowacja z 0,1 proc. do 0,7 proc. U Czechów według najbardziej pesymistycznej prognozy, populacja może wzrosnąć z obecnego 0,2 proc. do 1,2 proc w 2050 roku. Z krajów znajdujących się na wschodzie Europy, większy odsetek muzułmanów mogą odnotować jedynie Grecy i Węgrzy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ​​populacja muzułmanów w Europie będzie nadal rosnąć w ciągu następnych dekad, nawet jeśli migracja na kontynent zostałaby jakimś cudem zatrzymana. Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak głównie dlatego, że wskaźnik urodzeń dla muzułmanów jest na ogół wyższy niż dla innych Europejczyków. Stopa dzietności wśród muzułmanów wynosi w Europie 2,6. Dla porównania, u osób wyznających inną religię jest to 1,6.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

81
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
32 Comment threads
49 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
51 Comment authors
Dzeta-TauJędruśMarkusWoytekasdasd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o