Sąd Okręgowy w Białymstoku zajął się sprawą czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie Państwa Islamskiego (ISIS). W czwartek zeznawał oficer ABW, który zbierał dowody przeciwko podejrzanym.

Czterej obywatele Rosji deklarujący narodowość czeczeńską są oskarżani o to, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej w Polsce i Turcji. Mieli m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro.

Akt oskarżenia mówi, że grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji, rekrutując bojowników na dżihad, a także zajmowała się organizowaniem i kupowaniem sprzętu paramilitarnego, który trafiał następnie do Syrii i Iraku.

W śledztwie pojawił się wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach. Sąd bada, czy mężczyzna doznał ran w Czeczenii, czy w Syrii. Od czasu zatrzymania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na początku 2015 roku oskarżeni pozostają w areszcie. Nie przyznają się do zarzutów. Kwestionują treści z tłumaczeń podsłuchanych rozmów, które to nagrania są jednym z najważniejszych dowodów w sprawie.

W czwartek sąd i obrońcy pytali o tłumaczenia nagrań z podsłuchów oficera ABW, który pracował przy tej sprawie w postępowaniu przygotowawczym, we współpracy z Prokuraturą Apelacyjną w Białymstoku. Obecnie za sprawę odpowiada białostocki oddział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Sąd chciał dowiedzieć się, jak sporządzano protokoły z odsłuchów nagrań z kontroli operacyjnej. Jak zeznał świadek, najpierw sporządzane były tłumaczone z czeczeńskiego na rosyjski streszczenia tych rozmów, później tłumaczono je z rosyjskiego na język polski.

Świadek był również pytany o umiejętności tłumacza języka czeczeńskiego, a także o to, czy była to osoba uprawniona do udziału w czynnościach z materiałami tajnymi. Powiedział, że czynności nie odbywały się w jego obecności i nie wie, czy tłumacz miał taki certyfikat.

źródło: tvp info/pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

24
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
13 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Benekgroteasyriderlupus canisCore Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jabol
Gość
Jabol

Już jakiś szmaciany papuga, powiedział co mają zeznawać. Porządek należy zacząć od zdrajców i sympatyków.

Passangerstanislawpaluch
Użytkownik

Zastanawiam się nad tym , czy nasza europejska praworządność powinna mieć zastosowanie w przypadku bandytów respektujących tylko prawo dżunglii. To wszystko wyglada na ceregiele przysłowiowej babci z łobuzem. Oni smieją się nam w twarz robiąc swoje i robią wszystko by wykorzystać istniejące prawo przeciwko nam , bezradnym czasem w jego… Czytaj więcej »

Janusz
Gość
Janusz

Czyli co? Tłumacz nie miał pewnie jakiegoś kwita i brodacze zostaną wypuszczeni?

easyrider
Użytkownik

To jest farsa. Sądy są do sądzenia zwykłych przestępstw a nie do procesowych przepychanek ze ścierwami, które ludziom głowy ucinają. Demokratyczne procedury nie sprawdzą się nigdy w walce z przeciwnikiem, który sam nie stosuje się do żadnych reguł ale jednocześnie korzysta w pełni z dobrodziejstw tychże procedur.

grot
Gość
grot

Szybki Sad Polowy i po temacie.Reszta to strata czasu i kasy podatnikow.

Wiarus55
Użytkownik

Nie będzie łatwo, prokurator nie ma twardych dowodów by skazać tych przestępców na karę więzienia. Po umorzeniu sprawy niech zajmą się nimi służby specjalne. Rosjanie nie darowali by Czeczenom. Od czego mają GRU? My (chyba) nieoficjalnie też mamy taką komórkę kontrwywiadu.

easyrider
Użytkownik

@Wiarus55 Jaką nieoficjalną komórkę kontrwywiadu? W Polsce są dwie instytucje zajmujące się ustawowo zwalczaniem obcego wywiadu – ABW i SKW. Za rozpoznanie, zwalczanie i przeciwdziałanie terroryzmowi odpowiedzialna jest ABW. W zadaniach pozostałych służb również te zadania występują ale wiodącą służbą pozostaje ABW i ta agencja koordynuje wszystkie działania.

Wiarus55
Użytkownik

easyrider – Nieoficjalna znaczy tajna

easyrider
Użytkownik

@Wiarus55 Co dla Ciebie oznacza tajna? Niewymieniana w żadnych strukturach? Wszystkie działania służb, które są uprawnione do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych są klauzulowane (od poufnego do ściśle tajnego). W Polsce spośród pięciu służb specjalnych, tylko trzy służby są „czysto” operacyjno-rozpoznawcze: AW, SKW i SWW. Pozostałe (ABW i CBA) mają także uprawnienia… Czytaj więcej »

Wiarus55
Użytkownik

easyrider – Tak, tak oczywiście zgadzam się z tobą. Napisałem powyżej ” (chyba) ” oznacza to wątpliwość . Wiesz Maciarewicz, Błaszczak unamused … ech szkoda gadać. Tylko się modlić nam pozostało sad

easyrider
Użytkownik

@Wiarus55 Powiedz Wiarus, co Ty możesz wiedzieć – bez urazy – o tym co działo się w WSI i jakie zmiany nastąpiły po jego likwidacji? Bo Wybiórcza tak napisała? Bo Vega nakręcił bajkę dla dużych dzieci – „Służby specjalne”? Bo ubabrani w realizację własnych interesów funkcjonariusze zaczęli fajną kampanię dezinformacyjną,… Czytaj więcej »

Logic1
Użytkownik

Chodzi chyba o taką komórkę która by likwidowała takich klientów bez zbędnego szumu. Ale takiej chyba w Polsce nie ma, ci wszyscy seryjni samobójcy to albo byłe WSI albo koledzy z GRU pomagaja za kasę komu trzeba.

W-a
Gość
W-a

Nie mamy. WSI zostało zniszczone przez AM. Plus publikacja raportu także po rosyjsku dla ułatwienia. Na marginesie – jak czytałam – komuniści rosyjscy po rewolucji za chowali carski kontrwywiad. Ale polska głupota jest bez granic.

W-a
Gość
W-a

zachowali

easyrider
Użytkownik

@W-a Jedziesz fajną retoryką Wybiórczej. Przede wszystkim WSI zostało zlikwidowane w 2006 roku ustawą sejmową, w której (poza SLD i Komorowskim) wszyscy (łącznie z PO i PSL) głosowali za jego likwidacją. Po drugie sporządzenie raportu i publikacja były wymogiem ustawy. Po trzecie bajki o tłumaczeniu raportu to również retoryka Wybiórczej.… Czytaj więcej »

Erdoka
Gość
Erdoka
ABC
Gość
ABC

Przykład wdzięczności „uchodźców” czeczeńskich.

Republikanin
Gość
Republikanin

…ach tam zaraz proces….nie wystarczyło z tej komórki wyciągnąć kartę SIM ?…że też operatorzy pozwalają na takie rzeczy…no tak – obcy kapitał…

Core
Gość
Core

Każdy jeden sku r vysyński, lewacki politruk, który przyczynił się do tego, że noga tych s… synów stanęła na Polskiej ziemi POwinien być sądzony za współudział i dostać wyrok dwa razy taki jak te ss… syny!

Lupus Canis
Użytkownik

W naszej demokracji pojawia się przerost formy nad treścią i skrupulatnie wykorzystują to przestępcy oraz adwokaciny zamierzające na takich sprawach zbić kapitał. Co za różnica czy materiał operacyjny zgromadzono droga legalnych czy nielegalnych działań, czy zeznania uzyskano stosując siłę argumentów czy argument siły. Działania operacyjne mają być przede wszystkim skuteczne.… Czytaj więcej »

miki
Gość
miki

Po co wydawać nasze pieniądze. Odesłać do Assada.

pojawiam się i znikam
Gość

Czeczenia to też islam, a islam zawsze był i jest wrogi dla tzw. Zachodu i chrześcijaństwa! Już jest w Europie za dużo dziczy z obcego lądu. Nie zapominajmy, że wiosna idzie i pewnie znowu zacznie się nowa fala najeźdźców a wrogowie i zdrajcy Europy będą tylko zainteresowani dalszą tresują i… Czytaj więcej »

Benek
Gość
Benek

coś tu pachnie poprawnością polityczną ze strony sądu !! Każdy dowód zbrodniczej działalności nie powinien być podważany i uzależniany od certyfikatów dostępności – to zwykły idiotyzm przeciwko prawdzie dowodowej.