foto: pixabay.com

Paweł Grzesiowski, pediatra i wakcynolog, szef fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń w rozmowie z „Gazetą Pomorską” wyjaśnił, że skutkiem migracji jest wzrost zachorowań na zapalenie wątroby typu A i gruźlicę. W Polsce ten problem odczuwa się przez duży napływ imigrantów ze Wschodu i Azji.

„Najbardziej niepokoić musi ilość opornych na antybiotyki prądków gruźlicy, które ewidentnie trafiły do nas spoza Polski. Szczepy oporne wędrują zwykle z ludźmi, którzy są leczeni tylko częściowo albo przerywają leczenie. Wielkim problemem jest wirusowe zapalenie wątroby typu A. Chodzi o pięć tysięcy zachorowań od ubiegłego roku, podczas gdy w ubiegłych latach mieliśmy po kilkanaście lub kilkadziesiąt przypadków rocznie. Osoby, które przywiozły tę chorobę do Polski najczęściej nie miały objawów. Nie ma więc możliwości takiej osoby rozpoznać na granicy” – mówi Grzesiowski.

„To jest szerszy problem, wielkie migracje ludności zawsze niosły za sobą choroby. Tam, gdzie jest wojna, załamuje się system opieki zdrowotnej. Pokłosie tego zjawiska odczuwamy dziś w całej Europie. Nie jesteśmy w stanie w żaden zorganizowany sposób tego uniknąć. Bo co zrobić w przypadku osób, które mieszkają w Polsce już od lat, ale odwiedzają od czasu do czasu rodzinę na Ukrainie? Znajdujemy się w takim momencie w historii, który jest epidemiologicznie niepewny” – przekonuje.

Grzesiowski uważa, że sensownym ruchem byłyby darmowe badania przesiewowe i szczepienia dla osób przybywających z Europy Wschodniej i Azji. Chodzi zwłaszcza o osoby, które nie mają jeszcze prawa legalnego pobytu w Polsce, bo wiele z nich boi się iść do szpitala w sytuacji braku ubezpieczenia.


termedia.pl

85
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
21 Comment threads
64 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
bkkkkKafaka ParafkaprawyobywatelLogic1Kafaka Parafka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kici kici KOCUR
Użytkownik

„Grzesiowski uważa, że sensownym ruchem byłyby darmowe badania przesiewowe i szczepienia dla osób przybywających z Europy Wschodniej i Azji”.
Panie Grzesiowski najbardziej sensownym ruchem byłoby odprawienie przybyszy tam skąd przybyli. Nie ma innej alternatywy jeśli MY chcemy przetrwać.

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Darmowe badania a z jakiej racji? Czy włożyli choć złotówkę do naszej służby zdrowia? Jaki problem masz aby nie zacytować kolejnego a zarazem ostatniego i ciekawszego zdania? „…nie mają jeszcze prawa legalnego pobytu w Polsce…” Jak zwykle proste pytanie: państwo i służby biorą udział w przestępstwie? Od kiedy to jesteśmy… Czytaj więcej »

polska brew
Gość
polska brew

uff… co za ulga ten pisslamista wreszcie sie zamknął

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Ulgę to dopiero będziesz miał, jak przestaniesz judzić i zaczniesz zachowywać się jak człowiek. Inaczej przechlapane!

klioes vel pislamista
Użytkownik

Dziękuję. Zarówno nachodźców, jak i inne udoskonalenia (np.60 płci), zawdzięczamy Unii. Pora na jej uhonorowanie: Transformacja Pomimo heroicznych wysiłków „lekarzy”, Pacjent przeżył!… Miłością „lekarzy” nie darzy – Niewdzięcznik! Postępu nieprzyjaciel wielki! „Lekarze” chcą mankament mu usunąć wszelki. A więc kolejny zabieg był już planowany… Niewdzięcznik, do staroci nazbyt przywiązany, Wszczął… Czytaj więcej »

Anahu Yamito II
Użytkownik

Dzicy roznosza gruzlice a pedaly roznosza zyebanie umyslowe. Dowodem na to jest chocby polska brew, tzn. polska qrew

Anahu Yamito II
Użytkownik

Hej polska qrew. Chcialem ci zwrocic uwage, ze mylisz literki przy swoim imieniu. Ja wiem, ze b jest jak odwrocone q. Juz lepiej wroc na swoje gejowskie porno stronki. Pa pa

klioes vel pislamista
Użytkownik

Niech wróci do kolekcjonowania zdjęć pedofilskich!

Kafaka Parafka
Gość
Kafaka Parafka

Nie podoba się? To wypad z baru.
Jak widać po ocenie twojej wypowiedzi masz grono gorących zwolenników.

Kafaka Parafka
Gość
Kafaka Parafka

To było do polskiej qurwy.

tytkoski
Gość
tytkoski

„polska” brew: zamilcz hooju rybi

Brycz
Gość
Brycz

Jemioł w akcji Zrobiłem błąd policzkując Michała Boniego. Kapusiom nie przysługują zdolności honorowe, więc powinienem go kijem obić, a nie policzkować – komentował w w programie #RZECZoPOLITYCE Janusz Korwin-Mikke, lider partii Wolność, kandydat na prezydenta Warszawy. W rozmowie z red. Jackiem Nizinkiewiczem, Korwin-Mikke wrócił do sytuacji, kiedy polityk spoliczkował europosła… Czytaj więcej »

skunksik
Gość
skunksik

Może i oszołom (szczególnie jeśli chodzi o stosunek do kobiet), ale co poniektóre poczynania i poglądy JKM są mi bardzo na rękę. Niestety nigdy nie ma tak aby jeden kandydat na męża stanu pasował wszystkim w każdym aspekcie życia i preferencjach polityczno – społecznych. Ideałów nie ma i nie będzie,… Czytaj więcej »

klioes vel pislamista
Użytkownik

Przypomnijmy, jak było i kto jest kim: B.O.N.I. czyli Bardzo Obity Najprawdomówniejszy Informator Najprawdomówniej powiem, kim być chciałem. A chciałem zawsze być, jak James Bond. Lecz nie Jakubem jestem, a Michałem… Wołodyjowskim? – Nie, ależ skąd! Na swojską miarę zostałem agentem: Najprawdomówniej sypałem wszak! Pierwszego Maja, co pracy jest świętem,… Czytaj więcej »

czl
Gość

mnie życie nauczyło, że za c darmo to pała przez plecy można zarobić

kici kici KOCUR
Użytkownik

A to już prawdziwa perełka na ten temat co powyższy artykuł: W okolicach Frankfurtu i Hanoweru zaobserwowano wielkie kleszcze. Mają 2 cm. średnicy i są bardzo niebezpieczne – przenoszą groźne, śmiertelne choroby. Sprawę zbadali naukowcy z Uniwersytetu Hohenheim i Instytutu Mikrobiologii Federalnego Związku Sił Zbrojnych w Monachium. Ustalono, że pajęczaki… Czytaj więcej »

klioes vel pislamista
Użytkownik

Sprawa jest jasna. Powtórzę za prawdziwym autorytetem, którym jest pani prof. Magdalena Środa: „Całemu złu świata winien jest Kościół Katolicki i mężczyźni.”

Brycz
Gość
Brycz

Piękne zawiasy. Będzie się pilnowała.Niedawno sąd irański skazał 43-letnią Shaparak Shajarizedah na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 18 lat za to, że publicznie zdjęła chustę, okrywającą jej głowę.
e/i

Kafaka Parafka
Gość
Kafaka Parafka

Niektóre poleczki powinny ukrywać fizys w kaskach motocyklowych
Take pasztetowwy że strach spojrzeć w twarz

Kafaka Parafka
Gość
Kafaka Parafka

nie podszywaj się szujo

bkkkk
Gość
bkkkk

Tak kiciu, jednakowoż mnie sprawił ulgę głos doktora. Jeden rozumny, który miał odwagę powiedzieć głośno, że szczepić – tak, ale nie koniecznie nas, tylko tych z grupy ryzyka. Tj. imigrantów. Dla naszego dobra. Bo jak na razie, to złoto Makreli z tego obowiązku TEŻ było zwolnione i nacisk był na… Czytaj więcej »

RadykalnyBigos
Gość
RadykalnyBigos

Odprawienie całego tego ścierwa jest zbyt drogie. Powiedziałbym co powinno się z nimi zrobić, ale jeszcze mi się policja wpier*oli do domu. Podpowiem tylko –> masowa ekstermi….. . Nie ma się co cackać z beżowymi.

klioes vel pislamista
Użytkownik

Tak, tak, ja też jestem za masowymi egzaminami eksternistycznymi ze znajomości języka, kultury i historii Polski dla biednych uciekinierów.
wink

Messermann
Gość
Messermann

Idź spać debilu

Anahu Yamito II
Użytkownik

A ty wroc do masowania stulei massermanie

klioes vel pislamista
Użytkownik

On chyba naprawdę w swej głupocie nie zrozumiał prawdziwego sensu tego, co napisałem!

WTF?
Gość
WTF?

Funkcjonuje takie powiedzenie :”wszystkie drogi prowadzą do esicy messramana”.
Jego doopa to dla pedrynksów jak mekka dla iszlamistów.
Każdy już go miau.

skunksik
Gość
skunksik

Morda cwelu. I wsadź se ten kozik w doope.
Tam zresztą wszystko trafia, nawet MIR. I końcówki twojego dzielnicowego, sztuczne i naturalne.

ABC
Gość
ABC

Jarosław Kaczyński już dawno o tym mówił, ale go nie słuchali, śmiali się z niego…

Slav
Gość

Sarkazm? Przecież to właśnie Jaro i jego partia ich ściąga hurtem.

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Ano mówił, bo pewnie jego pracownicy czytają wypowiedzi ludzi na tym forum i podobnych, (wtedy nabijał sobie punkty, a dzisiaj?) na których od dawna ludzie ALARMOWALI o wszelkich chorobach, na które Europejczycy nie są odporni a nawet ich nie znamy, bo u nas nie występowały! Jak wszelką nieznaną zarazę leczyć,… Czytaj więcej »

prawyobywatel
Użytkownik

Swego czasu „naukowcy” włoscy bardzo chwali i cieszyli się nowymi bakteriami mającymi ubogacić Europejczyków. Cały elaborat o tym napisali.

kici kici KOCUR
Użytkownik

Tak, masz rację prawyobywatel, artykuł na ndie pt. „Włoski dziennik sugeruje dziękować imigrantom z Afryki za zwiększenie zróżnicowania biologicznego” a początek z tego artykułu brzmi …jeden z największych włoskich dzienników opublikował artykuł, w którym wyrażono wdzięczność wobec przybyszów z Afryki za ubogacenie Włoch i Europy nowymi szczepami bakterii… W życiu… Czytaj więcej »

prawyobywatel
Użytkownik

A ja chcę Ci pogratulować świetnych wpisów, lekkości w pisaniu, no i tych super puent z kotami w roli głównej, które mnie zawsze serdecznie ubawiły. Niestety, od jakiegoś czasu nie robisz takich wpisów, tęsknię, bo nie wiem, co teraz te koty porabiają. lol

prawyobywatel
Użytkownik

A sama mam na posesji, co najmniej szóstkę każdego dnia kotów dzikich, które karmię już od kilku pokoleń i które, niektóre z nich, nawet dają mi się pogłaskać i zawsze na mnie czekają kiedy wracam do domu. Z daleka słyszą samochód, często wskakuje jeden z nich na garaż lub dom… Czytaj więcej »

klioes vel pislamista
Użytkownik

A ja koty karmię. a kociarzy (Jehowitów) zaginam ze znajomości Biblii.

kici kici KOCUR
Użytkownik

prawyobywatel
oops

kabanina
Gość
kabanina

Czyli niszczysz ekosystem dokarmiając szkodniki.
Koty to gatunek inwazyjny, niszczący pogłowie ptaków na danym terenie.
I nieważne jakie są ”słodkie i milusie”, gdybyś była wielkości myszy już dawno otrzymałabyś od nich zaproszenie na podwieczorek.

tytkoski
Gość
tytkoski

zgadzam sie, koty to mordercy, dobry kot to kot rozplaszczony na drodze

kici kici KOCUR
Użytkownik

A ja się nie zgodzę. Koty to najwspanialsze stworzenia a to choćby dlatego że nie wegetują jak ci „uchodźcy” tylko ciężko pracują na swoją egzystencję łowiąc szKODniki.

klioes vel pislamista
Użytkownik

Łowią szkodniki. Ale łowią też ptaki. „Dla sportu.”

klioes vel pislamista
Użytkownik

Koty to mordercy ptaków śpiewających – miliony!..
Ale ptaki śpiewające umarły by z głodu bez owadów, których jest coraz mniej. I coraz mniej jest płazów, które też żywią się tymi owadami.

kici kici KOCUR
Użytkownik

U mnie w domu nie ma śpiewających a… przeprasza… jest sąsiadka, za ścianą. Niestety kot jej się nie ima ku mojemu zmartwieniu bo mam już dość tego jej wycia i… jeszcze taki jeden młody sąsiad piętro wyżej tak drze japę że nie można wytrzymać. Kiedyś z innym moim sąsiadem wysłaliśmy… Czytaj więcej »

klioes vel pislamista
Użytkownik

smile

prawyobywatel
Użytkownik

Dobre! lol

prawyobywatel
Użytkownik

Mieszkam, że tak powiem, w szczerym polu gdzie grasują myszy i nornice. Koty mi je wyłapują i często przynoszą pod dom. Dla mnie nie są szkodnikami. Mam też siedliska różnego ptactwa i z tego, co zaobserwowałam, najgorszymi szkodnikami są sroki i wrony. Chyba mieszczuchem jesteś, a ten co napisał, że… Czytaj więcej »

kici kici KOCUR
Użytkownik

prawyobywatel
lol

bkkkk
Gość
bkkkk

@prawyobywatel – widzisz, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. U Ciebie koty to pomocnicy w walce ze szkodnikami. U Tytkoskiego (dorozumiewam, że w mieście) koty to bandyci wyłapujący te resztki drobnych ptaków, które się tam jeszcze uchowały. W danej, konkretnej sytuacji, oba Wasze głosy są prawidłowe. Ale słuchaj dalej;). U… Czytaj więcej »

prawyobywatel
Użytkownik

Masz 100%, ale u mnie takie drapieżniki, jak jastrzębie czy krogulce to są tylko przelotnie i gościnnie, bo kawałek ode mnie są karmione przez myśliwego zimą, a latem kiedy szkodniki grasują ich nie ma. Za to koty są cały rok i wyłapują mi myszy i nornice koło domu. Graniczę z… Czytaj więcej »

bkkkk
Gość
bkkkk

@prawyobywatel, one u Ciebie są tylko przelotnie, nie dlatego, że gościu je dokarmia, tylko, że nie mają gdzie założyć gniazd i czego żreć. I ten gościu je dokarmia WŁAŚNIE Z TEGO POWODU. Niestety, ale jeśli chodzi o np. wściekliznę/lisy/zające albo gryzonie/ptaki drapieżne, albo suszę i te bandyckie pseudomelioracje, to ludzie… Czytaj więcej »

Anahu Yamito II
Użytkownik

Lewakow cieszy wszystko co ich ubogaca. As bardzo ubodzy umyslowo.

Anahu Yamito II
Użytkownik

Sa ubodzy umyslowo

Anahu Yamito II
Użytkownik

O malo Kaczora nie zezarlo lewactwo w Sejmie twisted

Kasia
Gość
Kasia

A trzeba było prawie 5 lat temu szczelnie zamknąć wszystkie granice…

Zaniepokojony
Gość
Zaniepokojony

O k u r w a. Jakie studia trzeba skończyć żeby mieć taki stopień dr.exxxxpert. zaraza przynosi zarazę? szkoda że nie ma na nazwisko krzysio kolump

klioes vel pislamista
Użytkownik

Zaraza Jest taki wirus, co zaraża Zwierzęta. (Ludzi też się zdarza.) Mózg infekuje. Zarażony Zwierz musi zdechnąć, jest zgubiony! Ale nim padnie, w swym obłędzie, Kogo napotka, gryźć go będzie. Wścieklizny wirus, on to sprawia! Jest też pierwotniak, co pozbawia Strachu i łatwo zjeść się daje Zwierzątko, co się wcześniej… Czytaj więcej »

marju73
Gość
marju73

Szykują się jakieś przymusowe szczepienia bo pretekst już został wygenerowany.
Problem-Reakcja-Rozwiązanie

Bea
Gość
Bea

I dokladnie o to przeciez chodzi!

Rumcajs >C*
Gość
Rumcajs >C*

do marju73 : Przy pomocy oksytocyny zwana „hormonem miłości” można walczyć z niechęcią do uchodźców , hormon ma wpływ na naszą chęć niesienia pomocy ludziom w potrzebie m.in uchodźcom…

Logic1
Użytkownik

Pisz na wtz3małpao2.pl bo nie najlepiej u mnie z pocztą tutaj.

jga
Gość
jga

Jestem z Jeleniej Gory mam kolege egipcjanina, ktory mieszka w pl jakos 3 lata. Bardzo madry, dobrze mowi po polsku, latwo nawiazuje kontakty, budzi zaufanie. Pytanie po co tutaj przyjechal? Jednoznacznie nigdy na to pytanie nie odpowiedzial, ma zone polke niezbyt urodziwa (przypadek?) przestalo im sie kladac chyba sie rozejda… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Może „reprezentują” bractwo muzułmańskie z Egiptu?

bkkkk
Gość
bkkkk

Jak to co robią? Zakładają czujki. Forpoczty. Placówki. Najpewniej także zbierają dane. Normalna szpiegowska robota. Standard.

Arti
Użytkownik

a ja sie dzisiaj szczepie przeciw zoltaczce za wlasne pienaidze bo panstwowo za darmo nie da rady, mimo ze skladki place

szyszkin
Użytkownik

A, jeszcze przeciw idiotkom na rowerach, miałem przypadek kontaktu z ową chorobą. Mama z córką na rowerach jadą obok siebie blokując przelot, za mną masa krytyczna dzwoni, proszę o zjechanie na bok i słyszę ” NIE WIDZI PAN, ŻE POJĘ DZIECKO WODĄ” . Mogła qorwa zjechać na bok, notabene małżonek… Czytaj więcej »

bkkkk
Gość
bkkkk

Nie jest to dziwnym, Szyszkinie. W lemingostanie nastała moda na eko. No to jeżdżom na rowerach. Niestety eko moda nie wymusiła ani empatii, ani widzenia dalej niż koniec własnego nosa ani nic. Ale to odrębny temat. Ja bym na Twoim miejscu palnęła „O wilegie ajwaj, że wodą. Ja swoje wódą… Czytaj więcej »

jacuś
Gość
jacuś

niech sobie pan Grzesiowski z własnej kieszeni szczepi kolorowe gówno!

jaky
Gość
jaky

W Polsce ale i w całej Europie jest masa kościołów z czaszkami zmarłych w wyniku epidemii. W prawie każdym większym mieście jest cmentarz pomarłych na zarazę. Niestety zarazę do Eu przywleczono. Pytanie skąd. Inna sprawa, czy jesteśmy w stanie zapobiec jakiejkolwiek epidemii? Czy mamy środki i wiedzę czy odważymy się… Czytaj więcej »

jaky
Gość
jaky

Przy migracji europejskiej i wschodnioeuropejskiej zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość wymusić posiadanie określonych świadectw o zaliczeniu szczepień. Niestety z migracją afrykańsko – arabską takich możliwości nie ma. Ci ludzie, jeżeli nie mają szczepień powinni odbywać obowiązkową kwarantannę – minimum minimo-rum 14 dni a tak na prawdę 30 dni o… Czytaj więcej »

asztar szeran
Gość
asztar szeran

Przypomnijcie sobie przypadek osławionego „dawcy HIV” pseudouchodzcy Simona Mola i pomyślcie ilu z tych „biednych murzynków” płynących do Europy to potencjalni kolejni „dawcy HIV” i chorób wenerycznych.Dlatego uważam,że łatwość z jaką wiele Polek ląduje w łóżku z tymi negroidzkimi lowelasami jest nie tylko niemoralna ale także niebezpieczna dla zdrowia.

prawyobywatel
Użytkownik

Z innej trochę beczki: w Hanowerze, jak podaje anonymous, 17 letni Syryjczyk potraktował nożem 24 letnią Niemkę. Po prostu rozciął ją od piersi aż po łono. Uszkodził wątrobę, nerkę, żołądek, jelita i co tam jeszcze było po drodze, śledzionę musieli usunąć. Przed sądem powiedział, że u nich w Syrii to… Czytaj więcej »

klioes vel pislamista
Użytkownik

Najpoważniejszą chorobą przywleczoną przez nachodźców jest choroba umysłowa o nazwie islam.

Markus
Gość
Markus

Do gwałtów, rozbojów i „alah akbar” ciapate taładajstwo dorzuca w Europie wszelkiego rodzaju plagi, choroby i obsraństwo, występujące tylko u nich!!!!
Ot, podziękować tylko Makreli, Macaronowi i tym podobnym nawiedzonym lewakom.
A to dopiero początek. Na zachodzie jest już odra, grużlica, niedługo będzie cholera, trąd. K…a!!!! Strach się bać !

bkkkk
Gość
bkkkk

Na trąd jesteśmy odporni. Serio. Europejczyków to już nie bierze. Choć tyle dobrego. Bo zostaje ta cała reszta, w tym wspomniana wyżej gorączka kongijska…

anty
Gość
anty

Nie wiem czy PiS jest tym co obiecuje?? Orban wdraża system operacyjny.! A my?

klioes vel pislamista
Użytkownik

Wiem, że to jest przykre, niewiarygodne i zasmucające, ba: przerażające! Ale PiS Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ nie jest tym, co Polakom wmawia. PiS jest wytworem agentury żydo-amerykańskiej. I wyspecjalizował się w IMITOWANIU polskości. Mówi jedno, a robi drugie. Gdzie są obiecywane strzelnice i poszerzony dostęp do broni? (Przygotowywana jest ustawa jeszcze… Czytaj więcej »

Logic1
Użytkownik

No brawo pismęty.