Słoweńska opozycyjna Partia Demokratyczna, której liderem jest były premier Janez Janša, zaproponowała zmiany w prawie, by w kraju zabronić noszenia burki i nikabu w miejscach publicznych i zaostrzyć warunki przyznawania azylu. Kara wynosiłaby 100 euro.

Ten wymóg odnosi się do nowelizacji ustawy o ochronie porządku publicznego i prawa do ochrony międzynarodowej w czasie kryzysu uchodźczego – sprecyzował Janša. Fala uchodźców nie zmniejsza się i nie wypracowano wspólnego porozumienia na poziomie UE, by rozwiązać ten problem, który jest jednym z następstw, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy włączając Słowenię – uważa Janša, jak podała słoweńska agencja STA.

Partia Demokratyczna zaproponowała, by kara za noszenie burki i nikabu wynosiła 100 euro czyli tyle samo, ile wynosi kara za żebractwo. Zmiany w ustawodawstwie zaproponowano, by zapobiec powstawaniu równoległych i odizolowanych muzułmańskich dzielnic w Słowenii.

Powodami zmian są ochrona tożsamości kulturowej i bezpieczeństwa Słowenii w przypadku napływu muzułmańskich uchodźców, których kobiety zakrywają twarze – stwierdził Janša.

Badania opinii publicznej

Obywatele Słowenii obawiają się swoje bezpieczeństwo ze strony fali uchodźców, stąd też rośnie również poparcie dla budowy ogrodzenia ochronnego na granicy z Chorwacją. Najnowszy sondaż opinii publicznej pokazał, że z decyzją władz o postawieniu ogrodzenia dla powstrzymania fali uchodźców zgadza się 79% ankietowanych, podczas gdy 21% jest przeciw.

Ankieta przeprowadzona w zeszłym tygodniu w kilka dni po zamachach terrorystycznych w Paryżu, którą opublikował ljubljański Dziennik pokazała, że 58% respondentów uważa, że poziom bezpieczeństwa w Słowenii z tego powodu nie spadł, podczas gdy 37% uważa przeciwnie.

O tym, że należy podtrzymać politykę „otwartych drzwi” względem uchodźców, ponieważ oni sami uciekają przed terrorystami, uważa 12% respondentów, zaś zaostrzenie polityki imigracyjnej popiera 65% obywateli.

rts.rs

5
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
bkLilithprawyobywatel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bk
Gość
bk

Myślę, że cała UE powinna wprowadzić taki zakaz.

prawyobywatel
Gość

Jeśli jakieś państwo myśli o wprowadzeniu takich zakazów (noszenie burki czy nikabu) jest skazane na niepowodzenie. Najprostszą drogą jest nieprzyjmowanie ludzi nie wiadomo, jakiego pochodzenia i tyle w temacie.

bk
Gość
bk

Trzeba zrobić obie rzeczy. Na wszelki wypadek.

Lilith
Gość

Burka i nikab to wprost idealne przebranie dla uciekiniera/zamachowca. Więc w ramach walki z terroryzmem powinno być zakazane zasłanianie całego ciała i twarzy- tak jak mają to w zwyczaju robić muzułmanki. Nigdy nie wiadomo kto się kryje pod tym czarnym namiotem. Dla uzyskania kompromisu można zezwolić tylko na chusty, które… Czytaj więcej »

bk
Gość
bk

W sedno. Skoro miłują pokój (jak deklarują), to przyjęcie takiego rozwiązania powinno się spotkać z aplauzem (muzułmanów). Nie ma aplauzu? Znaczy się, z tym pokojem też nie teges;). c.b.d.o.
smile