Szariacki sąd skazał na śmierć Sudankę, która w samoobronie zabiła męża-gwałciciela

Młoda Sudanka ma zostać powieszona za zabójstwo mężczyzny, którego została zmuszona poślubić i który brutalnie zgwałcił ją z pomocą członków swojej rodziny. Wyrok na 19-latkę zapadł zgodnie z islamskim prawem szariatu.

Noura została zmuszona do małżeństwa. Wówczas uciekła do swojej ciotki, ale po trzech latach została podstępnie zwabiona do domu przez swoją rodzinę, która przekazała ją rodzinie męża. Mężczyzna zgwałcił ją z pomocą kuzynów i brata, którzy przytrzymywali dziewczynę.

„Nie chciała uprawiać seksu z tym mężczyzną, dlatego poprosił o pomoc członków swojej rodziny, którzy trzymali ją, gdy ten ją gwałcił” – mówiła Sarah ElHasan, aktywistka, zaangażowana w sprawę Noury. Gdy następnego dnia jeszcze raz próbował ją zgwałcił, Noura zadźgała go i uciekła do rodziców, którzy wydali ją policji.

19-letnia Sudanka została skazana na śmierć przez sąd w Omdurmanie w Sudanie za zadźganie swojego męża. Sąd wydał najsurowszy wyrok po tym, jak rodzina męża odrzuciła propozycję zadośćuczynienia finansowego i wniosła o egzekucję nastolatki.

Teraz obrońcy dziewczyny mają 15 dni na odwołanie się od wyroku. Liczą nie tylko na zwykłych ludzi przejętych losem 19-latki. Mają nadzieję, że za Nourą wstawią się politycy ze świata i pomogą jej presją na władze Sudanu.

„Noura jest ofiarą, a nie przestępcą i powinna być traktowana jako taka. W wielu krajach ofiary, takie jak Noura, otrzymują opiekę, dzięki której przezwyciężają traumę swoich doświadczeń” – powiedział szef organizacji praw człowieka Equality Now, Yasmeen Hassan.

Dodaj komentarz