Rozdrażnione władze tureckie zwróciły się do ambasadora Watykanu po słowach papieża Franciszka, który użył słowa ‚ludobójstwo’ opisując serię masakr na ludności ormiańskiej przez Turków pod osłoną I wojny światowej w 1915 roku. Komentarz papieża rzekomo ‚rozczarował’ ministerstwo spraw zagranicznych Turcji i przyczyniły się do ‚problemów z zaufaniem’ na linii Turcja – Watykan.

Państwo Armeńskie oraz duża liczba historyków utrzymuje, że nawet do półtora miliona Ormian spotkała śmierć w wyniku systematycznych masakr dokonanych na narodzie Armenii w roku 1915 roku podczas trwania I wojny światowej. Strona turecka, po równo stu latach od tragedii, wciąż nie przyznaje się do popełnionych czynów i nie bierze za nie odpowiedzialności, a jeśli już je akceptuje, to nie nazywa ich ‚ludobójstwem’.

Komentarz papieża tylko wzmógł napięcie między Turcją i Armenią. Papież użył określenia ‚ludobójstwa’ już dwa lata temu, co zaowocowało ostrym protestem Turcji. Podczas mszy w Bazylice św Piotra, papież zwrócił się bezpośrednio do Ormian, mówiąc, że ludzkość doświadczyła trzech bezprecedensowych tragedii w ubiegłym wieku. ‚Pierwsza, która jest uważana za pierwszy Holokaust XX wieku, dotknęła waszych ludzi’. Franciszek wspomniał również o demonie nazizmu i stalinizmu, a także tragediach w Kambodży, Ruandzie, Burundi i Bośni. Jego zdaniem, jego obowiązkiem jest uhonorowanie pamięci zabitych: ‚Tuszowanie zła lub zaprzeczanie złu to jak pozwolenie ranie krwawić bez zabandażowania jej’.

Armenia ustanowiła dzień 24 kwietnia oficjalną rocznicą masakry, a w tym roku mija od niej okrągły wiek. Ormianie do tej pory są zaangażowani, a kampanię uświadamiania opinii publicznej na temat rzeczywistego toku wydarzeń i skali zbrodni, które Turcja do tej pory albo bagatelizuje, albo zrzuca winę za ludobójstwo na samych Ormian, albo wybiera polityczny negacjonizm, zaprzeczając zaistnieniu ludobójstwa całkowicie.

Źrodło: Jihad Watch

4
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PolakPeterHarryjin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jin
Gość
jin

A czego się można spodziewać po wyznawcach pedofila? Wiadomo że się nie przyznają. Turcja nie może znaleźć się w UE.

Polak
Gość
Polak

UE? Masz na myśli ZSRE?

Harry
Gość
Harry

Ciekawe, czy państwo, które neguje ludobójstwo, UE przyjmie w swoje szeregi. To tak, jakby Niemcy zaprzeczały istnieniu obozów koncentracyjnych i mordowaniu Żydów w czasie II WŚ.

Peter
Gość
Peter

Może warto przypomnieć.
Karawany śmierci, ubrania zabitych jako nagroda, kobiety okaleczane, gwałcone, brane do haremów, dzieci w wieku 5-7 lat wzięte na wychowanie jako łatwe do islamizacji, niemowlaki zabijane jako problematyczne w wychowaniu.

Była tylko jedna szansa: przyjęcie islamu.

Czegoś to nie przypomina?