Wikimedia Commons/Irish Defence Forces

Po prawie dziewięciu godzinach rozmów unijni liderzy porozumieli się w sprawie wniosków ze szczytu dotyczących migracji.

Uzgodniono, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza „28” – ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Szefowie państw i rządów ustalili, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw.

Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych, między innymi z Grupy Wyszehradzkiej.

„Nie będzie przymusowej relokacji uchodźców. Ostatnie trzy miesiące nie napawały optymizmem, ale cały czerwiec naszych twardych, intensywnych negocjacji plus kilkanaście trudnych godzin na ostatniej prostej i mamy to. Nad ranem osiągnęliśmy porozumienie dobre dla Polski i całej Unii” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

„To bardzo dobry kompromis. Osiągnęliśmy to co zakładaliśmy. Są zapisy na temat relokacji na zasadzie dobrowolności, a rozporządzenie w sprawach azylowych – jest oparte na jednomyślności. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni” – powiedział dziennikarzom w Brukseli szef polskiego rządu.

54
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
28 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
40 Comment authors
PatriotaXxx_sportowy_tryb_życiaJohhnyw......yandrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o