foto: policja.pl

Minął tydzień odkąd polscy policjanci rozpoczęli misję na Węgrzech. Funkcjonariusze objęli ochroną obszar położony w miejscowości Röszke, gdzie biegnie jeden ze szlaków tranzytowych imigrantów, chcących dostać się do Europy Zachodniej. Dotychczas na odcinku chronionym przez Polaków żadnemu imigrantowi w nielegalny sposób nie udało się dostać do Węgier.

Każdego dnia dochodzi do wielu prób nielegalnego przekroczenia granicy na całej jej długości. Jednak polski kontyngent może poszczycić się największą skutecznością w zapobieganiu temu procederowi, tj. do chwili obecnej na odcinku chronionym przez Polaków żadnemu imigrantowi w nielegalny sposób nie udało się dostać do Węgier. Warto dodać, że funkcjonariusze poza patrolowaniem pasa przygranicznego, uczestniczą także w działaniach ukierunkowanych na zwalczanie przemytnictwa oraz m.in. asystują przy wykonywaniu czynności procesowych z udziałem imigrantów.

Polscy policjanci od 17 września br. są na Węgrzech, gdzie wspierają służby zaangażowane do ochrony granicy z Serbią. Działania poprzedziło oficjalne spotkanie z szefem Policji Krajowej Węgier gen. Károly Papp, które odbyło się w Budapeszcie. Pan generał poinformował mundurowych o sytuacji na południowej granicy i zadaniach, jakie staną przed polskim kontyngentem. Podziękował również za gotowość do wsparcia węgierskich służb. Na zakończenie spotkania wręczył każdemu funkcjonariuszowi naramienną opaskę misyjną, która ma podkreślać znaczenie wspólnych działań na rzecz utrzymania bezpieczeństwa na południowej granicy Unii Europejskiej.

foto: policja.pl
foto: policja.pl

Następnego dnia policjanci pojechali do miasta Szeged, gdzie stacjonują i skąd wyruszają na służbę. Tam przeszli szkolenie z zakresu prawa węgierskiego, przedstawiono im strukturę tamtejszej Policji, a także wzięli udział w rekonesansie, podczas którego zapoznali się z wyznaczonym do ochrony obszarem. Następnego dnia pierwsza grupa stanęła na pasie przygranicznym położonym w miejscowości Röszke. Polski kontyngent policyjny liczący 25 funkcjonariuszy dowodzony przez kom. Jerzego Jabłońskiego z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, pełni służby całodobowo, dzięki czemu teren przygraniczny jest chroniony ciągle, przez sporą liczbę funkcjonariuszy nie tylko polskich i węgierskich, ale także czeskich oraz rumuńskich, a wcześniej również słowackich.

„Stoimy na stanowisku, że musimy chronić nasze granice i zapobiec najechaniu Europy przez setki tysięcy ludzi, co więcej, powinniśmy zadbać, by nie musieli ruszać w drogę. Krótko mówiąc: udzielmy pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna, zamiast ściągać problem do nas” — powiedział Viktor Orban w jednym z wywiadów.

W niedzielę odbędzie się na Węgrzech referendum, w którym wyborcy będą odpowiadać na pytanie: „Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”.

źródło: policja.pl

38
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
15 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
PablooANTYazotoxPubliusz888 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
WieR
Gość

BRAWO nasi. Żeby tak jeszcze referendum jak na Węgrzech
to był bym spokojniejszy.

komandos
Gość
komandos

Polscy policjanci taką inicjatywą powinni wykazywać się nie na Węgrzech ale u nas w Polsce. Tutaj jest ich miejsce i tutaj mają wiernie służyć naszej Ojczyźnie… ale skoro już tak los chciał że muszą bronić obcej ziemi to bardzo dobrze że przynajmniej robią to dobrze i nie przynoszą nam wstydu.… Czytaj więcej »

gieno
Gość
gieno

No po części to bronią tej Polski ale na razie to bardziej niemiec

bkkkk
Gość
bkkkk

IMO tu głównie chodzi o to, by przed referendum pokazać na unijnym forum, że Węgry nie są osamotnione w swych działaniach. No. A że se chłopaki poćwiczą, to też nie pestka acz oby się nie przydało.

azotox
Gość

Podpisuję się obiema rękami. Sięgając nieco wstecz: pamiętający czasy PRL-u niewątpliwie podczas pobytu w górach wiedzieli, co się zdarzy, jeżeli człowiek zbliży się zanadto do granicy – zwykle nieuniknione było spotkanie z patrolującymi nasze rubieże żołnierzami WOP-u. W pełnym uzbrojeniu, gotowi do otworzenia ognia do intruzów. Czy nie czulibyśmy się… Czytaj więcej »

Pablo
Gość

Pamiętam czasy PRL-u. Nawet wówczas przekraczałem granice – te socjalistyczne i te kapitalistyczne.

azotox
Gość

Pewnie, ja też. A kilka razy podczas powrotu pogrożono mi palcem i objaśniono, że mam szczęście, bo WOP jest wystarczająco przytomny, by nie strzelać do polskich chłopaków łażących sobie po górach. Żadna granica nie jest stuprocentowo szczelna. Lecz w porównaniu z de facto szeroko otwartymi i niemal niepilnowanymi bramami do… Czytaj więcej »

kici kici KOCUR
Gość

A ja podpisuję się obiema rękoma pod Twoim postem @azotoks, masz racje, mimo tego znienawidzonego przez nas ustroju to jedno trzeba przyznać w tamtych czasach naprawdę było bezpiecznie. Ktoś tam pisze że sobie przechodził wówczas tam i z powrotem, nieprawda, granice były bardzo dobrze strzeżone i przekroczenie ich nielegalne było… Czytaj więcej »

azotox
Gość

@Evita No właśnie. Zatem cieszy mnie, że polscy policjanci na Węgrzech nie przynoszą swoją służbą Polsce ujmy, wręcz przeciwnie, sprawują swoje obowiązki wzorowo. Lecz z drugiej strony rodzi się nieuchronne pytanie: Dlaczego granica węgierska jest pilnowana, a nasza własna nie? Dlaczego tkwimy w strukturze, w której byle islamska przybłęda ma… Czytaj więcej »

kici kici KOCUR
Gość

Dziękuję za pozdrowienia, również pozdrawiam grin Zauważyłam brak od dłuższego już czasu naszej GWIAZDY. Wygląda na to że się całkiem wyrejestrowała z NDIE. Wróciłam do artykułów sprzed kilku miesięcy i jej wpisy sygnowane są jako gość. Nie chcę wymieniać nika ale z pewnością wiesz o kogo chodzi.

azotox
Gość

Tak, z wielki żalem pewnego razu zauważyłem, że wyrejestrowała się. Na pewno miała swoje powody, ale wielka szkoda, bardzo brakuje jej obecności i komentarzy.

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@komandos Jako obeznany ze sprawami wojskowymi wiesz chyba, że najlepiej działania wojenne prowadzić na terenie wroga a także to, że lepiej nie dopuścić najeźdźcy do naszych granic. Skoro już Węgry są pierwszą linią frontu to lepiej tam im pomagać niż aby upadli. Jak nasi tam zatrzymają najazd w naszym kierunku… Czytaj więcej »

komandos
Gość
komandos

Świetny wykład, kładę uszy po sobie. Szacunek

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

„Urzekła mnie Twoja historia”. Dałem Ci „plusa dodatniego” i nie miałem oporów. Howgh.

kaa555
Gość
kaa555

To nie obca ziemia. Mamy Schengen, więc islamscy bandyci mogą leźć gdzie chcą, kiedy chcą i nikt im nie zabroni. A to,że Bundes Republik Deutschland zostanie kalifatem, nie mamy co się cieszyć. Kwestią czasu jest tylko jak ruszą na nas. Z paszportami, obywatelstwami, pozwoleniami i żadna straż graniczna nie będzie… Czytaj więcej »

Tehrror
Gość
Tehrror

Niekoniecznie. Jakoś nie przypominam sobie, by Polska stała się suwerennym państwem, z wasalem niemieckim na czele. Chociaż trzeba przyznać, że „dzięki” pewnej rudej łachudrze było blisko… W sytuacji którą opisujesz, my, jako Polska, możemy pokazać figę (albo dosadniej środkowy palec) zachodowi, i całe V4 (a może i wkrótce V6?) nas… Czytaj więcej »

kaa555
Gość
kaa555

Nie chodzi o to o czym piszesz, tylko o umowy międzynarodowe. I nikt nic nie poradzi jak z RFN ruszy na nas szarańcza islamska, bo już tam nie będą mieli gdzie się pomieścić, a poza tym będą mieli legalne dokumenty uprawniające ich do poruszania się na terenie UE, bo Niemcy… Czytaj więcej »

gieno
Gość
gieno

ba juz tacy sa np w takiej wawie tylko 1 nie sa to uchodzcy a 2 ze nie ma ich duzo

waldek
Gość
waldek

Brawo polscy i węgierscy bracia.

gieno
Gość
gieno

To piękne tylko jak by u nas wybudowano taki mur na granicy z niemcami

Publiusz
Gość
Publiusz

Raczej na granicy z UPAina !Zas na granicy z Niemcami wystarczylyby gniazda karabinow maszynowych!A dlaczego rowniez nie na granicy z UPAina ?Ano dlatego bo ukry to nasi ….”bracia”!

Anna
Gość
Anna

Mieszkam na granicy z Ukrainą i póki co jest bezpiecznie….

888
Gość
888

A kto by ciebie słuchał ty lewacki trollu, co teraz anna nie jasiu nie szwagier?

Publiusz
Gość
Publiusz

Czyzby? Wystarczylo tylko zeby Polska na czas trwania SDM zamknela przejscia z UPAina a juz banderowcy dali wyraz swojemu niezadowoleniu napadajac po swojej stronie na Polakow,bijac ich i uszkadzajac im samochod!A co dopiero by sie dzialo ,gdyby taki im nie dawano wiz a polowedeportowano z powrotem na UPAine? Dołącz do… Czytaj więcej »

Janusz
Gość
Janusz

Nie żyj historią ( była bolesna ale już była) ale patrz w przyszłość – w Polsce pracuje aktualnie około 1 milion Ukraińców – czy słyszałeś o jakiś przestępstwach z ich strony ? To nawet Polacy w Anglii są gorsi . Porównaj 1 milion Ukraińców w Polsce z 1 milionem muzułmanów… Czytaj więcej »

Publiusz
Gość
Publiusz

Zyjesz na Ksiezycu?Kult Bandery rozkwita na UPAinie na calego! Dziesiatki pomnikow,ulice place i najwiekszy prospekt w Kijowie nazwane sa jego imieniem!Licealistki na szkolnych akademiach spiewaja „my banderowki” ,a po ulicach upainskich miast przelewaja sie pochody mlodego banderowskiego narybku ryczace „slawa herojom „…. a te ich „heroje” rozcinali brzuchy brzemiennym Polkom… Czytaj więcej »

ABC
Gość
ABC

A Włosi i Grecy wpuszczają nielegalnych imigrantów jak leci.

bkkkk
Gość
bkkkk

Brawo Panowie! Tak trzymać.

Pablo
Gość

a skoro tak bardzo lubimy o innych.Za France 2 – od jutra w paryskim metrze agencji po cywilnemu z bronią i zezwoleniem na strzelanie. W ramach poprawy bezpieczeństwa. Przy czym nie jest to nic nowego,. Tylko legalizacja sytuacji, która miała miejsce od wielu lat. A gdzie jet komisja i Parlament… Czytaj więcej »

Zorro
Gość
Zorro

Wielki szacunek dla polskich policjantow.

Marcin Opus
Gość

,,…żadnemu imigrantowi w nielegalny sposób nie udało się dostać do Węgier.”
Oznacza to, że niestety w legalny się udało. Ale cóż, kropla drąży skałę, może ,,uchodźcy” spasują?

bastel
Gość
bastel

Pstawa taka powinna byc w całej unni erdagona

bastel
Gość
bastel

postawa

mmx
Gość
mmx

Dobrego snajpera mamy!

ANTY
Gość
ANTY

MOŻNA? Fanie że daleko))) ALE zaraza ma legalny wjazd na POLSKĄ ziemię od innej strony((((((((((((((((((((( wczrajsze wpisy wogule się nie pojawiły i filmik a szkoda i to bardzo

Pabloo
Gość
Pabloo

W Legionowie jeden Ukrainiec na dystansie 1 km napadł po kolei na trzy kobiety, próba gwałtu i duszenie drutem , na szczęście zdołały uciec. Teraz posiedzi w sanatorium….

o co loto
Gość
o co loto

znając naszych polizmajstrów pewnie za kilka euro regularnie przepuszczają wycieczki krajoznawcze ale „zapominają” wciągnąć to w sprawozdanie…

ALLAH AT BAR
Gość
ALLAH AT BAR

szanuję, ale jednak tytuł troszkę razi w oczy, przecież jeżeli jakiś się przedostał to oni o tym nie wiedzą, więc w pewnym sensie 100skuteczność jak kawałek mięska dla głodnych poklasku panów z policji.