Już po raz osiemnasty obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Z tej okazji powstał wspólny list – oświadczenie katolików i muzułmanów. List, który wywołał konsternację wśród wielu katolików.

Główne spotkanie z okazji Dnia Islamu miało miejsce w Warszawie w Akademiku Praskim przy ul. Floriańskiej 3A. Po zakończonym spotkaniu zaprezentowano oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W oświadczeniu główną uwagę zwrócono na dbanie o środowisko naturalne. Rada stwierdziła najwyraźniej, że w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich to właśnie ekologia jest kluczowa.

„Temat troski o wspólnie zamieszkiwaną ziemię, jej środowisko naturalne i zasoby, a w sposób szczególny równy dostęp do jej dobrodziejstw dla wszystkich zamieszkujących jej ludzi, jest przedmiotem szczególnej uwagi papieża Franciszka” – brzmi fragment oświadczenia.

W dalszej części możemy przeczytać: „Jako chrześcijanie i muzułmanie podzielamy wiarę, że troska o planetę, którą otrzymaliśmy w darze od naszego Stwórcy, jest naszą szczególną odpowiedzialnością (…) Choć nasza odpowiedzialność obejmuje swym zasięgiem problemy globalne związane zarówno z przemianami klimatycznymi, jak i równą dystrybucją dóbr oraz zapewnieniem godziwych warunków życia i pracy wszystkim mieszkańcom ziemi, jednak szczególną troską otoczyć chcemy ten „wspólny dom”, jakim jest nasza ojczyzna. Polska jest domem dla nas wszystkich, niezależnie od wyznawanej przez nas religii i niezależnie od tego, czy nasi przodkowie osiedlili się tutaj lat temu tysiąc, kilkaset czy kilkadziesiąt. My wszyscy, mieszkający na tej ziemi, czujemy się za nią odpowiedzialni i z niepokojem przyglądamy się bieżącym problemom związanym z jej nadmierną lub niewłaściwą eksploatacją.”

Cała treść oświadczenia dostępna jest na stronie Episkopatu.

„Z rąk wyznawców islamu męczeństwo ponoszą tysiące chrześcijan. Płoną świątynie, porywa się kobiety, wykorzystuje dzieci. Nie wbrew Koranowi, ale z powołaniem się na niego i na przykład Mahometa. A my w tym samym czasie obchodzimy w Polsce Dzień Islamu w Kościele katolickim” – napisał dzisiaj na Twitterze Tomasz Terlikowski.

„Dzień islamu w Kościele odbywa się pod hasłem: „troska o wspólny dom”, bo przecież, jak wiadomo w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich to właśnie ekologia jest kluczowa, a nie mordowanie przez muzułmanów chrześcijan. Tak się zastanawiam, czy nie jest to plucie w twarz ofiarom?” – dodał.

133
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
34 Comment threads
99 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
59 Comment authors
szyszkinklioes vel pislamistabubuRumcajs ( + > C* )pasa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o