Urząd do spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg – poszukuje 10 ośrodków w Polsce, które zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie dla imigrantów z Bliskiego Wschodu. Gminy nie mają nic do powiedzenia!

Przetarg Urzędu do spraw Cudzoziemców wart jest 134 tys. euro. Urząd szuka dziesięciu ośrodków, które w sumie maja pomieścić minimum 1200 osób. Do przetargu zgłosiło się obecnie dziewięć położonych w Dusznikach-Zdroju, Muszynie, Wohyniu, Kolonii Horbów, Olecku, Piwnicznej-Zdroju, Grotnikach oraz w Warszawie i Białymstoku.

Ośrodki, które biorą udział w przetargu nie są zobligowane do tego aby wystąpić o zgodę do lokalnych władz samorządowych o przyjęcie imigrantów. Wystarczające jest, aby ośrodek tylko poinformował gminę o fakcie przystąpienia do przetargu.

– Gdybyśmy uzależniali otwarcie ośrodka od zgody samorządu, nie otwarlibyśmy żadnego. – mówi z rozbrajającą szczerością Ewa Piechota rzecznik Urząd do Spraw Cudzoziemców w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Takie postawienie sprawy nie podoba się lokalnym władzom, które nie kwapią się do tego aby wzbogacać się kulturowo tak jak to robi Zachód. Burmistrz Muszyny Jan Golba wyjaśnia, że ubiegający się o zamówienie ośrodek znajduje się w strefie uzdrowiskowej, przeznaczonej dla kuracjuszy. I dodaje, że samorząd i społeczność lokalna powinny mieć wpływ na usytuowanie takiego ośrodka. Podobnego stanowisko przedstawia burmistrz mazurskiego Olecka, do którego mogą trafić imigranci. W jego opinii gmina straci na atrakcyjności.

Pełni obaw są również przedsiębiorcy prowadzący hotele i pensjonaty w gminach, w których mogą zostać otwarte ośrodki. Nie chcą, by „wzbogacacze kulturowi” wystraszyli turystów- żaden z nich nie chce wypowiadać się publicznie.

źródło: rp.pl

47
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
20 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
PoPe_1sanepidloloTheCrusaderrony Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
niee
Gość
niee

Macie juz miejscowosci ? To czemu ludzie nie palicie tych osrodkow ?! Jak nie bedzie osrodkow to nie bedzie imigrantow !

x
Gość
x

Same cioty. Będą siedzieć cicho a potem biadolić, że gwałcą im żony i dzieci, zaczepiają na ulicy itp. Jednak w pierwszej kolejności powinni opublikować nazwiska i adresy zdrajców co zgłosili te ośrodki do przetargu. Hieny od żerowania mające w doopie lokalne społeczności.

Bebej
Użytkownik

No i jak widać na powyższym przykładzie, hieny zwęszyły okazję do zarobku. Tak jest już u „helmutów” Tu nie chodzi o chęć pomocy, tu chodzi o szmal. No i powyższa lista pokazuje kto jest łapczywy szmalu. Bo kurwa! tylko forsa się liczy!!! A codziennie, to z pewnością przykładni obywatele! Może… Czytaj więcej »

Karbulot
Użytkownik

Zaraz chwila? Może nie są zobligowani do posiadania zgody na wzięcie udziału w przetargu, ale jak taki przetarg wygrają nie mogą sobie ściągać ludzi wbrew woli władz terytorialnych danej gminy. Bo po co istniałby urząd wójta czy burmistrza, jak każdy może sobie obok decydować o takich sprawach.

Green Infidel
Gość

Pytanie jak to jest, jesli „osrodek wypoczynkowy” w ktoryms kurorcie nagle chcialby sie przeksztalcic na, naprzyklad, osrodek do rehabilitacji wiezniow, czy cos podobnego… czy tez nie musialby sie ubiegac o zgode gminy? I jesli tak jest, to czy jest to zgodne z prawem, aby gmina nie miala nic do powiedzenia… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Jest to dziwne, ponieważ gminy mają swoje plany. Nie można od tak zmienić funkcji ośrodka. Tym bardziej jest to zmiana funkcji. Sam poszukam jak to możliwe.

lolo
Gość
lolo

Widać nie przeżyłeś komuny. Stwierdzenie „nie można” nie funkcjonowało w słowniku władców PRL-u w odniesieniu do realizacji swoich planów.

ccc
Gość
ccc

Już dawno pisałem że Szydło tylko leje wodę a i tak przyjmą wszystkich jak leci. Czarnizacja Polski

lolo
Gość
lolo

Niewykluczone, że masz rację. Być może potrzebują silnego pretekstu by powiedzieć „nie” a być może wszystkie te zapowiedzi zmian to ściema wg. „ileż to się trzeba napracować aby wszystko pozostało po staremu”. Aczkolwiek optowałem za PiS-em to bardziej ze względu na niemożność patrzenia na Stefana i jego przyjaciół i tylko… Czytaj więcej »

Aurora
Gość
Aurora

Oto lista tych firm dla których żaden grosz nie śmierdzi i przystąpili do przetargu: krakow. wyborcza. pl/krakow/1,44425,19270718,kto-przyjmie-uchodzcow-dziewiec-pensjonatow-stanelo-do-przetargu.html?disableRedirects=true Poniżej pełna lista pensjonatów, które zgłoszono do przetargu: 1. Jamrozowa Polana Hotel & Browar Sp. z o.o., ul. Płocka 53, 09-140 Raciąż – oferujący obiekt przy ul. Olimpijskiej 1, 57-340 Duszniki-Zdrój; 2. Granit… Czytaj więcej »

Euron Greyjoy
Gość
Euron Greyjoy

Ja omijałbym takie miejsca; nie nocowałbym tam gdzie mieszkali wyznawcy demona.

lolo
Gość
lolo

A nie masz przypadkiem informacji o sympatiach do lub powiązaniach z „partią ludzi rozumnych”? Im też „żaden grosz nie śmierdzi”. Swoją drogą ciekawe czy po przyjęciu „uchodźców” owe obiekty będą się nadawały do dalszej użytkowości… Pamiętam jak parę miesięcy temu jakaś internautka „pochwaliła się” jak to uchodźcy zajęli podczas nieobecności… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Ps
Czy obiekty będą się nadawały do dalszego użytkowania i czy za straty będą zwroty jak w Niemczech? Zdaje się, dotychczas były.

ccc
Gość
ccc

W Grotnikach już od dawna są uchodźcy, prawdopodobnie czeczeńcy. Grotniki to było niegdyś miejsce wypoczynkowe dla ludzi z troszkę większą ilością pieniędzy, są tam działki, małe domki letniskowe ale biali wczasowicze przestali przyjeżdżać odkąd w ośrodku zamieszkali opaleni.Podobno nawet nie mogą sprzedać tych działek bo niema na nie chętnych a… Czytaj więcej »

ccc
Gość
ccc

Macie tu komentarz z innego portalu nie mój. „”Tak się składa że Grotniki znam bardzo dobrze mieszka tam moja rodzina, znajomi. Przebywa tam w ośrodku wielu uchodźców głównie Czeczenów. W mediach pojawiają się informacje że są to ludzie biedni poszkodowani, że dostają 70zł kieszonkowego że ośrodek mogą opuszczać z przepustką.… Czytaj więcej »

Nyarl
Gość
Nyarl

Z tego co vdzies czytalem po podpisalo jakies papierki ze pis nie moze odmowic przyjecia tych 7tys. Za to odmowil kolejnych.

qwera
Gość
qwera

Nowa władza cofa dotychczasowe ustalenia krajowe, np. w kwestii sześciolatków, likwidacji gimnazjum, likwidacji NFZ, wyboru sędziów TK, a w sprawie uchodźców mówi że nie może cofnąć dotychczasowego zobowiązania jaki zaciągnął poprzedni rząd. Mówi, że nie może złamać międzynarodowych umów. Wszystko by się dało, jeśli będzie naprawdę się chcieć. Co w… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Tu jest tzw. kontekst międzynarodowy i możliwe reperkusje. Ale biorąc pod uwagę, że UE pada pod ciężarem własnej polityki (czyt. polityki niemieckiej) to lepiej by było machnąć na to ręką i zrobić ściślejsze związki z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Uwzględniając także, że nasze wpłaty są większe niż dotacje to kompletnie to… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Może to zasłona dymna, ale po co tak się czaić. Węgrzy, Słowacy odmawiają i tyle.

Kukiz najlepiej ostatnio działał, ale Pis się wstrzymał. Te kolejne tysiące patologii chronionej przez kilku ochroniarzy nie przyniesie znowu nic dobrego. W imię dobrej współpracy ucierpią nasi obywatele.

lolo
Gość
lolo

Może dlatego, że jesteśmy bardziej uzależnieni od nich niż pozostałe kraje, a może bardziej zwracamy uwagę na to co o nas inni mówią, bojąc się dostać w d… Taki „paw narodów”. Natura narcystyczna. Albo chcesz się podobać Bogu albo ludziom. Innych możliwości nie ma. Albo jesteś wierny prawdzie albo szukasz… Czytaj więcej »

wmj
Gość
wmj

Nowa władza uważa, że może bezkarnie łamać prawo RP, ale Unii się boi, bo ustępuje tylko przed siłą. Dlaczego Pis milczał, kiedy rząd PEK negocjowała w sprawie tzw. uchodźców i uchroniła nas od automatycznego rozdziału tzw kwot „wzbogacaczy kulturowych”? Otóż z tego samego powodu moim zdaniem, jak wtedy, kiedy Kaczyńscy… Czytaj więcej »

qwera
Gość
qwera

To nie nowa władza łamie Konstytucję, a poprzednia władza przygotowała grunt przez ustawy częściowo łamiące Konstytucję pod obalanie obecnej prawowitej władzy przez zamach stanu. Lewackich wzorców z Zachodu nie chcemy przyjąć, a teraz są w Polsce poprzebierani palikociarze i Kościół Latającego Potwora Spaghetti jest również wśród „obrońców demokracji” i to… Czytaj więcej »

wmj
Gość
wmj

To jest tzw. odwracanie kota ogonem. Łamanie Konstytucji jest faktem, niestety. PO jak dotąd respektuje wyroki TK, PIS – nie, a na zmianę Konstytucji nie ma mandatu.

qwera
Gość
qwera

TK to relikt poprzedniej epoki. Kolesie z PO i TK napisali częściowo niekonstytucyjną ustawę przed wyborami by przygotować grunt pod obalenie nowej władzy. Nowa władza nie może się dać, wiedząc że planowany jest zamach stanu.

lolo
Gość
lolo

@qwera Zamach stanu to może być zbyt „grubymi nićmi szyty” numer, choć prawnie jest możliwy – ech to nasze „państwo prawa”. Ale uniemożliwienie jakichkolwiek reform przy pomocy „zreformowanego” TK przez PO/TK i owszem. Swoją drogą to sformułowanie „państwo prawa” wychodzi mi bokiem na wszystkie strony. Słuszne w zasadzie twierdzenie ma… Czytaj więcej »

Filip
Gość
Filip

Myślę że Arabów i Afrykanów powinny przyjąć te powiaty i miasta w których poparcie dla rządów PO było największe (np. Warszawa, Kartuzy, Kościerzyna itp.) tak byłoby uczciwie i sprawiedliwie. smile

Xym
Gość
Xym

Tylko nie Kartuzy! I nie Kościerzyna! Bo ja tam w pobliżu mieszkam…

RK
Gość
RK

Albo niech zaopiekuje sie nimi Otwarta Rzeczpospolita, skoro tak ich broni przed mową nienawiści smile

lolo
Gość
lolo

Już to widzę jak na wyścigi domagają się aby dać im uchodźców… To jest tak jak Angela powiedziała: Niemcy (jako państwo) powinni przyjmować ale ona sama nie wzięła by żadnego. Czyli… chodźmy i zróbcie. Żaden z nich nie kiwnie palcem ale ciężary na nas nałożyć chcą. „Nie ma w słowniku… Czytaj więcej »

eg0n
Gość
eg0n

Podstawowe pytanie jakie mi się nasuwa to, czy właściciele tych ośrodków rzeczywiście chcą ugościć imigrantów, czy też wykupili solidne polisy i liczą na miejscowych patriotów :).

Alipeteros
Gość
Alipeteros

aha…czyli będzie wpi….ol takie rzeczy nie ujdą im na sucho. Bez potrzebnej zgody? To mi przypomina partie polityczna za czasów 2 wojny światowej gdzie istniała tylko jedna i nawet jeden głos oddany decydował o jej dściu do władzy. Czysta manipulacja polityczna. Ja się na to nie zgadzam jak i wiele… Czytaj więcej »

Anna.K
Użytkownik

Podam Wam bezpośredni adres do tej specjalistki od uchodźców i najeźdźców muzułmańskich. Macie szanse do niej pisać bezpośrednio, tylko nie używać gróźb, bo zgłosi to do Policji lub Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara (ten z PO i odgrażał się że będzie ścigał Polaków za protesty przeciwko islamizacji Polski i za… Czytaj więcej »

Anna.K
Użytkownik

Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców
ewa.piechota@udsc.gov.pl, tel. 723 982 615

Agnieszka Kosowicz, Fundacja Polskie Forum Migracyjne
a.kosowicz@forummigracyjne.org, tel. 661 521 288

Polak
Gość
Polak

w takim razie wyburzyć ośrodki, zaorać i zasiać trawę. Może Pani Ewa Piechota z niecierpliwością oczekuje na pierwsze gwałty? Osobiście, przez miesiąc, opłacę Pani Ewie Piechocie pobyt w jednym z ośrodków w pokoju współdzielonym z muslimami. Każdego urzędasa, który działa na niekorzyść Polski należy natychmiast zwolnić dyscyplinarnie!

lolo
Gość
lolo

Po co zwalniać? Podałeś rozwiązanie: bezpłatny pobyt w ośrodku. No i żeby nie było tak łatwo to z możliwością powrotu „na wakacje” gdy urzędnik dalej uważa swoje decyzje za słuszne. Dawniej fabrykanci wysyłali swoje dzieci na staż do fabryki aby się uczyli zarządzania na każdym szczeblu. Tak i urzędnicy powinni… Czytaj więcej »

JO77
Gość
JO77

Zdrajcy Polski oraz te marionetki w Unii Europejskiej szukają wszelkich sposobów, aby się nam Polakom i Polsce dobrać do dooopy. Mało im. Niszczą i wyniszczają każdy naród te syjonistyczne świnie. Widzę, że chciejstwo i parcie na mamonę jest tak silne, że bez krwawej jatki się nie obędzie. Jak im pospadają… Czytaj więcej »

Lilith
Użytkownik

Można podsumować krótko- debilizm. Urząd ds. Cudzoziemców postanowił rozwiązać problem z imigrantami w możliwie najwygodniejszy sposób dla siebie- perspektywa zarobku dla zainteresowanych. Wystarczy ogłosić przetarg a chętni sami się znajdą. Jeszcze zrozumiem lokalizację w Warszawie ale reszta? Mowa o mniejszych miejscowościach, gdzie ludzie żyją głównie z turystyki (zwłaszcza kiedy są… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Ale powiedz mi: jaki to zarobek? Jeśli dobrze rozumiem jest to jednorazowa suma. Wyliczenie jakie ktoś już zrobił na „Wykopie” to 111,67 EUR/osobę do czerwca 2019 r. a to wychodzi 8 eurocentów za dobę. Tu cytat z innego komentarza: Chodzi po prostu o to że ogłoszenia w sprawie zamówienia powyżej… Czytaj więcej »

Lilith
Użytkownik

Czy naiwnie uważasz, że wszyscy zgłaszający się do przetargu kierują się szczerymi intencjami i humanitaryzmem? Że robią to bez myśli o zarobku?? Polak potrafi kombinować. Więc na imigrantach też spróbują. Tym bardziej jeśli do przetargu zgłasza się hotel lub ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny, to z góry zakładam czysty biznes. Podchodzę dość ostrożnie… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Ja nie widzę tam „humanitaryzmu”, dlatego w swoim wpisie odwołałem się do interesu i stąd moje zdziwienie biorąc pod uwagę jawne dane. A poza tym ciekawe jak obiekt będzie wyglądał po owym użytkowaniu?

dziki
Gość

Sprawdzać te budynki. Gruntownie! Sanepid, nadzór budowlany, kontrola ksiegowosci… I w razie czego zawieszać w prawach uzytkowych, zamykać te „nieprzydatne” lokale. Jakże moglibysmy umieścic tych biednych ludzi w jakichs ruderach czy niebezpiecznych warunkach… Jest do nei do pomyslenia No jejku jejku….