W poniedziałek zostanie otworzona pierwsza prywatna marokańska szkoła w Belgii. Siedzibą placówki zostanie dzielnica Antwerpii- Borgerhout. Nowa szkoła jest określana mianem „Iqra” co w arabskim oznacza uczenie się. Szkoła jest skierowany do dzieci z sąsiedztwa, głównie marokańskich.

Każdy jest mile widziany” jak mówi inicjator całego przedsięwzięcia- Mohamed Chakkar. „Mamy już siedemdziesięciu uczniów, ponad osiemdziesiąt procent z nich to dzieci pochodzenia marokańskiego, ale niektóre pochodzą z czarnej Afryki, Afganistanu a także Portugalii.

Na początek ruszą trzy klasy, dwoje wychowawców jest Holendrami, jeden Marokańczykiem. „Holenderski będzie językiem urzędowym, ale kultura i język każdego z nas musi być szanowany, dlatego dzieci bawiąc się mogą używać wszystkich języków. Założenie szkoły było konieczne, ponieważ edukacja flamandzka nie zmniejsza nierówności społecznych”  kontynuuje Chakkar.

na podstawie: nieuwsblad.be
opracował: LaSt Man Standing

Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
Powiadom o