Kolejny kraj zmienia polityczny kurs. W Słowenii wybory wygrała antyimigracyjna partia!

Niedzielne wybory w Słowenii wygrała opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy. Poparcie dla tego ugrupowania wyniosło 25,2 procent.

Kolejny kraj w Europie przechodzi w ręce sił silnie antyimigracyjnych, tym razem obywatele Słowenii zdecydowali się wybrać kurs proponowany przez Słoweńską Partię Demokratyczną. Zgodnie z tymi wskazaniami SDS może liczyć na 25 mandatów w 90-miejscowym parlamencie.

Drugie miejsce zajmuje centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS) z wynikiem 12,6 procent, a trzecie – socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara, z wynikiem 9,8 procent. Na czwartej pozycji uplasowała się Zjednoczona Lewica (9,5 procent), a następnie Socjaldemokraci (9,3 procent).

Janez Jansa, przywódca zwycięskiej partii SDS, w 2015 roku ostro sprzeciwiał się migracji. Jego bliskim sojusznikiem jest premier Węgier Viktor Orban.

Słowenia była jednym z kluczowych krajów tranzytowych podczas kryzysu uchodźczego w 2015 roku. Przez terytorium państwa przemieściło się wówczas około pół miliona osób.

źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz