Premier Morawiecki u papieża Franciszka. Rozmawiali m.in o uchodźcach

Sytuacja na Ukrainie, kwestie europejskie oraz pomoc na rzecz uchodźców – to główne tematy poruszone podczas poniedziałkowej audiencji papieża Franciszka dla premiera Mateusza Morawieckiego w Watykanie.

Premier Morawiecki poinformował, że podczas rozmów z papieżem wymienili się spostrzeżeniami, jak radzić sobie z problemem uchodźców.

„Mówiłem o naszym wkładzie do różnych funduszy i co robimy, starając się odbudować szpitale i szkoły na Bliskim Wschodzie. Papież absolutnie zgadza się z naszą polityką. Nie było tutaj cienia wątpliwości, że to jest ten kierunek działań politycznych, a także w obszarze działań migracji, a w szczególności uchodźców, który my prezentujemy” – powiedział premier.

„Papież z ogromnym z ogromnym zrozumieniem podchodzi do naszej polityki, do tego jak staramy się rozładowywać napięcia” – dodał Mateusz Morawiecki.

„Tak jak nasz wielki Polak papież Jan Paweł II mówił, że Europa potrzebuje dwóch płuc, to papież Franciszek – jeśli mogę tak powiedzieć – idzie jeszcze dalej. Chce zjednoczonej Europy, ale równocześnie Europy bardzo różnorodnej” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Ta wizja Europy jest bardzo bliska wizji Europy, którą my reprezentujemy. Papież użył nawet pięknej metafory, że jedność europejska nie może być jak kula, mieć kształtu doskonałego, ale być jak wielościan – figura bardzo spójna. My tak chcemy budować Europę – Europę ojczyzn, a jednocześnie tożsamość naszych państw i narodów chcemy utrzymywać i pielęgnować” – dodał szef rządu.

PAP

Dodaj komentarz