Merkel: O przyszłości Unii Europejskiej zadecyduje migracja

„Los Unii Europejskiej zależy od jej zdolności do sprostania wyzwaniom związanym z debatą o migracji” – powiedziała w czwartek w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel przed szczytem UE w Brukseli, który będzie zdominowany przez tę sprawę.

„Europa mierzy się z wieloma wyzwaniami, ale to dotyczące migracji może stać się rozstrzygającą sprawą dla Unii Europejskiej” – oznajmiła szefowa niemieckiego rządu.

„Albo uda nam się i w Afryce uwierzą, że kierujemy się wartościami i wierzymy w multilateralizm, a nie unilateralizm, albo nikt nie będzie wierzył więcej w system wartości, który czyni nas mocnymi” – oceniła. Merkel uważa, że należy współpracować z Afryką, tak jak obecnie z Turcją.

Rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt UE ma skupiać się głównie na tematyce migracji. Według kanclerz jeżeli we Wspólnocie nie zostanie osiągnięta jednomyślność w sprawie imigrantów, to należy rozważyć „koalicję chętnych” w tej sprawie.

Merkel uważa, że dobrze zrobiła otwierając drzwi podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku, ponieważ jej zdaniem, w ten sposób pomogła Austrii i Węgrom w odciążeniu ich z imigrantów.

IAR

Dodaj komentarz