foto: pixabay.com

Na początku lutego muzułmanie w szwedzkim mieście Växjö złożyli wniosek do policji z prośbą o pozwolenie na nadawanie islamskiego wezwania do modlitwy z głośnika umieszczonego na meczecie. Teraz policja pozytywnie rozpatrzyła wniosek. Poparcie wyraził biskup szwedzkiego Kościoła Luterańskiego Fredrik Modeus.

Zezwolenie dotyczy umieszczenia na budynku meczetu głośników, z których w każdy piątek o godz. 13 rozbrzmiewać będzie wezwanie muezzina do modłów.

Imam w rozmowie z lokalną gazetą „Smålandsposten” powiedział, że wierzy, iż wezwanie do modlitwy może wywrzeć pozytywny wpływ na miasto i pomoże muzułmanom w lepszym zintegrowaniu się ze społecznością dzielnicy Araby w Växjö. „Muzułmanie nie są gośćmi w Växjö, mieszkamy tutaj” – zaznaczył imam. „Wszystko nowe wywołuje niepokój, ale na dłuższą metę będzie dobrze” – dodał.

Większość mieszkańców Szwecji opowiada się za wprowadzeniem zakazu muzułmańskich nawoływań do modlitw – tak wynika z ostatniego sondażu opinii publicznej zamówionego przez szwedzką telewizję TV4.

Kto by się jednak przejmował zdaniem przeciętnego mieszkańca. Biskup szwedzkiego Kościoła Fredrik Modeus od początku opowiadał się za zezwoleniem do nadawania islamskiego wezwania do modlitwy w Växjö. Muzułmanie otrzymali również wsparcie m.in. od organizacji praw człowieka Amnesty International.

28
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
18 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
klioes vel pislamistaTomstanisławPeszczłowiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o