fot. pixabay.com

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach internetowych zaktualizowało ostrzeżenia dla turystów podróżujących za granicę. Oto 6 najnowszych komunikatów MSZ na temat bezpieczeństwa w poszczególnych krajach.

Belgia – zagrożenie terrorystyczne

Władze belgijskie wprowadziły specjalne środki bezpieczeństwa w związku z zamachami terrorystycznymi na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli w dniu 22 marca 2016 r. Obecnie nadal obowiązują wzmożone kontrole przy wejściu na dworce kolejowe, do metra i na dworce lotnicze. Zachowana jest obecność policji i wojska w miejscach publicznych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w Belgii zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach zgromadzeń publicznych, i bezwzględne stosowanie się do poleceń miejscowych służb bezpieczeństwa.

Filipiny – walki z islamskimi rebeliantami

W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin, szczególnie w rejon wyspy Mindanao oraz na archipelag Sulu, a także zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży na wyspy Cebu oraz Bohol.

Mimo zdecydowanych działań władz miejscowych zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa w ośrodkach turystycznych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotąd za bezpieczne.

Wielka Brytania – zagrożenie terrorystyczne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii został obniżony z najwyższego poziomu „krytycznego” do niższego „poważnego”. Oznacza to, że nadal istnieje zagrożenie kolejnymi atakami terrorystycznymi, ale nie jest już ono w tym momencie ocenianie jako bezpośrednie. Brytyjskie służby w dalszym ciągu apelują o zachowanie szczególnej czujności i ostrożności w miejscach publicznych.

Zambia – zamieszki uliczne

Sytuacja bezpieczeństwa w Zambii może ulegać pogorszeniu. Mogą mieć miejsce akty wandalizmu i podpalenia oraz demonstracje i zamieszki uliczne. Należy liczyć się także ze wzrostem napięcia politycznego wywołanego wystąpieniami przeciwników urzędującego prezydenta Zambii.

Indie – zamieszki uliczne i zagrożenie terrorystyczne

W związku z utrzymującą się napiętą sytuacją, MSZ ostrzega przed podróżami do indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Na ulicach może dochodzić do starć z policją i służbami porządkowymi. W zależności od rozwoju sytuacji, władze mogą wprowadzać stan wyjątkowy. Dochodzić może do ograniczeń w transporcie drogowym i lotniczym oraz do przerw w dostarczaniu Internetu i działania sieci komórkowych. Należy mieć również na uwadze utrzymujące się na terytorium Indii zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Gwinea Bissau – kryzys polityczny

W związku z trwającym od połowy 2015 roku impasem politycznym, sytuacja bezpieczeństwa w Gwinei Bissau pogarsza się. Dochodzić może do groźnych demonstracji i zamieszek. Nie można wykluczyć gwałtownej eskalacji kryzysu. W Gwinei Bissau utrzymuje się także wysoki poziom przestępczości. Kraj jest terenem aktywności gangów narkotykowych i przemytników, zdarzają się napady rabunkowe.

msz.gov.pl

20
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
10 Comment threads
10 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
MaciekGhhWaqlolocoloto Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
WieR
Gość

A gdzie Francja, Szwecja i Niemcy ? Czyżby coś się zmieniło i już u nich jest bezpiecznie ?

AntyHegemon
Gość

@WieR
O to samo miałem zapytać. Przecież to muzułmańskie kraje i bezpiecznie tam być nie może grin

Maciek
Gość
Maciek

Jest bezpieczniej niż w Polsce i to nie są muzułmańskie kraje

Logic1
Gość

Czyli gdzie sie nie obrucić tam islam ? no wspaniale k….a.

Ghh
Gość

Oto 6 nowych!!!

Maciek
Gość
Maciek

Tam zawsze jest bezpiecznie

test24
Gość
test24

Polska – częściowe zachmurzenie, możliwe przelotne opady deszczu.

aqw
Gość

ha ha ha! A gdzie Francja, Szwecja, Niemcy, Włochy, Grecja?

michnikuremek
Gość

Świta zaczyna płonąć……. sad

michnikuremek
Gość

*Świat

AntyHegemon
Gość

@michnikuremek
Świta również razem z ich wodzami.

ola
Gość
ola

Bardzo prosze o poprawe tytulu „Oto 6 nowych ostrzeżeń MSZ dla polskich PRAWICOWYCH turystów. Uważaj, gdzie podróżujesz”. Przeciez to wspaniale miejsca dla lewckich grup i ich dzieci, wiec wlasnie ci jak najbardziej sa tam i w jeszcze kilku wsanialych krajach musli-syf mile widziani.

SARA
Gość
SARA

MAKARON NIEDAWNO POWIEDZIAŁ PONOĆ ,ŻE WE FRANCJI JEST JUŻ BEZPIECZNIE I CUDOWNIE…

ocoloto
Gość
ocoloto

Gość
SARA…. a makaron wspomniał coś o Calais???

Piotrek
Gość
Piotrek

A po Polsce dalej można jeździć… i spoczko smile

ania
Gość
ania

Belgia i Wielka Brytania w jednym worku z Zambią i Gwineą. Nie ma to, jak znaleźć się w dobrym towarzystwie, jak to mówią.
Ciekawe czy dawne potęgi kolonialne marzyły o takim rankingu.

lol
Gość
lol

a co ja mam powiedziec jak mieszkam w UK ?
bez przesady takie samo zagrozenie jest w calej Europie zachodniej

Waq
Gość
Waq

W tamtym roku bylem w cebu i bohol (bojol) i nie widziałem nawet jednego muzulmanina, duzo ich na poludniu np davao i okolice, przez tyle lat widzialem moze pieciu muzulmaninow i to w manili i dasma, filipinczycy ich bardzo nie lubia , tam to prawie sto procent katolikow