fot. mswia.gov.pl

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na procedurę za odmowę relokacji uchodźców.

Polska w swojej odpowiedzi do Komisji Europejskiej wnosi o umorzenie postępowania o naruszenie prawa UE w związku z decyzjami o relokacji z 2015 r. W przygotowanym przez MSWiA stanowisku wskazano m.in. na systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji, które nie pozwalają na zapewnienie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa.

Mechanizm relokacji, który został narzucony przy zgodzie koalicji PO-PSL, jest nieskuteczny. Jest to mechanizm, który przyciąga nowe fale migracji – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Bezpieczeństwo polskich obywateli jest najwyższym priorytetem polskiego rządu – dodał na zakończenie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w przygotowanej dla Komisji Europejskiej odpowiedzi z całą stanowczością zaznaczyło, że Polska nie odrzuca unijnej zasady solidarności i konieczność niesienia pomocy humanitarnej. Polska w dyskusji na forum UE podtrzymuje jednak swoje stanowisko i wyraża zdecydowany sprzeciw jedynie w odniesieniu do proponowanych obowiązkowych i automatycznych działań relokacyjnych. Zdaniem naszego kraju te działania nie są skuteczne i zachęcają kolejne fale migrantów do przybywania do Europy.

Brak możliwości skutecznej weryfikacji osób do relokacji

W odpowiedzi dla Komisji Europejskiej wskazano, że niestety sposób, w jaki wykonywane są decyzje Rady EU nie pozwala Polsce na realizację obowiązków dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Zarówno Włochy, jak i Grecja nie wypracowały skutecznych metod weryfikacji osób do relokacji pod kątem bezpieczeństwa. Nie jest również możliwa szybka identyfikacji osób wymagających ochrony międzynarodowej i oddzielenie ich od migrantów ekonomicznych.

Relokacja w swoim założeniu miała dotyczyć wyłącznie osób w sposób oczywisty wymagających ochrony międzynarodowej. Jednak w praktyce wśród osób przeznaczonych do relokacji znajdują się osoby posługujące się fałszywą tożsamością i osoby podające nieprawdziwe dane o swoim kraju pochodzenia oraz wieku.

W odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej, MSWiA przedstawiło również, że władze Włoch odmówiły przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z osobami, które miałyby zostać przeniesione do naszego kraju. Polskę – argumentuje rząd – pozbawiono tym samym możliwości zweryfikowania wiarygodności wnioskodawców. W związku z tym – czytamy dalej – przyjęcie takich osób uniemożliwiłoby władzom wykonywanie obowiązków dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa.

Podobna argumentacja odnosi się do Grecji. Kraj ten wprawdzie umożliwił polskiemu oficerowi łącznikowemu rozmowę z ubiegającymi się o azyl, ale – jak podkreślono – wśród wnioskodawców były osoby mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa (posługujące się fałszywą tożsamością czy podające nieprawdziwe dane o swoim wieku lub kraju pochodzenia).

W odpowiedzi podkreślono, że zaprzestając podawania liczby wnioskodawców, których można by relokować na terytorium RP, Polska działała w celu zapewnienia sobie możliwości wykonywania obowiązków utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego. Jest to zgodne z art. 72 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

MSWiA zaznaczyło, że do chwili obecnej nie zostały w ramach UE wypracowane skuteczne mechanizmy i procedury weryfikacji przyjmowanych uchodźców pod kątem bezpieczeństwa oraz sprawnej i szybkiej identyfikacji osób wymagających ochrony międzynarodowej oraz osób migrujących wyłącznie z pobudek ekonomicznych.

źródło: mswia.gov.pl

Dodaj komentarz

63 komentarzy do "Rząd wyjaśnia Komisji Europejskiej, dlaczego nie przyjmie uchodźców"

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wittmann86
Użytkownik
Rotmistrz

I koniec dyskusji.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
Ooo, powoli zaczyna się blokada dla mnie. He, he, he… ktoś się boi? A ja cóż mogę dodać… zero „uchodźców”. I tak sobie myślę, że jak na Zachodzie będą rżnąć tych postępowców maści wszelkiej to nie będę się przejmował bo sami sobie zgotowali ten los. Nie dość, że o swoich… Czytaj więcej »
Kris11
Gość
Kris11

@lolo
Solidarność komunistów rządzących Europą i islamistów ma imię Chaos. Nie zdają sobie sprawy, że w chaosie traci się kontrolę i wygrywa często ktoś trzeci.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży

@Kris11
Pytanie kto? Jest szansa, że my, ale to wymaga pracy i poświęcenia. Czy nas na to stać?

Kris11
Gość
Kris11

@lolo
odpowiemy na to w momencie przesilenia. A co do pracy długofalowej, każdy musi sobie odpowiedzieć, „co zrobiłem” i co robię? Kim jestem i dokąd zdążam? Niby proste, ale…

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
@Kris11 „Co zrobiłem” i co robię?… Oglądam właśnie „W tyle wizji Extra” TVP Info, 22:30 i mówią o niszczeniu zabytków w Warszawie. Takich zabytkowych dworków, budynków historycznych związanych z Powstaniem Warszawskim i in. po których w tych miejscach budowane są różne wieżowce albo budowlane koszmarki. Mafia dewelopersko-ratuszowa. I mieszkańcy ani… Czytaj więcej »
lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
Ps (@Kris11) I różne rzeczy zgłaszano do prokuratury i co? I nic: nie stwierdzono naruszenia prawa. Umaczani są też i architekci i p. Gronkiewicz. Na jedną interwencję ludzi u p. Gronkiewicz odpowiedziała w jednym przypadku, że nie jest to jedyny XIX-sto wieczny zabytek w Polsce. Nie w Warszawie, ale w… Czytaj więcej »
Kris11
Gość
Kris11

I różne rzeczy zgłaszano do prokuratury i co?
Walczmy!

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

@lolo ktory jeszcze pisze Zaraza się rozszerza…Do katolików dołączyli już ewangelicy (Doradcy papieża publicznie krytykują i szydzą z chrześcijan w USA) (reporters) Cywilizacja chyba umiera?…

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
@pojawiam się i znikam 1) To jest Bergoglio a nie papież czyli fałszywy prorok, którego zadaniem jest wprowadzenie Antychrysta na tron. To wynika z Apokalipsy św. Jana, proroctwa Malachiasza, różnych innych proroctw (Fatima, Akita) oraz z ostatniego, które uważam za prawdziwe czyli z KP (Księga Prawdy, Orędzia MBM). Ale to… Czytaj więcej »
lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
Ps (@pojawiam się i znikam) Na tym samym portalu („reporters”) jest o tym jak Putin finansuje ekologów by działali destrukcyjnie na gospodarkę USA. Wygląda na to, że jest to prawdziwa informacja. No cóż… Ostatnimi laty mam coraz gorsze zdanie o ekologach, zwłaszcza tych najgłośniejszych. Ciekawe skąd oni czerpią forsę by… Czytaj więcej »
lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
Ps’ (@pojawiam się i znikam) P. Putin oczywiście pogonił Griiin Pic bo u siebie destrukcji tolerować nie będzie i łagry to nadal piękna rzecz albo kula w łeb, ale dlaczego ich energii nie skierować przeciwko tym, którzy nie są „naszymi sukinsynami” i nie możemy ich rabować ile nam się żywnie… Czytaj więcej »
Kris11
Gość
Kris11

@lolo
Ale my o tym wiemy, i trwamy.

normalny
Gość
normalny

stac nas na pogaduchy i „manie” wszystkiego w nosie..

wittmann86
Użytkownik
Rotmistrz

@LOLO Sytuacja na zachodzie, na szczęście daje naszej władzy jakiś pogląd na realia ewentualnego przyjęcia jakiś popaprańców, nawet „kobiet=zamachowców + dzieci=18+. Nawiązując do „schetyniątek” to trzeba poczekać, bo ostatnio nie panują nad swoją „opozycyjną” partią.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
@wittman86 Oni nad niczym nie panują. Próbują zrobić tylko wrażenie wrzaskiem. Są ostatnimi, którzy powinni się wypowiadać na temat nadużyć, bo to co robią to sprowadza się do utrzymania status quo. To jest ich propozycja dla Polski. I uciekną się do każdego sposobu by nie było jakichkolwiek zmian. Dlatego popieram,… Czytaj więcej »
wittmann86
Użytkownik
Rotmistrz
Pewnie oklepana bajera……….. ,ale jak można świadomie własny naród narażać na zagrożenia za cenę władzy, która jest z góry nastawiona na chciwość i wyzysk, co gorsze podejmując decyzję nie nastawiać się przede wszystkim na dobro ludu ! Tylko na bajerę, a jest z kim bajerzyć, jest makrela jest makaron, wszyscy… Czytaj więcej »
lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
@wittmann86 Najpierw należy zadać pytanie o ten „własny naród”. Patrzysz na taką p. Haneczkę i masz pewne skojarzenia. Powiedz mi dlaczego – nawiązując do wczorajszego „W tyle wizji Ekstra” – tak chętnie pozbywano się zabytków związanych z Powstaniem Warszawskim? Bo ja odnoszę wrażenie, że jest ono niechcianą konkurencją dla powstania… Czytaj więcej »
adi
Gość
adi

lolo,ciekawe czy podejma ten temat , bo afera zabytkowa moze byc na miare reprywatyzacyjnej

Irene
Gość
Irene

@lolo

Czy tacy ludzie moga spokojnie spac?, czy im smakuje kotlet schabowy panierowany, po tylu przekretstwach i niewinnie wylanych lez pokrzywdzonych „bez glosu”?

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
@Irene Jeżeli nie poczuwasz się do wspólnoty z innymi to śpisz spokojnie. Nie twoja wspólnota oni są wrogiem do wyrżnięcia. Tak mają np. seryjni mordercy, różni psychopaci. Ich nie interesuje co będzie z drugim człowiekiem. Najpierw z wrogiem a potem jak pokazuje doświadczenie i ze swoimi. Bo wrogiem staje się… Czytaj więcej »
XaX
Gość
XaX

Nie tylko tobie, mi też blokują i usuwają komentarze … Cenzurka jak na lewackich portalikach.

XaX
Gość
XaX

Oooo widzę zostawiliście komentarz … typowa metoda robienia z kogoś wariata przy blokadzie komentarzy -.-.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży

@XaX
Jeżeli używasz wulgaryzmów czy linków to na pewno pójdzie do moderacji. Ale moje blokady o tyle są inne, że miewam blokowany dostęp do internetu. Nie obciążam tym Administratorów. Czasem jest tak, że utrudnienia wprost pojawiają się po ostrym – nie chodzi o wulgaryzmy – komentarzu. Zbieżność jest aż nadto widoczna.

XaX
Gość
XaX

Sęk w tym, że pisze zupełnie normalne kulturalne komentarze i znikają same z siebie … CO do twoich blokad to widzę grubo, czyżby dostawca poprawny politycznie? Swoją drogą ciekawa forma wolności słowa, skoro za krytykę islamu blokują neta …

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Chorąży
@XaX Dostawca też ma swój dom i swoje życie. Może mieć oczywiście poglądy przeciwne do moich, ale równie dobrze mogą być wywierane na niego naciski. Formalna władza to jedno a propozycje nie do odrzucenia, takie już mniej formalne, to drugie. Ja to rozumiem. Większe pretensje trzeba mieć do zleceniodawców. Zresztą… Czytaj więcej »
AntyHegemon
Użytkownik
Krzyżowiec
@wittmann86 Jaki koniec dyskusji? KE jest tak postępowa, że będzie prowadzić monolog w otoczeniu tylko własnej „osoby” i uzna to za dyskusję. Swoją drogą może to być dyskusja, ponieważ w głowach przedstawicieli KE ściera się kilka światów i ścieżek. No i po co mają tworzyć mechanizmy bezpieczeństwa, skoro im nie… Czytaj więcej »
wittmann86
Użytkownik
Rotmistrz

Zgadzam się. W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie się czynie postawić. Na chwilę obecną to są działanie bierne, lecz skuteczne.

Republikanin
Gość
Republikanin
@AntyHegemon…zadałeś mi pytanie pod artykułem o kontrolerze w koszulce, ale tu ci pokrótce odpowiem: mieszkam w malej, liczacej 730 mieszkańców mieścince i osobiście problemy z muzułmańskimi najeźdźcami nas nie dotyczą…do dużego, 100 tys. miasta mam 40km…jednak w związku z robotą poruszam się po dużym obszarze – Skåne, Halland, czasem Blekinge… Czytaj więcej »
Kris11
Gość
Kris11

Jedyny logiczny argument, musimy się trzymać go jak pijany płota. Dopóki społeczeństwo nie będzie gotowe do opuszczenia UE, a zrozumienie dla tego ruchu rośnie, musimy argumentować o niemożliwości weryfikacji. Tego nie obalą w żadnym trybunale.

easyrider
Użytkownik
Krzyżowiec

@Kris11 Nie musimy niczego uzasadniać. Jesteśmy suwerennym państwem i nie musimy się tłumaczyć z tego, kogo chcemy gościć na naszej ziemi. Ten napływ jest zagrożeniem dla europejskiej, łacińskiej cywilizacji i to jest jedyne co Bruksela powinna usłyszeć.

Asgard4444
Użytkownik
Porucznik

@easyrider
Dokładnie – nie chcemy się uwsteczniać przyjmując dzikie hordy. Islam nie zmienił się od stuleci – na darmo nasi przodkowie walczyli z tą ideologią?

Antybanty
Gość
Antybanty

Takiem kozojebcom mówimy zdecydowane nie!

Miś
Gość
Miś

*Wszystkim. Btw nie żebym był rasistą czy coś, ale jechał murzyn w krakowskim mpk niby normalnie ubrany ale po chwili zaczął wpierdalać skórki z dłoni jak pieprzone zwierze…

PJJ
Użytkownik
Porucznik

Najwyższy czas powiedzieć lewakom z UE grzeczne spie….. razz

gieno
Gość
gieno

Każdy powód jest dobry ale lepiej powiedzieć nie bo nie i ch*j

Kris11
Gość
Kris11

to właśnie jest powód od czapy. Nie żyjemy na bezludnej wyspie, mamy miliony zależności. Gdyby dyplomacja polegała na zasadzie nie bo ch…j dalej żylibyśmy w jaskiniach.

wittmann86
Użytkownik
Rotmistrz

Lewi na kanale.

easyrider
Użytkownik
Krzyżowiec
@Kris11 Rzygać na taką dyplomację. Sranie w banie i owijanie w bawełnę. Czemu mamy posługiwać się zakłamanym językiem? Niech mowa wasza tak – tak znaczy a nie -nie. Szambo bierze się z tego, że nie mówi się prosto w oczy. Odpowiedź powinna być prosta. Nie weźmiemy żadnych pseudouchodźców, bo to… Czytaj więcej »
pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam
@easyrider Masz rację tak samo jak i wielu innych i co z tego, jak prawda nie ma szans wygrać właśnie z dyplomacją. A tu kolejne info co ta dzicz robi (niezależna) (Radykalni islamiści wymordowali chrześcijańską osadę. Lokalna ludność zszokowana skalą barbarzyństwa). Dyplomaci lepiej od nas wiedzą co ta dzicz wyprawia.… Czytaj więcej »
easyrider
Użytkownik
Krzyżowiec

@pojawiam się i znikam Prawda ostatecznie zawsze wygra. Co do dyplomacji to powiem Ci, że rzygam na ten zakłamany język, którym się posługują. Podobnie jak na sztampowe wypowiedzi rzeczników prasowych i licznych dziennikarzy. Rzeczy muszą zacząć być nazywane po imieniu.

Irene
Gość
Irene
@easyrider Traktaty z Mastricht i Strasburga wyraznie mowia o strzezeniu strefy Schengen.Najlepiej przekonac „elyte” nie dotrzymywaniem porozumien, podajac odpowiednie ustalenia/paragrafy z ustalen. Nie tlumaczyc sie, zarzadac zadoscuczynienia najlepiej w w ogromnych kwotach za niepotrzebne zabieranie czasu polskim rzadzacym( Ci tez otrzymuja pensje z podatkow). Lamiacych ustalenia ukarac.Krotka pilka. Prof. Legutko… Czytaj więcej »
easyrider
Użytkownik
Krzyżowiec

@Irene Uważasz, że ogramy zawodowych szulerów ich własną bronią? Mają wytresowany aparat propagandowy. Przedstawią wszystko tak, jak uznają za stosowne. Naszego głosu nikt nie usłyszy. Pozostawanie w UE szkodzi Polsce. Najdelikatniejszym krokiem powinno być wypowiedzenie Układu z Schengen.

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam
@Kris11 Zależności zależnościami ale ja grzecznie bym zapytała: Z kim Włochy i Grecja są w stanie wojny, że mają uchodźców? A jeśli by się poprawili, że to imigranci, to bym też grzecznie zapytała: Czy ci migranci dostali się do Europy legalnie czy nielegalnie? Kto na to pozwolił i jakim prawem?… Czytaj więcej »
bkkkk
Gość
bkkkk

Marudzisz Krisie, powód „nie, bo nie i *uj” jest prześliczny w czasach przymusowej tolerancji dla odmienności;). Innymi słowy: jesteśmy suwerennym państwem i nie musimy się obcym tłumaczyć z naszych powodów/przesłanek/stanowiska.

easyrider
Użytkownik
Krzyżowiec

@bkkkk Tu jest pies pogrzebany. Nasz suwerenność jest zagrożona. Bruksela zakazuje nam wycinania chorych drzew w Puszczy Białowieskiej? To musi być odrzucone, bo nawet nie zauważymy, kiedy na własnym terytorium będziemy jedynie folwarcznymi, rząd karbowym a Bruksela dziedzicem.

test24
Gość
test24

W 2017 roku można coś takiego powiedzieć, poważnie?! Jeszcze rozumiem, że w 2013 ktoś mógł nie dostrzegać, jakich problemów przysparzają imigranci z pustyń (bo np. całe życie mieszkał w jaskini odcięty od świata), ale w połowie 2017?!

test24
Gość
test24

Panie @genio, chyba źle Pana zrozumiałem. Mam nadzieję, że nie poczuł się Pan urażony smile

gieno
Gość
gieno

nie bardzo wink

test24
Gość
test24

Nie po to moi pradziadkowie umierali na froncie, żeby teraz lewaki brały do Polski jakieś pustynne gówno!

easyrider
Użytkownik
Krzyżowiec

@gieno W tej materii zgadzam się z Tobą w pełni. Żadnych obcych nie będziemy osiedlać w Polsce. Debile niech tracą swoje kraje, język, obyczaje, religię. My nie będziemy uczestniczyć w tym szaleństwie. Taką odpowiedź powinna usłyszeć Bruksela. Ich koniec jest bliski.

Maniek
Gość
Maniek

Odpowiedź może być tylko jedna: „My chcemy żyć spokojnie!”. Nie jesteśmy głupimi lewakami, co nie potrafią przewidzieć skutków swoich poczynań.

Marko
Gość
Marko
temat na sile wciskajacych przez UE nachodzcow do Polski staje sie juz nudny, a zarazem dreczacy , Polski rzad juz kilkakrotnie podawal unii swoje stanowisko w tym aspekcie , po pierwsze jasno i stanowczo powinno byc powiedziane bespieczenstwo polskich obywateli ponad wszystko , I aby na przyszlosc UE nie znecala… Czytaj więcej »
Paryzanka
Użytkownik
Nowicjusz

i tyle w temacie

Chochlikczek niezłośliwy
Gość
Chochlikczek niezłośliwy

Stolarz po obcięciu palca mówi do innych stolarzy bądźcie solidarni….paluszki po kolei.. proszę …

Mareczyk@o2.pl
Użytkownik
Nowicjusz
O co chodzi z tą „koniecznością niesienia pomocy humanitarnej”? Czy nas coś do czegoś takiego zobowiązuje? Czy u siebie nie mamy wystarczająco dużo ludzi, którym trzeba pomóc? Czy naszej ojczyźnie ktoś pomagał podnieść się po wojnie? Może i organizatorzy takich akcji mają dobre intencje, ale przeciętny smoluch odczyta: „Polska jest… Czytaj więcej »
Irene
Gość
Irene
@mareczek, W pewnym stopniu i Polacy dostali pomoc od Stanow – plan Marshala zaraz po wojnie, a przeciez po upadku komunizmu ogromna masa Polakow wyemigrowala i dostala pomoc i mozliwosci. Szach Iranu wysylal statki, zeby polskie osierocone dzieci w czasie wojny znalazly w jego kraju dom, i znalazly i opieke… Czytaj więcej »