fot. strazgraniczna.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce dodatkowych wyjaśnień od komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w sprawie użycia siły w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

5 kwietnia w Białej Podlaskiej kilku imigrantów z Czeczenii dopuściło się napaści na funkcjonariuszy Straży Granicznej w ośrodku dla cudzoziemców. Czeczenom nie spodobało się to, że strażnicy wyprowadzali kobietę w celu deportacji do kraju pochodzenia. W odpowiedzi funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i kajdanek. Czeczeni zostali umieszczeni w izolatce. Takie stanowisko – po analizie nagrań z monitoringu z ośrodka – prezentuje też prokuratura.

Nagrania z monitoringu z ośrodka przeanalizował również Rzecznik Praw Obywatelskich, który wyciąga inne wnioski. Przedstawiciele biura RPO nie zgadzają się ze stanowiskiem Straży Granicznej. Rzecznik wyjaśnia, że strażnicy blokowali drzwi Czeczenom. Blokowane były również drzwi do pokoju, w którym przebywali trzej Czeczeni – ci sami, których SG oskarża o zaatakowanie pograniczników. Mężczyźni sami nie wydostali się na zewnątrz – to funkcjonariusze, na polecenie przełożonego, otworzyli w końcu drzwi.

„W ocenie Rzecznika dwaj mężczyźni, którzy po otwarciu drzwi pojawiają się w nich jako pierwsi, nie atakują ani nie próbują uderzyć stojących przy drzwiach funkcjonariuszy. W stosunku do obydwu zostaje zastosowany przymus bezpośredni – siła fizyczna. Dopiero po użyciu siły fizycznej wobec dwóch cudzoziemców następuje gwałtowna reakcja trzeciego z mężczyzn. Również on zostaje obezwładniony przez funkcjonariuszy” – czytamy w komunikacie RPO.

RPO ma również wątpliwości co do tego, kiedy dokładnie, wobec kogo, a nawet ile razy użyto gazu łzawiącego. Straż Graniczna zapewnia, że użyto tylko jeden raz na korytarzu.

Rzecznik chce też wyjaśnień w sprawie zachowania jednego z funkcjonariuszy, który w trakcie wydarzeń w ośrodku stanął obiema nogami, całym ciężarem ciała na gołej stopie jednego z leżących na ziemi mężczyzn.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony jest jeszcze paralizatorami, które są w posiadaniu Straży Granicznej. „W trakcie interwencji w ośrodku urządzeń takich nie użyto, ale funkcjonariusze przez cały czas trzymali tę broń w gotowości, wymierzoną w cudzoziemców” – pisze zatroskany rzecznik.

źródło: rpo.gov.pl

81
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
40 Comment threads
41 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
56 Comment authors
blackjackK.K. ŹdzichArekIwonaobywatrl RP Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dagmara
Gość
Dagmara

Nóż kur…. panie Rzeczniku nie gryzie się ręki która pana karmi a karmią obywatele Polski a nie czeczeny (zakładam)

Dagmara
Gość
Dagmara

Funkcjonariusze trzymali broń w gotowości … a co mieli ją zostawić w bagażniku i dać się zaszlachtowac jak policjanci z Francji. ..

Lupus Canis
Gość

@Dagmara, zdefiniujmy na nowo funkcję Rzecznika Praw OBYWATELSKICH, bo z tego co mnie wiadomo czeczeni obywatelami nie są, nawet jeśli posiadają prawo pobytu. Co do broni, za czasów POsrańców Straży Granicznej odebrano broń długą zostawiając na wyposażeniu tzw. środki przymusu bezpośredniego czyli kajdanki, paralizatory, gazy i pałki oraz …..siłę fizyczną… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

Oj dzieci, dzieci. Co tu chcecie redefioniować. Jak wy nie macie zielonego pojęcia, czym od zawsze była, jest i będzie instytucja RPO i jak została daaawno temu zdefinowania, jaki jest jej rodowód. Przecież to jest instytucja rodem z lewckiej Szwecji, gdzie powoływano tzw. Ombudsmanów, aby patrzyli na ręce władzy, czy… Czytaj więcej »

blackjack
Gość
blackjack

lub Anglii.

ania
Gość
ania

Bodnar w swojej działalności wielokrotnie udowodnił, że prawa obywateli polskich ma w głębokim poważaniu. Szczególnie aktywny jest na polu „uchodźców” i ten tekst także o tym świadczy. Najlepiej by było gdyby Straż Graniczna dała się agresywnym czeczenom pozabijać. Czy pan rzecznik zajmie się czeczeńską napaścią na szkołę w Coniewie nie… Czytaj więcej »

Rafał
Gość
Rafał

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO)- jak sama nazwa wskazuje zajmuje się prawami obywateli Polski a nie uchodźcami i imigrantami zasiłkowymi więc ta interwencja to nie jego kompetencje. Wiec panie rzeczniku zjedz pan snikersa bo już za długo pan gwiazdorzysz.

Publiusz
Gość

Czymkolwiek on by sie nie mial zajmowac …..ale czy nie znajdzie sie w koncu ktos ,kto posle tego goscia na badania psychiatryczne?
Poprzednik jego nie byl lepszy ,a moze z miny nawet glupszy ,naszczescie Opatrznosc sie nad nami zlitowala usadawiajac go w samolocie prezydenckim …..

Asgard4444
Gość

Już wiele razy punktowaliśmy RPO, ze jest po stronie nie swoich obywateli. Co na to rząd? Podaje za stroną infor „Jak przebiega procedura powołania Rzecznika? Najpierw Sejm podejmuje stosowną uchwałę, którą następnie Marszałek Sejmu, niezwłocznie, przesyła Marszałkowi Senatu. Na podjęcie uchwały o wyrażeniu bądź niewyrażeniu zgody na powołanie danej osoby… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

RPO wbrew nazwie nigdy nie zajmował się, ani nie miał nawet zajmować się, prawami obywateli. Jest to typowa lewacka instytucja, „od a do z” kryta zasadami lewackiej nowomowy, w celu popierania jej przez obywateli. De facto jej celem od zawsze i na zawsze jest wyszukiwanie kolejnych rzekomo pokrzywdzonych przez „normalne… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

dodam jeszcze, że RPO został utworzony w Polsce w roku 1987 tj. w PRL przygotowującym się do transformacji, ergo tak samo jak Trybunał Konstytucyjny były to z samego zamiaru i istoty fasadowe instytucje, których istotą miał się stać zabezpieczanie interesów komunistów w nowym systemie, tj. aby po oddaniu władzy opozycji… Czytaj więcej »

Paff
Gość

Dagmara,
akurat tego rzecznika karmi lokalna lewacka zaraza. To nie pierwsze jego pochylenie się, czyli wypięcie tyłka, w kierunku islamskich dzikusów. Szkoda, że ten zjeb nie interweniuje w sprawie dzieci i dorosłych bitych w Ceniewie przez czeczeńskich dzikusów.

easyrider
Gość

@Paff To lewak na żołdzie żydostwa. Miłośnik pedalskich praw. Komendant w ogóle nie powinien udzielać mu żadnych wyjaśnień bo rzecznik nie ma prawa wymagać od komendanta takowych. Nie jest organem właściwym do rozliczania komendanta ani prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Istotą całej tej sprawy jest to, o czym rozmawialiśmy wcześniej – żydolewactwo… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@Dagmara
A skąd wiesz, która służ… przepraszam, ręka go karmi? A swoją drogą może i jestem porypany, ale jak czytam takie rzeczy to mi się od razu przypomina Księga Daniela i jama z lwami…

Dagmara
Gość
Dagmara

@lolo ktory nie pisze ano nie wiem i dlatego napisałam, że (zakładam) a tak po prawdzie to istnieje przecież możliwość, że do pensyjki sobie dorabia dajmy na to ,,jest konsultantem przy realizacji projektu xxx,, od niteczki do kłębka i kto wie co wyjdzie. Zawsze powtarzam, że punkt myślenia (w sprawach… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@Dagmara
Nie do końca mi o to chodziło bo wiesz, na takich stanowiskach ludzie tak często są zadaniowani… ale też, nawet bardzo, pasuje.

Dominik
Gość
Dominik

rzecznik mianowany przez platfusów co się dziwić

Precz z pseudouchodźcami
Gość

„W stosunku do obydwu zostaje zastosowany przymus bezpośredni – siła fizyczna. Dopiero po użyciu siły fizycznej wobec dwóch cudzoziemców następuje gwałtowna reakcja trzeciego z mężczyzn.” – Od kiedy to obywatel jakiegokolwiek państwa, imigrant, ma prawo podnieść rękę na funkcjonariusza służb takich jak policja czy straż graniczna? Co to za usprawiedliwienie?… Czytaj więcej »

szyszkin
Gość
szyszkin

kijem,pałą, wpi….l gównie co srają

Violanta
Gość
Violanta

Ci Czeczeni nie są obywatelami polskimi i tym samym nie podlegają pod rzecznika praw polskich obywateli. Niech się on lepiej zainteresuje prawami obywateli polskich w Coniewie, a nie prawidlowym wykonywaniem obowiazkow przez Straz Graniczna wobec obywateli obcych krajów.

Jan III Sobieski
Gość
Jan III Sobieski

Funkcjonariusze wykonywali swoje obowiazki, ludzie ktorzy przebywaja w naszym kraju nielegalnie powinni byc natychmiast deportowani, funkcjonariusze powinni dostac pochwale za odwage w obchodzeniu sie e nielegalnymi nachodzcami , brawo, tu jest Polska a nie niemcy czy szwecja wiec nie podskakiwac … to nasz kraj i niebedziecie tu wprowadzc swoich porzadkow,… Czytaj więcej »

Anahu Yamito
Gość
Anahu Yamito

To my tak myslimy. Lewakom ich panowie z brukseli nakazuja myslec inaczej: my mamy byc na uslugach dzikusow, mamy ich karmic, przyodziac, zakwaterowac, zadowalac i nadstawiac doopy, a jak zechca to i karku pod maczete. Tak jest w hooyni jewropejskiej i nasze lewactwo chce zeby tak samo bylo u nas.… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

hehhe; to nie chodzi o żadne lewactwo, tylko o to, że reszta (w tym sporo komentujących na tej stronie) wierzy w nieszkodliwą imigrację ukraińską, której nie wolno blokować; wierzą w mit, że od tej taniej siły roboczej wzrost gospodarczy Kraju nastąpi; zapominają przy tym co najmniej o jednej kwestii –… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

ps. a Czeczeni jako formalnie obywatele Federacji Rosyjskiej są w grupie cudzoziemców wyraźnie przez prawo polskie uprzywilejowanej i bynajmniej rząd PIS NIE ROBI ABSOLUTNIE NIC, NAWET NIGDY NIE POMYŚLAŁ O TYM, ABY TO ZMIENIĆ

Asda
Gość
Asda

To prawda zamiast muzli (i dobrze) będą nazi- Upaińcy.

myślący
Gość
myślący

brawa dla naiwnych wierzących w bajki PISu o ochronie granic

AntyHegemon
Gość

„Rzecznik Praw Obywatelskich boi się o bezpieczeństwo Czeczenów w Białej Podlaskiej”. To oni naprawdę są naszymi obywatelami z krwi i kości? Może lepiej zająć się prawami Polaków, a nie szczekacie za żydowskie pieniądze. Wiemy jacy są Czeczenii i bez użycia siły nie da się opanować ich zachowania. Policjantów, strażników różnej… Czytaj więcej »

nina
Gość
nina

A czy ten rzecznik to lewak? Jakie ma nazwisko, byloby tez ciekawe. Ale nawiasem mowiac, dlaczego czeczenow umieszcza sie w ogole w osrodkach w Polsce ????????????????????? Jakim prawem, do kaduka ???????? Dlaczego sie ich w ogole wpuszcza ?? Przeciez to wyznawcy allacha. Dlaczego sie ich wszystkich nie deportuje ?????????????????????????????????? Staje… Czytaj więcej »

1Maciej
Gość
1Maciej
lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@1Maciej Najbardziej podobają mi się te fragmenty: „W latach 2004-15 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka…” „Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. W latach 2001-2004 pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges.” „Był także członkiem Obywatelskiego… Czytaj więcej »

Rodeo drivire
Gość
Rodeo drivire

czas odwolac go i dac parwdziwego rzecznika dla POLSKICH OBYWATELII a nie takie lewsackioe gówno za kase Sorosa, piszmy do rzadu! ze nie chcemy jako obywatele takiego rzecznika!

Asgard4444
Gość

Sposób odwołania RPO moża znaleźć na stronie infor.

myślący
Gość
myślący

odwołanie RPO za pomoc nie obywatelom, a nawet islamistom, jest niemożliwe! bo jest to ustawowy cel działania RPO

Dziadek Grzegorz
Gość
Dziadek Grzegorz

Mam w tej chwili oczy jak spodki od przynajmniej filiżanki! Ja mam czasami problem by pogodzić psa wyprowadzenie na spacerek, obiadku ugotowanie,…wiecie, takie codzienne czynności. A tu proszę! Jedna osoba a tyle dla mnie czasu poświęca…

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@Dziadek Grzegorz
„Dziadku, drogi Dziadku”… módl się o to żebyś z tego poświęcenia nie musiał sobie wcześniej trumny kupować…

nina
Gość
nina

….. i wszystko jasne !
Dzieki za info.

Poznaniak
Gość
Poznaniak

Jest okazja podpisać petycję do Premiera rządu i Prezydenta RP o zdelegalizowanie w Polsce działalności wszystkich fundacji G.Sorosa (np. Refugees Welcome Polska, Hejt Stop, Fundacja Batorego itd.) „Chcemy prawnej delegalizacji fundacji stworzonych i finansowanych przez G.Sorosa na terenie Polski, jako zagrażających fundamentom polskiej tradycji, kultury, historii oraz chrześcijańskiej tożsamości narodowej.”… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

„przyjaźń” Polsko – Czeczeńską ustanowił rząd PIS za poprzedniej swej kadencji i dotąd te pisowskie durnie opoiwiadają brednie i kłamstwa w TV jak to się rzekomo integracja Czeczenów udała (sic!); na tej samej zasadzie obecnie pisowskie durnie ustanawiają i całą mocą wspierają „przyjaźń” Polsko – banderowską ! wszystko włącznie ze… Czytaj więcej »

myślący
Gość
myślący

„przyjaźń” Polsko – Czeczeńską ustanowił rząd PIS za poprzedniej swej kadencji i dotąd te pisowskie durnie opoiwiadają brednie i kłamstwa w TV jak to się rzekomo integracja Czeczenów udała (sic!); na tej samej zasadzie obecnie pisowskie durnie ustanawiają i całą mocą wspierają „przyjaźń” Polsko – banderowską ! wszystko włącznie ze… Czytaj więcej »

Fantomas
Gość
Fantomas

Powinno się odwołać tego Rzecznika Praw Obywatelskich bo to jakiś kret Platformy albo Nowoczesnej.

komentator
Gość
komentator

Jak się niedorzecznikowi nie podoba używanie paralizatorów, to w takim razie trzeba panów strażników wyposażyć w broń ostrą, orqz upoważnić do jej użycia w przypadku wystąpienia zagrożenia. A co do stawania nogą na nodze drugiej osoby. Hmmm, od czasu do czasu zdaża mi się pójść na tajski masaż. W trakcie… Czytaj więcej »

Wiarus55
Gość

Panie Rzeczniku Praw Obywatelskich doktorze Bodnar, pan jest Rzecznikiem Obywateli Polski, czy Rzecznikiem obywateli Czeczeńskich. Polski Obywatel ma prawo do bezpieczeństwa publicznego i osobistego, do nietykalności cielesnej i poszanowania własnej osoby! A pan panie doktorze Bodnar chce sprowadzić na obywateli Polski wszystkie te nieszczęścia, zatrzymując w naszym kraju i broniąc… Czytaj więcej »

Asgard4444
Gość

Wiarus55 – my wiemy od dawna, że to krecia robota. Popatrz gdzie pracował ten Pan.

Dorami
Gość
Dorami

Skoro tak się boją o bezpieczeństwo w Polsce, to niech wracają z powrotem do Czeczeni.

1Maciej
Gość
1Maciej

Jak dla mnie ten pan powinien być odwołany ze stanowiska.

nina
Gość
nina

i to jak najszybciej!

Rodeo drivire
Gość
Rodeo drivire

a moze rzeczbnik zajmie sie tym co wyprawiaja czeczeni w szkolach? Nie mozna dac sie rozpanoszyc lewactwu bo zaraz mujuzlmanie poczuja sie bezkarni jak w Szwecji

Rodeo drivire
Gość
Rodeo drivire

no jeszcze tylko tego brakuje by Polska ‚bala’ sie deportwoac dzicz muzulmanska

Paweł
Gość
Paweł

Ten rzecznik to jakaś islamska ciota

bkkkk
Gość
bkkkk

Panie rzecznik! Jesteśmy państwem prawa. Jako takie, mamy przepisy dot. „aparatu przymusu”, w tym SG. Coś się Panu nie podoba? Fajnie. Ale najpierw rzecz powinna być sprawdzona przez zwierzchników danych funkcjonariuszy. I przez ich własne władze. Dyscyplinarka – te rzeczy (jak już). A nie żeby przychodził se jakiś pan (nawet… Czytaj więcej »

zenek
Gość
zenek

Do Polskiego Rzadu!!!! Dlaczego facio z helsinskiej fundacji chce straznikow zastraszyc I nie daje im spokoju. Ten pan jest dla mnie I napewno dla polakow wrogiem. Nie naprawiajmy świata kosztem naszej ojczyzny i naszych przyszłych pokoleń Polaków.

nina
Gość
nina

Petycje i zdjac go ze stanowiska, moze to wypali?

Dla Polakow nie jest rzecznikiem, wiec moze go czeczeni przyjma?