Syria chwali Polskę za stanowisko w sprawie uchodźców

Wiceszef polskiej dyplomacji Andrzej Papierz spotkał się w Damaszku z wiceministrem spraw zagranicznych Syrii, Fayssalem Mikdadem – podaje syryjska agencja informacyjna SANA.

Spotkanie z Mikdadem potwierdza również strona polska – na profilu polskiego MSZ można zobaczyć zdjęcie Papierza z Mikdadem.

Z dostępnych informacji wynika, że Syria popiera polskie stanowisko wobec syryjskich uchodźców, czyli pomaganie na miejscu. Rząd w Syrii jest również wdzięczny za polskie wsparcie w zakresie tworzenia warunków sprzyjających powrotowi Syryjczyków do ich ojczyzny. Polska sprzeciwia się przymusowej relokacji uchodźców w UE, co również zostało przyjęte z zadowoleniem przez rząd Baszara al-Asada.

Syryjski wiceminister stwierdził, że stanowisko Polski w tej sprawie jest „realistyczne i racjonalne” podkreślając, iż to właściwy sposób na pomoc dla Syrii. Ma o tym świadczyć projekt budowy mieszkań dla blisko stu syryjskich rodzin przebywających w Libanie, który ma zostać sfinansowany z polskiego budżetu, zaś pozostałe koszty związane z tą inicjatywą ponieść ma państwo syryjskie.

Z kolei Papierz miał wyrazić zadowolenie z wizyty w Syrii, której celem miała być „pomoc państwu syryjskiemu w przyjęciu uchodźców z tego kraju, dzięki stworzeniu takich warunków w kraju, które skłaniałyby ich do powrotu”.

Dodaj komentarz