fot. pixabay.com

W Szwecji coraz więcej wyborców mówi w języku arabskim w związku z tym publiczny nadawca Sveriges Radio zapowiedział serię debat wyłącznie w języku arabskim dla obszaru Sztokholmu.

W ramach nowej inicjatywy szwedzkie radio publiczne będzie zapraszać arabskojęzycznych polityków szwedzkich partii politycznych do debat, aby „Nowi Szwedzi” mogli łatwiej podjąć decyzję na kogo powinni zagłosować.

„W tym roku są rekordowe liczby osób, które mają prawo do głosowania w wyborach samorządowych i okręgowych, a w dużej części pochodzą z krajów arabskich. Jest ważne, żeby ci ludzie wiedzieli, jak przebiega debata i za co odpowiadają poszczególne jej strony” – powiedziała dyrektorka programowa Samar Hadrous.

Język arabski stał się drugim najpopularniejszym językiem w Szwecji, tym samym wypierając na trzecie miejsce fiński język niegdyś największej grupy etnicznej poza Szwedami. Wzrasta również zainteresowanie nauką języka arabskiego wśród rodowitych Szwedów, szkoły języków obcych zacierają ręce.

Wielu Szwedów, którzy pracują z „uchodźcami” lub są urzędnikami, potrzebują przynajmniej znać podstawy języka arabskiego, dlatego także oni zapisują się na kursy, i tym samym to Szwedzi dostosowują się do mniejszości.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

44
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
18 Comment threads
26 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
sdfdsfDzikJULKAKarbulotw......y Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o