CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication

W ubiegłym roku z rąk dżihadystów z takich grup jak Al-Szabab, Boko Haram czy Państwo Islamskie zginęło w Afryce 10,3 tys. osób – podał instytut ministerstwa obrony USA.

Ponad połowę śmiertelnych ataków przeprowadzonych w minionym roku odpowiedzialna jest Al – Szabab (978 z 1827 ataków). Zginęło w nich ponad 4,5 tys. ludzi. Organizacja działa głównie na terenach Kenii i Somalii, obecnie ma na swoim koncie najwięcej zabójstw oraz aktów terroru – podaje African Centre of Strategic Studies (ACSS), instytut badawczy przy Pentagonie.

Drugą – pod względem liczby ofiar – organizacją jest Boko Haram, która działa na terenach Nigeru, Czadu i Nigerii. Odpowiedzialna jest za śmierć ponad 2,2 tys. ludzi. Jeszcze dwa lata temu z ich rąk ginęło ponad 11 tys. osób rocznie. Pomimo zapewnień o jej rozbiciu, organizacja działa nadal i wciąż zbiera krwawe żniwo.

Państwo Islamskie (ISIS) przyznało się do ataków, w których zamordowano 1,7 tys. osób. Trzy czwarte z nich miało miejsce na terytorium Egiptu. Ponad trzykrotnie wzrosła liczba ataków w porównaniu z rokiem 2016, a ponad dwukrotnie liczba ofiar śmiertelnych. Instytut podaje, że bojówki ISIS zaczynają przenosić się z terenów za Synajem do Egiptu centralnego.

pch24.pl/PAP

40
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
11 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
ZyniaRumcajs : nie chce równoległego społeczeństwa islamskiego obok nas , a Ty chcesz ? (+>C*)easyriderocolotoklioes vel pislamista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o