Będziemy dopłacać do emerytur dla obcokrajowców. Podpisano już umowy z Turcją, Mongolią i innymi krajami

Rząd zawiera kolejne umowy międzynarodowe o koordynacji zabezpieczenia społecznego. Oznacza to między innymi możliwość wypłacania obcokrajowcom emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zasilany składkami polskich pracowników.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”,w ostatnich miesiącach prezydent podpisał umowy z Turcją i Mongolią, a wkrótce ma ratyfikować także umowę z Izraelem. Negocjacje prowadzone są już z Białorusią, a w planach są umowy z kolejnymi krajami.

Na mocy tych porozumień, pracujący w Polsce legalnie cudzoziemiec nie tylko może wystąpić o polską emeryturę, ale także doliczyć staż pracy w swoim kraju. Budzi to uzasadnione obawy o ryzyko drenażu zasobów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto dodać, że podobna umowa została podpisana w 2012 roku z Ukrainą. Weszła ona w życie w 2014 roku. Na podstawie tej umowy, imigranci ze Wschodu mogą wystąpić do polskiego ZUS-u o emeryturę, doliczając do niej staż pracy uzyskany na Ukrainie. Podobnie ma być w przypadku imigrantów z Turcji, Mongolii, Białorusi i Izraela.

źródło: money.pl / PAP

Dodaj komentarz