Światowej sławy chiński artysta i dysydent Ai Weiwei. Krytykuje między innymi politykę Australii dotyczącą tzw. uchodźców.

Artysta wystawił swoje prace w Sydney. Jego roszczenia pojawiają się w dyskusji na temat ruchów uchodźców na całym świecie, wpływu globalizacji na ludzkie cierpienie i braku człowieczeństwa na zachodzie.

Ai krytykuje politykę Australii dotyczącą tzw. uchodźców, w tym umowę z USA dotyczącą przyjęcia do 1200 tzw. uchodźców w ośrodkach zatrzymań morskich. „To kompletna zniewaga dla zrozumienia uchodźców” – powiedział. „To dokładnie jak handel niewolnikami. Nie możesz poradzić sobie z ludźmi, naruszając ich prawa” – dodał.

Ai przybył do Australii, aby zaprezentować swoje prace. Jedna z nich to dwutonowa instalacja wykonana z kryształu i kamizelek ratunkowych, oferująca szansę refleksji nad chaosem kryzysu uchodźczego. Druga, Prawo Podróży, to 60-metrowa gumowa łódź pełna 300 gigantycznych postaci bez twarzy.

Mężczyzna spędził dwa lata, podróżując po świecie, odwiedzając 23 kraje i ponad 40 obozów dla uchodźców, aby stworzyć film konfrontacyjny i pozostaje zszokowany tym, co zobaczył. „Budują mury, płoty i obozy, zmieniają przepisy migracyjne i ścigają łodzie” – opisywał.

źródło: theguardian.com

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści bez zgody wydawcy zabronione.

47
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
26 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
33 Comment authors
ping pongBrukselko ,wal sie !TeaBagspisekV73 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o