Czytaj czy recytuj?

Jak doskonale wiadomo Koran podaje nam 4 różne i wzajemnie sprzeczne wersje, mówiące, w jaki sposób został objawiony. Najbardziej powszechną wersją jest ta, mówiąca o objawieniu Koranu Mahometowi przez archanioła Dżibrila, który miał mu pokazać zwój i powiedzieć … No właśnie co?

W wielu tłumaczeniach znajdziemy słowo „czytaj”. Jednak sami muzułmanie często doprecyzowują, że chodzi dokładnie o „recytuj” ( Qur’an – ar. recytacja ). Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku cała sytuacja jest zwyczajnie bezsensowna. Już tłumaczę dlaczego.

Muzułmanie twierdzą, że Mahomet był analfabetą. Zatem gdyby posłany przez Allaha archanioł Dżibril powiedział do niego „czytaj”, na co ten odpowiadał kilkukrotnie „nie umiem czytać”, to czy nie oznaczałoby to, że Allah wcale nie jest wszechwiedzący ( a przecież ten właśnie Koran utrzymuje, że jest! )?? Każe czytać temu, którego chce mianować na swojego proroka, a nie wie, że on nie umie czytać? Czy to ma jakiś sens?

A co w przypadku jeśli archanioł Dżibril miał powiedzieć do niego „recytuj”? To jeszcze gorzej dla muzułmanów. Co oznacza słowo „recytować”? Recytować – mówić coś z pamięci ( Słownik języka polskiego – sjp.pl ). Znaczyłoby to, że skoro Mahomet miał mówić coś z pamięci, to musiał już wcześniej znać na pamięć treść Koranu! Ale zaraz, jak to? To Mahomet jednak znał treść Koranu przed jego objawieniem? Czy to nie oznacza, że sam jest jej autorem i samemu wymyślił sobie treść Koranu? No na to by wychodziło! W jednym i drugim przypadku muzułmanie mają poważny problem…

autor: Cristero

2 komentarz do “Czytaj czy recytuj?

Dodaj komentarz