Moros y Cristianos (Maurowie i chrześcijanie) – tak nazywa się festiwal w Hiszpanii, podczas którego każdego roku inscenizowane są parady i symboliczne sceny przypominające wygnanie muzułmańskich Maurów w 1492 r. Popularne jest zwłaszcza w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Urządzane w różnych terminach są mieszaniną religii, historii i ulicznego karnawału.

Arabowie w VIII w. podbili srogą część Półwyspu Iberyjskiego. Mimo że ciężko zaprzeczyć wpływowi ich ekspansji na rozwój technologiczny i kulturalny ówczesnej Hiszpanii, nigdy nie byli tam mile widziani. Najwyraźniej Hiszpanie zawsze cenili sobie bardziej patriotyzm, aniżeli perskie dywany, wygodne łoża, mydło i wieczorki przy szachach. Święta Los Moros y Cristianos (Muzułmanie i Chrześcijanie), jedne z najważniejszych fiest w Walencji (wspólnocie autonomicznej), upamiętniają właśnie tak bardzo upragnione zwieńczenie procesu wygnania Arabów. We wspólnocie walenckiej każde miasteczko świętuje swoje zwycięstwo nad Arabami w innych dniach. Patrząc z szerszej perspektywy są to więc fiesty całoroczne.

Bloger Kamil Jędrasik, który miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu w Alcoy, przedstawił interesującą relację. Jak zauważa – W Polsce święta narodowe trwają jeden dzień, a związane z nimi uroczystości ograniczają się do kilku godzin. W Alcoy uprzedzano mnie, żebym przygotował się na bite 4 dni hucznych obchodów. Nie było inaczej. Wszystko zaczęło się w czwartkowy wieczór. Koło godziny 20:00 udajemy się w stronę centrum. Na głównym placu i przylegających do niego uliczkach zbiera się orkiestra złożona z kilkuset muzyków. Uzbrojeni przede wszystkim w bębny oraz wszelkich rozmiarów i kształtów instrumenty dęte odgrywają hymn, który o 21:00 rozlega się nad miastem niesiony gardłami 60 tysięcy mieszkańców Alcoy. Kiedy po kilku minutach echa braw ustają, wszyscy rozchodzą się do domów i restauracji, aby koło północy powrócić na ulice i świętować początek fiest – relacjonuje.

– Piątek, dzień parad, był dniem, który prawdopodobnie wywarł na mnie największe wrażenie. Parady trwają niemal nieprzerwanie od 10:30 do 22:00. Połowa miasta defiluje, a druga połowa podziwia. Niesamowita jest powaga z jaką mieszkańcy Alcoy podchodzą do każdego aspektu tych świąt. Uczestnicy defilady przygotowują się na ten specjalny dzień przez cały rok. Mówimy o kilku godzinach dostojnego, wzbogaconego o bezbłędnie wyreżyserowane pokazy, marszu w strojach, których ceny zaczynają się od 700 euro. Wszystko przy akompaniamencie orkiestr oraz fruwającego konfetti. W pierwszej połowie dnia odbywa się parada chrześcijańska. Podział na chrześcijan i muzułmanów nie przebiega jednak według rzeczywistej wiary uczestników, a wypadkowej ich rodzinnych tradycji defilowania oraz osobistej chęci.

– Sobota jest dniem religijnym. Najważniejszym wydarzeniem jest procesja z relikwią San Jordiego, patrona Alcoy. Wśród jego dokonań wymienia się rozłam słynnej, dominującej nad miastem góry oraz pokonanie smoka. San Jordi miał też swój wkład w wygnanie Arabów. Legenda głosi, że w decydującym momencie walk objawił się na murach miasta i zaczął ciskać strzałami we wroga. Bogate CV, więc i procesja zasłużona. Oczywiście, jak w poprzednich dniach, czysto odświętny klimat utrzymuje się mniej więcej do zmroku. Niedziela natomiast to tzw. el día de los truenos (dzień grzmotów). Ostatniego dnia fiest nikt nikomu nie każe ani defilować, ani brać udziału w procesji. Dzień ten nie jest jednak mniej ważny od pozostałych. Po spożyciu życiodajnego rosołku, udajemy się znów na Plaza de España. O 16:30 zebrany tłum momentalnie cichnie. Zapomniałem wcześniej wspomnieć, że specjalnie z okazji Świąt na placu buduje się 10-15 metrowy zamek z drewna. Ciszę przerywa wystąpienie chrześcijańskiego władcy, stojącego ze swoją świtą u bram zamku. Z fortecy wychodzą arabscy dostojnicy. Dochodzi do 20-minutowej wymiany zdań. Coś jak prototyp bitwy freestylowej. Był to dla tubylców ewidentnie jeden z kluczowych momentów fiest, jako że po moich komentarzach zostawałem dwukrotnie przez nich uciszany. Po słownym starciu dochodzi do symbolicznego wybuchu wojny.

 źródło: wzgodzie.wordpress.com

96
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
17 Comment threads
79 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
marlgóralEA-68fi_nPassangerstanislawpaluch Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shawn Guffey
Gość

już sobie wyobrażam takie święto w Niemczech, Szwecji , we Włoszech, Austrii czy W. Brytanii – uznano by je zaraz za niepoprawne politycznie, rasistowskie, i faszystowskie, etc;) Aktualnie w Europie rządzącej przez lewicowo- liberalnych oszołomów najbardziej poprawne politycznie święto to ramadan;) Przypomnę ze Bristol jest już zbyt multikulturowy na Dzień… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

Po przeczytaniu tej relacji nasuwa się oczywisty wniosek , że jeśli chcemy przetrwać i ochronić nasze dziedzictwo kulturowe to nie pomoga nam żadne pisy czy kukizy , a nawet korwiny. Jedyne , co może zjednoczyć Polaków to …..krzyż , ponieważ tę hordę jednoczy półksiężyc. Taka jest prawda , czy się… Czytaj więcej »

Evita
Gość
Evita

Podpisuję się pod tym postem.

Miranda Ewen
Gość

Dzięki Evita!!

aszx
Gość
aszx

@Passangerstanislawpaluch , cóż mógłbym dodać. Chyba tylko że masz 100% racji i podpisuje się pod Twoim postem obiema rękami.

Miranda Ewen
Gość

Też dzięki, jednak przemówiłem ci do pustego łba!!

lolo (który nie pisze)
Gość
lolo (który nie pisze)

Przy okazji tematu o tradycji i dzisiejszego święta. Dlatego wielokrotnie pisałem o trzymaniu się pobożności maryjnej i o Różańcu św. Do znudzenia. Zresztą jest to jedyna w zasadzie broń, która nam została. Ale jak wiadomo mamy wolność i demokrację to se każdy wybierze co chce ale być może znajdzie się… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

witwj @lolo !!! Brakowało mi tutaj Twoich wpisów , ale widzę że żyjesz i masz się dobrze. jesli więc prześledzisz uważnie moje wpisy to zauwazysz że własnie przyjąłem wyzwanie fin_a i dzisiaj mam ochotę troszkę się z nim poboxować. Ciekwai mnie tez , czy przyjmnie moje warunki pojedynku ……

lolo (który nie pisze)
Gość
lolo (który nie pisze)

Dzięki… W swoim czasie wyrażono dobitnie niechęć do moich uwag. Nie mam o to pretensji ale proszę od mnie nie wymagać aktywności. Ja się dostosowuję: „jak mnie wyrzucają drzwiami to oknem się nie pcham”. No ale ta reguła jak czytam nie jest stosowana przez wszystkich. Zdaje się, że na to… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Może i odpowiedział bym na tę „epistołę”, ale jak mniemam mi nie wolno. Co wolno wojewodzie…..?

Te „powodzenia” to jak sądzę albo nie do mnie, albo tak się wypsmneło?

sasa
Gość
sasa

@fi_n .Nie czytałeś co koleżka napisał ? Wypad lewacki pomiocie, niedopchnięty ateisto!

lolo (który nie pisze)
Gość
lolo (który nie pisze)

@fi_n Napiszę tylko raz: to co komu wolno to dowiemy się na Sądzie Ostatecznym. Dyskusję z osobą o nicku @fi_n uważam za stratę czasu wg. słów: „Sekciarza po jednym lub drugim upomnieniu wystrzegaj się…” (Tyt 3:10;BT) Dzięki temu wszyscy jesteśmy zdrowsi. Ja na pewno. Ps Szantaże typu „dla mnie, nie… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Radzę zastanowić się nad sposobem korzystania z zawartości Biblii. Wersety biblijne nie służą do bicia innych. Chyba, że chce się komuś przy ich pomocy dokopać.

Gwoli ścisłości. Pisząc: Co wolno wojewodzie…. miałem na myśli zupełnie coś innego niż przedmiot sprawy na Sądzie Ostatecznym.

fi_n
Gość
fi_n

Oczywiście, że to bardzo wygodne jest złomotać kogoś zastrzegając, żeby się zwrotnie nie odzywał. Nie będę się to treści tego wpisu odnosił, ponieważ nie jest to próba podjęcia merytorycznej rozmowy, tylko atak personalny. Metoda stara jak świat.

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

No cóż , Fin_e – nawet Cie nie znam by móc personalnie ( jak to okreslasz ) „złomotać ” . Odzywać sie możesz , nawet powinienies ale zgodnie z postawionymi warunkami odnosząc się MERYTORYCZNIE I SCISLE do wysnutej przeze mnie tezy. Ty jednak nie chcesz tego zrobić i zasłaniasz się… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch Atak ad personam nie polega tylko na na tym, że atakujesz kogoś znanego Ci osobiście, ale w kierunku kogoś. Czyli nie skupiasz uwagi na argumentach ad meritum, tylko na osobie je przedstawiające czyli właśnie ad personam. W skrócie polega to na tym, że jak nie ma możliwości odpowiedzieć merytorycznie… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

No cóż , duzo tych mądrości Pan napisał po łacinie : ad personam , ad meritum i tak dalej . Piszesz pan , Panie Fi_n wszystko mądre poza AD REM , czyli do rzeczy . A rzecz jest konkretna i jak na razie jej Pan nie poruszył. Więc tym razem… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch

Za parę godzin napiszę. Teraz czeka mnie spacerek z pieskiem. Tak na marginesie, może kto wie, dlaczego to pies a nie człowiek jest najlepszym przyjacielem człowieka?

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

No to przyjemnego spacerku z pieskiem , jedynym , jak sam Pan pisze Pańskim przyjacielem. Ja osobiscie udam się również na spacerek , też nie sam i nie z pieskiem tylko z moją uwielbianą od lat małżonką. A z tymi przyjaźniami ludzko zwierzęcymi to róznie bywa , jak ze wszystkim.… Czytaj więcej »

lolo (który nie pisze)
Gość
lolo (który nie pisze)

Gratuluję małżonki. Co do psów się nie wypowiadam bo nie mam… małżonki zresztą też… a przynajmniej nikogo koło siebie nie widzę … ale oczy mam i różne obserwacje. Howgh. Małżonce też gratuluję chociaż moja nieżyjąca już mamusia zwykła była mówić z westchnieniem, że: dzieckiem i mężem to się jeszcze nikt… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch A mówiłem czytać ze zrozumieniem? Gdzie to ja napisałem, że pies jest jedynym moim przyjacielem? Psich kupek nie sprzątam, ponieważ mój husky nie przebywa w przestrzeni publicznej. Hasa sobie na działce przydomowej i jak to określam stawia kloce, gdzie mu się zechce. Na spacer wychodzę z nim na łąki… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

Dziękuję za wyczerpującą informację smile

fi_n
Gość
fi_n

Gittin 69a. By wyleczyć swoje ciało, Żyd powinien wziąć proch, który leży w obrębie cienia pozadomowej toalety, zmiesza to z miodem i zje. Sanhedrynu 54b. Żyd może mieć stosunek seksualny z dzieckiem tak długo, jak dziecko będzie mieć mniej niż dziewięć lat. Yebamoth 59b. Kobieta, która miała stosunek ze zwierzęciem,… Czytaj więcej »

svea
Gość
svea

’duzo tych mądrości Pan napisał po łacinie : ad personam , ad meritum i tak dalej’

fi_n to żyd
i tyle w tmacie!

fi_n
Gość
fi_n

Uwielbiam Rydzyka

Banan
Gość
Banan

Zgadzam sie. Niestety nasze społeczeństo jest podzielone.Dlaczego?Bo wyszystkie kraje Europy są LAICKIE – oddzieliły się od koścoła ,na dodatek nie moge sluchac deb**i którzy myślą że nie wierzą w Boga i są „mądrzejsi” oraz uważają się (haha) za „filozofów”
Pamiętajmy to,co w MaxTV mówiono: siła Polski to MONOETNICZNOŚĆ

HoNoRT
Gość
HoNoRT

Odejście od kościoła a wyrzeczenie się polskich czy też europejskich (ale tych tradycyjnych) wartości, w których kształtowaniu kościół miał niemały udział, to dwie różne rzeczy. NWO? Zastępowanie religii serialem? To dość kuriozalny pomysł. Nowe = złe? Zapominasz, że nikt nie chce już tych starych porządków, zapewne dlatego przepadły. Nie zauważyłam,… Czytaj więcej »

Gość
Gość
Gość

„Zapominasz, że nikt nie chce już tych starych porządków, zapewne dlatego przepadły. Nie zauważyłam, żeby to co stare było szanowane” – zapewne jesteś dość młodą osobą, niestety nie zdającą sobie nawet sprawy z tego że została zmanipulowana aby odrzucać tradycje swoich przodków i podniecać się tym co „nowe” odrzucając to… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

@HoNoRT – Zacznę od uproszczeń bo w swoich wypowiedziach obaj nie jesteśmy od nich wolni , ale to nieuniknione w sytuacji gdy w kilkunastu zdaniach chce się upchnąć zbyt wiele treści. Tak , zgadzam się z Tobą że należy rozróżniać Kościól sam w sobie oraz wartości wyrosłe na jego podbudowie.… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch Zadziwia mnie jedno. Bardzo podkreślasz wagę Krzyża, jego siłę i świętość, ale nic nie mówisz o prawdziwym Słowie Bożym. Krzyż to tylko symbol. Słowo Boże jest żywe i oddziałuje z mocą jak pisze Paweł w Liście do Hebrajczyków. Starałem się to pokazać w dalszej części mojego opracowania, lecz nie… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

@Fi_n : Własnie chodzi mi jedynie o symbol Krzyża i świadomie odrzucam to , jak różne ludzie przypisują mu znaczenie. Sposób postrzegania istoty Krzyża tworzy podziały , a tego chciałbym uniknąć. Słowo Boże również jest różnie interpretowane , a zatem również tworzy podziały. W dzisiejszych , trudnych czasach nie wolno… Czytaj więcej »

zodiak
Gość
zodiak

Super, tylko, ze po ostatnich wypowiedziach „szefa” krzyża to widze, ze coraz blizej mu do sunnickiego półksieżyca. Ci pod szefem, na nizszych szczebelkach tez przestepuja z nózki na nózke nie za bardzo wiedzac po ktorej stronie pozostac, przez co mieszaja ludziom w glowach. Do czego zmierzam: wierzmy przede wszystkim w… Czytaj więcej »

pro
Gość
pro

Dokładnie tak Oni pomimo różnic zdań potrafią się jednoczyć księżycem Europa porzuca krzyż a ich głaszcze i przeprasza.. Dobrze że Polacy potrafią jednoczyć się w momencie zagrożenia ale powielamy niestety problem z odsuwania krzyża Ludzie powinni zrozumieć że to nasza kultura nawet jeśli nie wierzą… Brawo za tą myśl… Pouczam… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch

Napisałem, lecz Redakcja przetrzymuje w moderacji.

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

redakcja ….no cóż , dłużej nie czekam bo uważam że dałem Panu wystarczajaco duzo czasu by podnieść rekawicę. Ona , rekawica wciąż leży na ziemi i….niech tak pozostanie. AMEN :)……………..

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch Oczywiście, że tak. mam go w Wordzie i mogą wkleić ponownie, ale wywala komunikat, że czeka na moderację. pomyślałem, że wkleję na kilka części. Zobaczymy czy wejdzie. „Krzyż nie jest jedynym symbolem religijnym. Dla chrześcijan ma doniosłe znaczenie, choć nie dla wszystkich jednakie. Protestanci np. uznają krzyż jako miejsce… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Owszem istnieje jakaś doza przekonania, że i dziś pod krzyżem można się zespolić, i wespół dokonać jakiegoś większego zrywu. Czy to krzyż daje siłę, czy raczej to on sam potrzebuje potwierdzenia swej mocy w wierzącym w niego człowieku? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że rozmaite ludy występujące w ataku czy obronie… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Niestety nie mogę więcej wkleić, ponieważ Szanowna Redakcja blokuje komunikatem, że Komentarz czeka na moderację. I oczywiście nie puszcza.

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

@Fi_n : Skąd ja wiedziałem , ze tak własnie podejdziesz do tego tematu ? Dlaczego czułem , ze Twoja odpowiedź to będzie niejasna plątanina pseudo teologicznych wywodów pełna meandrycznych niejasnosci i kombinatorstwa ? Co prawda przyznajesz mi rację , że krzyż tkwi od wieków mocno osadzony w naszej tradycji i… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch Jest coś takiego jak nauka płynąca z historii. Oczywiście Ty też z niej czerpiesz, tylko jakoś nie bardzo to dostrzegasz. Podpowiem zatem. Otóż pokładając nadzieję w Krzyżu, czyli jego mocy sprawczej (mobilizacja ludzi pod tym symbolem), że ludzie pod nim zjednoczeni będą odpowiednio zmotywowani do osiągnięcia zwycięstwa. Piszesz( posiłkuję… Czytaj więcej »

tgb
Gość
tgb

poprzedniego zycia….dobrze powiedziane.Nadchodzą niezwykłe czasy,nawet w tym systemie,choc nie wiem czy chciałbym to wszystko widziec…

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

No i mam Twoją odpowiedż , a brzmi ona…….własnie , nie brzmi w ogóle bo nie potrafisz znaleźć żadnej alternatywy dla Krzyża , którego uczepiłem się z uporem maniaka. Wiesz co ? Ja też szukałbym alternatywy dla Krzyża , gdyby istniała , ale…..jej po prostu nie ma i tyle. Nie… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Passangerstanislawpaluch

Piszesz, że masz swoje lata. Powinieneś więc mieć jakąś dozę mądrości. A Ty z jakąś gadką o panzerfaustach kupionych pewnie w sklepie z tymi zabawkami. Na koniec. Czy to upraszczanie pozwoli Ci na dotarcie do jądra problemu? Wątpię, ale próbuj.

fi_n
Gość
fi_n

Jest rzeczą naturalną, że wyznawcy danej religii powinni walczyć o jej przetrwanie. Powinni też dbać o jej dobry wizerunek. Niemniej jednak sił religii nie wynika li tylko z sumarycznych starań wyznawców oraz rodzaju symboliki jakiej używają. Nawet najbardziej szczytne idee w końcu ponosiły klęskę. Biblia mówi, że jak się uderzy… Czytaj więcej »

Miranda Ewen
Gość

Nie masz racji!Mam w doopie twój krzyż!Ja Zyję tu i teraz i nie chcę tu żadnych okurwieńców! Pasowałoby ci po wyjebaniu kozozjebów zaprowadzić tu żydokatolicki porządek.Taki ch.j jak „Batorego”komin!Jak chcesz to wypierd..aj nad Jordan do swojej Ziemi Obiecanej,bo tu Qwa jest Słowiańszczyzna!A cały ten twój zasrany Kościół zaorać i wypierdolić… Czytaj więcej »

Passangerstanislawpaluch
Gość
Passangerstanislawpaluch

Drogi czestmirze !! Zacznę od tego , że nie zwykłem dyskutować a takimi ludźmi jak Ty. Dlaczego ? Ponieważ potrafisz tylko bluźnić , co jest mało przyjemne a przy tym masz bardzo mało do powiedzenia. Dzisiaj Ci odpowiem , ale uczynię to TYLKO RAZ ! A wiec wyobraź sobie ,… Czytaj więcej »

Miranda Ewen
Gość

Jak to są fakty to ja cie nie pierdole!!

góral
Gość
góral

Racja, albo wybieramy chrześcijaństwo, albo zislamizowanie
Nie będzie wariantu pośredniego, kto myśli inaczej ten jest naiwny i się srogo rozczaruje

Obywatelka Ziemi
Gość
Obywatelka Ziemi

Bawmy sie poki mozemy… powaznie…ja nie chce klepac ale …noooo jak pisze @ kaassi poprawnie politycznie bedzie tylko ramadan…

Maciej
Gość
Maciej

siema . obecnie z czterech kończyn mam sprawne tylko jedną………….LEWĄ rękę…. prawe kolano-3 grupa; lewe kolano-1 grupa; a teraz połamałem w dwóch miejscach prawą rękę…. Ale ,jak trzebabędzie W LEWĄ WEZMĘ SIEKIERĘ I WYP…..LĘ TO ROBACTWO JAK TYLKO ZACZNIE SIĘ KRĘCIĆ W PROMIENIU 300M OD MOJEJ CÓRKI….. Sądzę,że wielu w… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@Maciej

To tak jak w dowcipie: Król lew pyta mrówkę na rozprawie: ” Mrówko, dlaczego zabiłaś słonia?” Na to mrówka wstaje, wali się w pierś jak goryl i odpowiada. „To wysoki sąd nie wie? Takie jest prawo buszu!”

Maciej
Gość
Maciej

Ha Ha Ha…
Uwierz mi,gdybym był zdesperowany to tą jedną kończyną z siekierą wbiłbym ci do tego lewackiego łba sentncję:ISLAM TO SAMO ZŁO I W POLSCE NIE MA NA TO MIEJSCA….

fi_n
Gość
fi_n

@Maciej

Jeżeli to tylko przedmiot wiary, to wierzę.

pro
Gość
pro

Żałosny fin
Potrafisz jedynie prowokować Nic więcej nie wyczytałem z tych zdań Jaki masz zawód? pewnie coś w czy nie używa się rozumu

Helga
Gość
Helga

Według mnie – fajnie mieć tradycje i MÓC je celebrować, inni na własne życzenie pozbawili społeczeństwo takiego rytuału.

Evita
Gość
Evita

Tak , masz rację zgadzam się z Tobą, fajnie mieć własne tradycje i móc je celebrować. Ci co pozbawiają społeczeństwa ich własnych tradycji w niedługim czasie zafundują im nowe, będzie to kamienowanie niewiernych, Taharrush czyli zabawy kobietą, pielgrzymka do Mekki i wiele innych, o waleniu głową w podłogę kilka razy… Czytaj więcej »

aszx
Gość
aszx

Można powiedzieć ze w roku 1492 wygnano muzułmanów ale cała zabawa rozpoczęła się w VIII wieku. Bez Karola Młota i jego zwycięstwa w bitwie pod Poitiers w roku 732 nie udałoby się wyprzeć muzułmanów z ich posiadłości w Galii a następnie z Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem było także nieudane oblężenie Konstantynopola… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

@aszx Oczywiście, dobrze jest znać historię, na tyle na ile jest to możliwe. Już kiedyś pisałem, jak wiele trudu trzeba ponieść, by dotrzeć do w miarę rzetelnych przekazów. Historia jest fałszowana przez wszystkie strony zainteresowane ukryciem własnych haniebnych dokonań ( np. Rosja, Ukraina, Turcja), ale przecież i w innych nacjach… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Fakty główne są dosyć dobrze znane – to nie Smoleńsk. Te zajęcie trwało wiele wieków. Nie ma co łagodzić wymowy tych zdarzeń. Byli najeźdźcami i tak ich należało potraktować.

fi_n
Gość
fi_n

@Asgard4444

Z historią jest jak z muzyką. Większość dostrzega tylko jej ogólną melodię. Motyw. Ale nieliczni, koneserzy słyszą to co brzmi pomiędzy nutami delektując się jej duchem. Poczuć ducha historii ot co. Główne fakty to zbyt mało.

aszx
Gość
aszx

@fi_n. Nie podejmuje się oceniania tragedii smoleńskiej ale co do muzułmanów i Hiszpanii tak. Nie wiem co miałoby być fałszowane. Suche fakty mówią że muzułmanie po podboju Północnej Afryki a może raczej nawet nie po podboju tylko po podbiciu kliku strategicznych punktów i umocnieniu tam swojej obecności zwrócili wzrok ku… Czytaj więcej »

aszx
Gość
aszx

Miało być ”do VII wieku do czasów Mahometa”.

fi_n
Gość
fi_n

@asxz

Pięknie napisane. Takie komentarze wnoszą bardzo wiele do podniesienia poziomu wiedzy o nie tylko tamtych czasach, lecz także o dzisiejszych wydarzeniach. Przeczytałem twój wpis z dużą przyjemnością. .

Shawn Guffey
Gość

@aszx a teraz Europa sama podała się islamowi na tacy..

Asgard
Gość
Asgard

I w dodatku ta historia pokazuje jak trudno ich wygonić, jak się rozmnożą.

aszx
Gość
aszx

@kaassi Niestety , jedyna nadzieja że nie zakończy się to tak jak w Egipcie z Koptami czy innymi krajami podbitymi przez islam. Tak czy inaczej Europę czeka dość burzliwa przyszłość.

Wiarus55
Gość
Wiarus55

My Polacy mamy jakieś opory wewnętrzne, aby coś zorganizować, jakieś widowisko czy pochód. Samo słowo pochód kojarzy się nam tylko z 1 Maja, czyli z socjalizmem, ale tym naszym socjalizmem polskim. Pomijając tamten ustrój polityczny to same obchody święta pierwszomajowego ja dobrze wspominam. To było zawsze trochę radości i zabawy… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Dlatego marzy mi się demonstracja europejskich wartości – flagi krajów europejskich, dużo krzyży – symboli zwycięstw nad muzułmanami, Do tego jakieś bębny, trąby – słowem dobra oprawa dzwiękowa i tak przez centrum miast,

Eva
Gość
Eva

Niby świętują wygnanie Arabów, ale teraz ich przyjmują i znów będzie trzeba towarzystwo wyganiać. Gdzie sens, gdzie logika.

pro
Gość
pro

Niech świętują póki mogą bo długo już nie poświętują…

ABC
Gość
ABC

Chyba zbliża się powtórka.

coco
Gość
coco

Dlaczego Bruksela jeszcze nie grzmi? Jakby w Polsce ktoś chciał organizować takie święto, to byśmy już byli wyzwani od faszystów, ciemnogrodu i co tam jeszcze komu by przyszło do głowy, bo na nas można, a nawet się powinno.

Kaz
Gość
Kaz

Normalny kraj to i normalnie się zachowują. Są u siebie, a nie jak u innych… nielegalnymi uchodźcami.

Jury
Gość
Jury

Bez komentarza.
https://www.youtube.com/watch?v=yPVA0aB9PwQ
pozdrawiam.

Oluchna
Gość
Oluchna

@Jury Witaj, już się na Ciebie nie gniewam. Zresztą jak przeczytałam Twoją sympatyczną anegdotkę o powodzi to i tak długo nie mogłabym się na Ciebie gniewać. Pozdrawiam Ola

Gość
Gość
Gość

I tak przyjadą i tak ich wpuszcza zmusza naszych polityków by się zgodzili… A wtedy zacznie się w Polsce wojna na ulicach I nie tylko… Gdyby muzumanie robili sobie wycieczki wieczorne na nasze kobiety i nie tylko to Polacy a w szczególności choliganie by ich po prostu POLAMALI W dodatku… Czytaj więcej »

Bob
Gość
Bob

Niestety Hiszpania też już stracona. Biorą nachodźców bez wahania. Na urzędach w Madrycie dość długo wisiały transparenty: Refugees Welcome.

Marcin
Gość
Marcin

a czy Hiszpanie czy Włosi różnią się czymś rasowo od arabów? trochę białej krwi po przodkach które araby wytępiły dawno temu to tyle są coś na wzór kreoli metysów czy mulatów

EA-68
Gość
EA-68

Wielka szkoda, że nie obchodzimy tak hucznie Odsieczy Wiedeńskiej 1683, a zaprawdę jest co świętować.