Od 2001 roku 26 stycznia obchodzimy Dzień Islamu w Kościele Katolickim. Wcześniej, bo już w dniu 13 czerwca 1997 roku została powołana Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w stołecznym Centrum Islamu z inicjatywy Fundacji Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.

Najpierw dialog był skierowany na mieszkających w Polsce Tatarów – w Koranie wg Buczackiego są zwroty „Pan nasz Jezus Chrystus”, które w oryginalnym tekście wg Mahometa oczywiście nie mają miejsca – kiedy jednak okazało się, że Tatarzy są radykalizowani przez Ligę Muzułmańską RP i jej emisariusza, pozornego nauczyciela języka francuskiego z Maroka, Yousseffa Chiadid – dziś imama poznańskiego meczetu pod nazwą Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego na ulicy Biedrzyckiego 13 – dialog został już nakierowany na tor forsowany przez Bractwo Muzułmańskie.

To pokazuje, że dialog z katolikami rozpoczęli muzułmanie, zakładając, że po wejściu do Unii Europejskiej zacznie muzułmanów przybywać.

W 2000 roku Liga Muzułańska RP wydała broszurę Dr Hasan M. Baagil. Broszura ta pod żadnym pozorem nie mogła przedostać się do środowisk katolickich, a jedynie była kolportowana przez Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich przy Lidze Muzułmańskiej RP, kierowanej przez Yousseffa Chadid. Treści kolportowane w broszurze miały uderzać w boskość Chrystusa przez porównania. Muzułmanin przedstawiony w broszurze miał moderować dialog tak by chrześcijanin uznał prawdziwość islamu i wyższość religii mahometan nad tą wyznawaną przez „Lud Księgi”.

Muzułmanin: Czy uważasz, że Jezus Chrystus jest Bogiem?

Chrześcijanin: Tak

Muzułmanin: Czyli według ciebie zatem Jezus stworzył świat? 

Dialog prowadzony z założeniem konwersji to jedyny kurs, na który godzą się imamowie Ligii Muzułmańskiej RP.

Do dialogu międzyreligijnego z ramienia Ligii Muzułmańskiej RP został wyznaczony Abdul Jabbar Koubaisy. Entuzjastycznie został przyjęty przez środowisko „Gościa Niedzielnego”. Koubaisy był kojarzony z łódzkimi biznesmenami handlującymi firankami, którym pomagał w interesach, jednak nikt nie badał jego związków z organizacjami terrorystycznymi. Na początku może było to dość trudne, jednak dziś związki Koubaisego z Europe Trust – dyrektor w 2010 roku – już są jawne a Episkopatowi one nie przeszkadzają. Co zatem ma się stać by zaczęto pytać o sens dialogu międzyreligijnego?

Ks. Adam Wąs SVD nazwał inicjatywę dialogu islamu z chrześcijaństwem w Polsce jako pionierską w skali świata. Odwołanie do Świętego Franciszka, który chciał nawrócić samego sułtana tutaj nie występuje. Tu chrześcijanie nie prowadzą nawrócenia muzułmanów, ale przyjmując ich warunki rozmawiają, badają, poznają i mają aprobować wyznawców Allaha i Mahometa jako jego proroka wraz z całym systemem religijnym. Stąd takie zaangażowanie z ramienia Ligii Muzułmańskiej RP oraz muftiego Nidala Abu Tabak, który z jednej strony mówi do mikrofonu, że „Taki Kościół, który akceptuje islam to ostatnia deska ratunku dla ludzi”, a do wyznawców w białostockim meczecie mówi: „Jezus chwyciłby za broń i mordował niewiernych, gdyż znamy go z trzyletniego nauczania, a Muhammada z ponad czterdziestoletniego”.

Jaki zatem jest nam serwowany dialog? Czy wiarygodne jest islamskie „du’a” w idei braterstwa i pokoju, skoro postać Chrystusa jest obdarta z należnej czci Boga w Trójcy Świętej?

Na jakie ustępstwo godzą się nasi Pasterze i czy tylko w takim dialogu upatrują zwrócenia się Kościoła ku odnowie – która wydaje się być nieco umniejszająca rolę katolickiej wiary? Liga Muzułmańska RP od chwili powstania łączy siły z FIOE (Federation of Islamic Organizations in Europe), WAMY (World Assembly of Muslim Youth), czy DAWAH. Organizacje te mają docierać do środowisk lewicowych w Europie by wykorzystać narrację o równouprawnieniu, islamofobii, rasizmie, czy niebezpieczeństwie tworzących się państw narodowych.

Kto się podkłada?

W Polsce działaczy Ligii zaczęło wspierać środowisko anarchistyczne zgromadzone wokół Klubu „Zemsta” w Poznaniu oraz naukowcy: Bogusław R. Zagórski, arabista i islamista, dyrektor Instytutu Ibn Chalduna, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Arabskiej, dr Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Instytutu Psychologii UAM, czy konwertyta dr Mariusz Marszewski z Instytutu Wschodniego UAM. Dialog muzułmański w ten sposób wkroczył w przestrzeń publiczną – oprócz uczelni zaczęto „dialogować” w instytucji z napisem „NARÓD SOBIE”, czyli Teatrze Polskim w Poznaniu!

Od 2009 roku meczety Ligii Muzułmańskiej RP prowadzą lekcje muzealne, a od 2012 roku uczestniczą w NOCY MUZEÓW. Pytanie jest o finansowanie działalności, czy aby nie dokładamy do tego interesu jako podatnicy?

W Poznaniu przychylny społeczności muzułmańskiej jest prezydent Jacek Jaśkowiak, tak jak jego poprzednik Ryszard Grobelny, a ostatnio poparcie w Warszawie wyraziła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zastanawiające jest dlaczego? Przecież jeden głos prezydenta Poznania z muzułmanami na manifestacji przeciw terroryzmowi brzmi jak bareizm.
W dniu 22 stycznia 2016 roku na konferencji „Miasta przeciwko tolerancji” prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król podpisali „Deklarację współpracy miast na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego”. W deklaracji można przeczytać, że miasta będą współpracować z instytucjami i organizacjami walczącymi z nietolerancją. Mają też powstać na bieżąco raporty na temat wszystkich aktów nietolerancji na tle rasowym. A prezydenci deklarują, że będą je „publicznie potępiać”. Czemu sprzyja taka retoryka? Myślę, że warto spytać o to animatora deklaracji, prezydenta Jaśkowiaka, który właśnie promuje linię Chadida do walki z Kościołem Katolickim w Poznaniu. Na razie pokazuje się z imamem „na mieście”, ale kto wie, do czego się posunie w swoich wyimaginowanych wizjach na temat multikulturalnego społeczeństwa pod tęczą.

Poparcie środowisk lewicowych płynie jedynie z pobudki walki z Kościołem Katolickim i Tradycją. Nie przeszkadza im póki co czytać Trockiego i Mahometa, zapominając jednak, że islamiści po wykorzystaniu ich dialogu międzykulturowego i osłabieniu Kościoła obrócą dżihad właśnie przeciw nim.

Czy można zatem spokojnie „dialogować” i słuchać tego jednostronnego dialogu, na który zdaje się jesteśmy skazani?

Wydaje się, że stanowisko Episkopatu Polski jest przesądzone – ekumenizm, choćby potop. Jednak gdybyśmy uświadamiali naszych hierarchów co do zależności – im więcej dialogu tym chrześcijaństwo słabsze – może byśmy wskrzesili katolickiego ducha. Jednak najpierw Kościół Katolicki musiałby się uporać z dialogiem wewnętrznym między Tradycją a modernizmem.

I tu przychodzi odpowiedź. Kościół Katolicki nigdy nie pozwoliłby na dialog z terrorystami, bo szybko zorientowałby się, że jest zakładnikiem. Mam nadzieję, że Tradycja weźmie górę nad biznesem „firankowym”, który stał u podwalin dialogu między dwiema religiami.
Z tym, że islam traktowałbym raczej jako system militarno-społeczny bez wymiaru teologicznego, którym charakteryzuje się wiara naszych ojców. Pamiętajmy o tym 26 stycznia, gdy zostaniemy zasypani wiadomościami ekumenicznymi od wrogów Kościoła.

Krzysztof Baranowski (ur. 1976) – kulturoznawca, badacz islamu w Polsce.

Artykuł pierwotnie ukazał się na polskaniepodlegla.pl

21
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
11 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
Apokalipsa 17AsgardZnafcaLilithAliBabaHunter Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
XaX
Gość
XaX

Kościół sam kręci na siebie bata wspierając muzułmanów … Franciszek, najgorszy papież w historii skoro dopuszcza do czegoś takiego i wspiera uchodźców.

Kuba
Gość
Kuba

Czy tego chcemy czy nie, za NWO stoją ogromne pieniądze, a kluczowe elementy światowej gospodarki obsadzone są przez jego kreatorów. Należy obnażać idiotyzm słowem z księgi mahometa i takimi cytatami raczyć wszystkich, aby dotarło, czego nauczał. Musimy jednak rozróżnić inną kwestię – kk czy islam są zmiękczane wszędzie, a fanatyzm… Czytaj więcej »

Nuk
Gość
Nuk

sram na islam

Jana
Gość
Jana

Kiedy ludy znające pismo spotykały nieznaną grupę ludzi, dla których nie znali nazwy, nazywały ją w swoim języku w ten sposób, jak nazywała siebie sama ta grupa. Słowianie nazywali siebie tak od słowa „słowo”, ponieważ według nich tylko oni umieli mówić „słowami”, znali zrozumiały język. Idiotyczne, ale tak było. Tak… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Gdzieś czytałem, że to my Słowianie jesteśmy na naszych ziemiach długo (wg genetyki i rozwoju słowotwórstwa),a cywilizacyjnie staliśmy dosyć wysoko. Niestety niemcy parli ze swoimi naukami za wszelką cenę. To samo robią teraz.

Znafca
Gość
Znafca

Teraz Niemcy będą musieli myśleć jak ocalić swoją skórę.Zamiast marzyc o inwazji na wschód.Ale może trochę inne marzenie ich zostanie spełnione-jeżeli fanatycy muzułmańscy obalą rząd we Francji,Belgii, czy Holandii a zwłaszcza jak zaatakują będą mieli mieć okazję na spełnienie okazji o wielkich Niemcach chociaż w nieco inny sposób niż planowali… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Wygląda, ze mamy czas na przygotowanie się. Trzeba wykorzystać go skutecznie. Potrzebne cenne sojusze. Szkolenie na masową skalę na rożne sposoby cywilów. Wiedza, dyscyplina, poświecenie. To powinno być motto Europejczyków pragnących ocalić kulturę łacińską.

bk
Gość
bk

„Jednak gdybyśmy uświadamiali naszych hierarchów co do zależności – im więcej dialogu tym chrześcijaństwo słabsze – może byśmy wskrzesili katolickiego ducha” Osobiście uważam, że to nic nie da. Znacznie lepiej im pokazać te wersety Koranu, w których muzułmanie bluźnią przeciwko Chrystusowi i Jego naturze. Tj. oczywiście mają do tego prawo,… Czytaj więcej »

AliBabaHunter
Gość
AliBabaHunter

Ten papierz Franciszek jest cos nie halo…cos mi tam smierdzi

Lilith
Gość

A w ilu krajach muzułmańskich obchodzą dzień chrześcijaństwa w meczetach?? Bo zasada wzajemności powinna obowiązywać. Osoby, które obchodzą dzień islamu w KK powinny udać się z misją do Pakistanu lub Arabii Saudyjskiej. Pomijam już brak jakiegokolwiek empatii, robić dzień islamu w KK w czasie kiedy chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą… Czytaj więcej »

Apokalipsa 17
Gość
Apokalipsa 17

Oto co mówi Biblia o religii Rzymskokatolickiej: Apokalipsa 17 http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1105 Otwórzcie oczy! Jezus nie przyszedł na świat po to ,aby zakładać nową religię. On przyszedł aby zapłacić okup za nasze grzechy i aby nauczyć nas jak żyć! Ewangelia zawiera dokładny opis drogi do nieba – religia i tradycja, to zbędny… Czytaj więcej »

Znafca
Gość
Znafca

Jestem przeciw muzułmanom ale nie popieram okupacyjnego kościoła katolickiego.oryginalnie w Polsce była wiara w Światowida.”Poparcie środowisk lewicowych płynie jedynie z pobudki walki z Kościołem Katolickim i Tradycją. ”
Zależy czy przedstawia coś wartościowego.Jeżeli tradycja nakazuje ogłupiać ludzi to jestem przeciw.Nie udowodniono istnienia żadnego boga.

FanOfLife
Gość
FanOfLife

W kościele katolickim jest wiele wad, rzeczy które bym zmienił, o islamie nie mówiąc,bo on nie powinien mieć miejsca,ogromnych rozmiarów sekta i tyle. Niemniej, ani u nas ani nigdzie indziej nigdy nie było czegoś takiego jak „Światowid” smile Był Świętowit jak już wink

Michał
Gość
Michał

Może ten cały mahomet to ten nasz fałszywy prorok wspomniany w apokalipsie św. Jana? Czy za bardzo dramatyzuję?

Znafca
Gość
Znafca

Katolicyzm to na pewno sekta.Co do muzułmanów to nie jestem pewien.Ale bez względu na to nie powinno się tolerować fanatyków religijnych.

bk
Gość
bk

Hmmm… wiesz… Europę współczesną zbudowano na „módl się i pracuj”. Islamiści do pracy nie pójdą a w miejsce modlitwy mają wypinanie tylnej części ciała do Słońca (co na to czciciel Światowita?). Idąc dalej, każdy Europejczyk zapytany, o to, co najważniejsze będzie (ze statystycznym odchyleniem) oscylował wokół zbioru pojęć dającego się… Czytaj więcej »

Znafca
Gość
Znafca

Bzdury .Religie nie sprzyjały nauce.No i oczywiście pasożytowali jej przedstawiciele na społeczeństwie.I tak jest nadal co gorsze w Polsce.No i wolność osobista według inkwizycji to jest śmieszne.Po prostu wtedy religie chrześcijańskie były na poziomie aktualnego islamu. ” Idąc dalej, każdy Europejczyk zapytany, o to, co najważniejsze będzie (ze statystycznym odchyleniem)… Czytaj więcej »

M.D
Gość
M.D

bezedury… Światowid to bóstwo ranów , nie mających nic wspólnego z polanami . Jeżeli już to Łado / Nyja / Jaśnia- wel Grom lub piorun / Dziewanna / Marzanna / Lela . Polecam portal Bogowie Polscy .

sasa
Gość
sasa

Ktoś wie co znaczy ten odwrócony gest Victorii pokazywany przez uchodźców ?Chciałbym wiedzieć co to znaczy dla tych wszystkich terrorystów bez dokumentów bo znaczenie Brytyjskie tego gestu znam.

Asgard
Gość
Asgard

Dialog z islamem to jak dialog z diabłem.

Gest ma znaczenie angielskie nie znam innego. Może nie wiedzą co pokazują albo to jakiś znak dla ich ziomali.

Znafca
Gość
Znafca

„Pomijam już brak jakiegokolwiek empatii, robić dzień islamu w KK w czasie kiedy chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą (razem z jazydami) w krajach muzułmańskich. ”
Ja czytałem plotki że tak jest z ateistami.Czy masz niepodważalne dowody na to co piszesz?