Lubuskie: 11 Irakijczyków i Irańczyków ukrytych w samochodzie dostawczym

Pogranicznicy zatrzymali w granicznej Łęknicy (woj. lubuskie) 11 obcokrajowców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się do Niemiec. W dostawczym busie Irańczyków i Irakijczyków przewoził obywatel Turcji.

W nocy z 29 na 30 stycznia 2018 r. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach na terenie byłego polsko-niemieckiego przejścia granicznego w Łęknicy zatrzymali do kontroli jadący w kierunku Niemiec samochód marki Renault Master na słowackich numerach rejestracyjnych. Kierujący pojazdem 37-letni obywatel Turcji, który oprócz paszportu posiadał również niemiecką kartę pobytową, oświadczył, że przewozi części samochodowe z Turcji do Belgii.

Przeprowadzający kontrolę funkcjonariusze usłyszeli jednak odgłosy dochodzące z wnętrza auta i podjęli decyzję o zerwaniu plomby celnej. Po otwarciu drzwi okazało się, że ukrywało się 11 cudzoziemców (9 mężczyzn oraz 2 kobiety w wieku od 19 do 65 lat), którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów.

Cudzoziemcy wraz z kierowcą zostali zatrzymani i przewiezieni na Placówkę Straży Granicznej w Tuplicach. Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymane osoby to 6 obywateli Iranu oraz 5 obywateli Iraku. Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski i usiłowali w tym samym dniu nielegalnie przekroczyć granicę do Niemiec.

Obcokrajowcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy oraz usiłowania jej przekroczenia i dobrowolnie poddali się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na 1 rok próby. Wystąpiono również do strony czeskiej o przyjęcie cudzoziemców w ramach tzw. readmisji uproszczonej. Natomiast obywatel Turcji odpowie za udzielenie pomocy nielegalnym imigrantom za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz