foto: Flickr.com (Meeting of the Congress Monitoring Committe in Warsaw)

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, w tym roku burmistrzowie i prezydenci ponad 100 miast z całego świata podpisało oświadczenie, mające zachęcać samorządy i władze do przyjęcia uchodźców w swoich społecznościach. Wśród nich była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Deklarację solidarności z uchodźcami” podpisali włodarze ponad 100 miast, została przygotowana przez Agencję ONZ ds. Uchodźców w ramach wsparcia inicjatywy Cities #WithRefugees („Miasta ramię w ramię #zUchodźcami”). Warszawa dołączyła do akcji.

Prezydent Warszawy zapewnia, że to nie puta deklaracja, tylko konkretne działania już podejmowane. „Podejmujemy działania w różnym zakresie, pomocy społecznej, edukacji międzykulturowej, integracji, aktywizacji społecznej i obywatelskiej oraz finansowego wsparcia. Naszym celem jest też kształtowanie pozytywnych postaw wobec uchodźców oraz zwiększenie wiedzy na ten temat” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Spotkania w warszawskich szkołach

W Światowy Dzień Uchodźcy zorganizowano również spotkania z uchodźcami w trzech warszawskich szkołach podstawowych. „Najcenniejsza i najbardziej wartościowa jest rozmowa z dziećmi, dlatego, że dzieci są z natury najbardziej otwarte i najmniej sformatowane. My nie chcemy ich przekonać do czegoś, ale zachęcić do rozmowy i refleksji” – powiedział w rozmowie z Onetem, Jacek Olechowski reprezentujący Global Dignity Poland.

Do warszawskich szkół podstawowych zawitał również Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Przekonywał, że w Polsce mamy wzrost postaw rasistowskich i ksenofobicznych, co utrudnia integrację z uchodźcami i debatę na ten temat.

60
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
26 Comment threads
34 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
40 Comment authors
kasiarKONIEC Europy !PeszAnnagwow Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o