fot. pixabay.com

Polska, przetrzymując przez 5 miesięcy Czeczenów z trójką dzieci w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, naruszyła jej prawo do życia rodzinnego i musi wypłacić 12 tys. euro odszkodowania – zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Czeczeni złożyli w 2012 roku wniosek o azyl w Polsce. Kiedy otrzymali odmowną decyzję i mieli zostać deportowani z kraju, postanowili uciec do Niemiec wraz z dwójką dzieci. W Niemczech kobieta urodziła trzecie dziecko.

Niemcy odesłali rodzinę w 2014 roku do Polski na mocy porozumienia dublińskiego. Rodzina z powodu nielegalnego przekroczenia niemieckiej granicy została umieszczona w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Ostatecznie spędzili w ośrodku 5 miesięcy.

Czeczeni zaskarżyli Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dzięki pomocy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Trybunał zadecydował, że Polska zbyt długo przetrzymywała rodzinę, tym samym naruszyła prawo do poszanowania rodziny.

Na mocy wyroku, Polska musi zapłacić 12 tys. euro odszkodowania dla rodziny Czeczenów w ciągu trzech miesięcy. Rodzina ponownie wyjechała do Niemiec i mieszka teraz w miejscowości Herne.

86
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
32 Comment threads
54 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
46 Comment authors
PolakArcherhusarzbubinullable Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o