fot. pixabay.com

W Krakowie miałby stanąć pomnik upamiętniający militarną obecność Turków w Polsce. Oficjalna propozycja została złożona przez ambasadora Turcji na ręce prezydenta miasta.

„Ambasador Turcji zaproponował upamiętnienie przyjaźni i współpracy polsko-tureckiej, które jednocześnie nawiązywałoby do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeźba miałaby odwoływać się do przepowiedni Wernyhory” – poinformowała Monika Chylaszek, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Krakowa.

Chodzi o przepowiednię Wernyhory, która zakładała, że Polska odzyska niepodległość po tym, jak Turcy napoją swoje konie w Wiśle. Miało to się stać w latach 1916-1917, kiedy wojska osmańskie biorące udział w I wojnie światowej zatrzymały się w Krakowie, gdzie Polacy zapewnili im odpoczynek i pomoc medyczną.

Strona turecka zaproponowała, aby rzeźba przedstawiała „dwóch żołnierzy pojących konie w Wiśle”. Wstępna lokalizacja zasugerowana przez ambasadę Turcji znajduje się „na bulwarach Wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim i Kotlarskim”. Nie wchodzi ona jednak w grę „ze względów przeciwpowodziowych”.

„Urząd miasta przedstawi ambasadorowi propozycje lokalizacji. Brany jest pod uwagę np. bulwar Kurlandzki lub teren przy ul. Św. Stanisława, jednak żadna z tych lokalizacji nie znajduje się bezpośrednio przy Wiśle” – poinformowała rzeczniczka, która dodała, że „za postawienie rzeźby miałaby zapłacić strona turecka”. Realizacja pomysłu będzie zależała od decyzji radnych.

źródło: pch24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

82
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
31 Comment threads
51 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
50 Comment authors
TurkaZpomnikaMarcinDarekadrianLukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o