TVP chwali się, że Polska będzie dopłacać do czynszu obcokrajowcom przez 15 lat

„Mieszkania na start”, to projekt premiera Mateusza Morawieckiego, który niedawno został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu dotyczy także obcokrajowców.

Na stronie internetowej TVP.INFO czytamy, że program „Mieszkanie na start” umożliwia cudzoziemcom ubieganie się o dopłaty do czynszu przez okres 15 lat. Ich wysokość wyniesie nawet kilkaset złotych. Program ruszy na początku 2019 r. Jak zaznaczają: „Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych jest kolejnym ukłonem rządu skierowanym do obcokrajowców żyjących w Polsce”.

O taką dopłatę do czynszu będzie mogła ubiegać się każda osoba fizyczna, która posiada obywatelstwo polskie lub jest cudzoziemcem przebywającym w Polsce na podstawie wskazanego w ustawie tytułu, np. w związku ze świadczeniem pracy. Rząd PiS faworyzuje również zagranicznych studentów, rządowe dopłaty dla przyjezdnych studentów otrzymały już polskie uczelnie, w wysokości 13 tys. zł na każdego ucznia.

Dopłacimy również do ZUS-u?

Rząd zawiera kolejne umowy międzynarodowe o koordynacji zabezpieczenia społecznego. Oznacza to między innymi możliwość wypłacania obcokrajowcom emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zasilany składkami polskich pracowników. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”,w ostatnich miesiącach prezydent podpisał umowy z Turcją i Mongolią, a wkrótce ma ratyfikować także umowę z Izraelem. Negocjacje prowadzone są już z Białorusią, a w planach są umowy z kolejnymi krajami.

Na mocy tych porozumień, pracujący w Polsce legalnie cudzoziemiec nie tylko może wystąpić o polską emeryturę, ale także doliczyć staż pracy w swoim kraju. Budzi to uzasadnione obawy o ryzyko drenażu zasobów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jesteśmy w czołówce państw, które ściągają imigrantów

Według danych Eurostatu w 2016 r. Polska była europejskim liderem pod względem liczby wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych dla cudzoziemców z państw trzecich spoza Unii Europejskiej, wydanych w związku z pracą. Czwarty rok z rzędu zajmujemy także drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem łącznej liczby wydanych wiz długoterminowych oraz zezwoleń pobytowych, wyprzedza nas tylko Wielka Brytania – informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Od września nie działa strona migracje.gov.pl. Celowe działanie?

„Przepraszamy. Trwają prace nad stroną” – taki komunikat mogą zobaczyć ci, którzy chcieliby sprawdzić ilu imigrantów spoza Europy trafiło do Polski za rządów „dobrej zmiany” na stronie internetowej migracje.gov.pl. Strona jednak od ponad 7 dni nie działa. Na dane z tej strony powoływaliśmy się w kwietniu podczas pracy nad artykułem pod tytułem: „Ilu uchodźców przyjęła Polska przez ostatnie dwa lata? Oficjalne dane Urzędu ds. Cudzoziemców”.

Dodaj komentarz