Budapeszt, fot. pixabay.com

Węgierski parlament pracuje nad pakietem ustaw antyimigracyjnych. Ma on „umożliwić zakazywanie działalności organizacji, które chcą wykorzystywać migrację przeciw państwu” – oświadczył w sobotę wieczorem w telewizji M1 wiceminister sprawiedliwości Pal Voelner.

Voelner powiedział, że jeśli pakiet zostanie przyjęty, będzie możliwe ustalanie szlaku, jakim docierają na Węgry zagraniczne fundusze, jakim celom służą oraz jakie organizacje je otrzymują. Pod koniec lutego parlament węgierski rozpoczął debatę nad rządowym pakietem trzech projektów ustaw antyimigracyjnych. W jednym z projektów przewidziano, że organizacje wspierające migrację musiałyby uzyskać zgodę na prowadzenie takiej działalności, a wydawałby ją minister spraw wewnętrznych po przeanalizowaniu względów bezpieczeństwa.

Drugi projekt zakłada dla wspierających migrację organizacji otrzymujących środki z zagranicy opłatę wynoszącą 25 proc. zagranicznego wsparcia. I wreszcie trzeci przewiduje, że osoby organizujące nielegalną migrację, których działalność jest sprzeczna z interesem bezpieczeństwa Węgier, będą obejmowane zakazem pobytu w pasie 8 km od granicy kraju.

Według Viktora Orbana narastanie zagrożenia terrorystycznego oraz pogarszanie się bezpieczeństwa publicznego jest powiązane z migracją. Ocenił, że to nie do przyjęcia, by imigracja stwarzała niebezpieczeństwo dla jednego z kamieni węgielnych europejskiej kultury, czyli równouprawnienia kobiet.

Pakiet ustaw zostanie poddany dopiero po wyborach, które odbędą się 8 kwietnia.

TVP INFO / PAP

50
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
15 Comment threads
35 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
easyriderkoala_kKingaRafał KarkoszKinga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o