Włoska mafia prowadziła jeden z największych ośrodków dla imigrantów

We Włoszech mafia prowadziła jeden z największych ośrodków dla imigrantów. Policja aresztowała 68 osób, które pomagały imigrantom dostać się do Europy i przy okazji załatwiały interesy, w tym m.in. szmuglowali broń.

Aresztowani należeli do klanu Arena będącego częścią mafii Ndrangheta z Kalabrii. Rodzina miała zarobić miliony euro wskutek zaangażowania w prowadzenie ośrodka dla migrantów w Isola di Capo Rizzuto w Kalabrii. Ośrodek ten jest jedną z największych tego typu placówek w kraju.

W aresztowaniu podejrzanych uczestniczyło ponad 500 funkcjonariuszy. Zatrzymanym zarzuca się m.in. przemyt i nielegalny handel bronią, wymuszenia, oszustwa na szkodę państwa, kradzieże czy przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej.

Obóz uchodźczy w Isola di Capo Rizzuto mieścił około 1500 imigrantów i był kontrolowany przez mafię od co najmniej 10 lat. Policjanci aresztowali m.in. Leonardo Sacco, szefa stowarzyszenia Catholic Misericordia, który oficjalnie prowadził ośrodek. Szczycił się on powiązaniami z wysokimi postaciami świata polityki. Wśród zatrzymanych znalazł się także lokalny ksiądz Edoardo Scordio.

Zdaniem agentów to dzięki Sacco mafia wygrała kontrakty na świadczenie m.in. gastronomicznych i innych usług na rzecz centrum, które było utrzymywane z funduszy unijnych przeznaczonych na opiekę nad imigrantami. Klan świadczył również usługi w ośrodku na wyspie Lampedusa, która od kilku lat zmaga się z kryzysem w związku z napływem tzw. uchodźców.

Rosy Bindi, szefowa krajowej komisji badającej powiązania mafijne, powiedziała, że ostatnia operacja służb to „ważny wynik w walce z Ndrangheta i infiltracją mafii w zarządzaniu imigrantami”.

We Włoszech około 175 tys. osób mieszka obecnie w ośrodkach dla imigrantów. Rząd zapewnia im jedzenie, odzież, lekcje języka włoskiego, wsparcie psychologiczne, opiekę zdrowotną oraz kieszonkowe.

Włoskie ministerstwo finansów zaplanowało w budżecie na bieżący rok kwotę ponad 3 miliardów euro na obsługę tzw. uchodźców. Kwota ta może ulec zwiększeniu w zależności od liczby imigrantów przeszmuglowanych przez Morze Śródziemne i przywiezionych do kraju. Od początku roku do Włoch przybyło ponad 45 tys. osób, co oznacza wzrost o 44 procent w tym samym okresie w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

źródło: pch24/thelocal.it

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

11 komentarz do “Włoska mafia prowadziła jeden z największych ośrodków dla imigrantów

 1. Lewactwo swietuje multikulturalizm i zroznicowanie, zwykli ludzie cierpia, dzicy baluja za podatki Europejczykow, przestepcy wszelkiej masci kreca lody a soros z kolezkami zacieraja rece i otwieraja szampana. Tak to dziala.

 2. Mafia dostaje kase z Unii, Unia z Polski. Tym sposobem mafia wloska sie bogaci dzieki biednemu, polskiemu podanikowi. Jakiez to piekne kolko rozancowe, powiazania ze swiatem politycznym itd…Teraz chca rozdawac po Europie, bo musi byc rotacja. Obozy juz opanowali, ale ciagle zarabiaja na przerzucie przez morze. Jak sie im zapcha ten interez to zostana z pelnymi obozami I nie bedzie juz miejsca na zwozonych nowych. No wiec cisna Polske, Wegry, Austrie. Ciekawe, ze nie cisna Slowacji, ktora wziela chyba 26 negroidow do tej pory! A To tez przeciez jest wielkie nic. Zdecydowanie chca powiesic kogos dla przykladu.

 3. Hmmm, dlaczego mnie to nie dziwi …. ?

  Mafia trzepie znacznie wieksza kase na tym procederze i to w pelni legalnie niz na narkotykach dzisiaj, to oportunisci wykorzystujacy prawo ktore istnieje oczywiscie pospołu z upapranymi tzw politykami ktorzy przymykaja na to oko biorac swoją działę ….. nie potrafie pojac jak mozna nasrać do własnego gniazda, przeciez to jest bmba zegarowa nad tym sie nie da w pewnym momencie zapanowac ani policja ani wojskiem, nastapi reakcja łańcuchowa w efekcie ktorej beda ginac niewinni ludzie, mnostwo niewinnych ludzi. To jest najgorszy sort ludzi ktorzy za pieniadze podpalaja wlasny dom. Sami ugotuja sie w tej zupie.

 4. A eurourzedasy to nie mafia ??? (jak się zgłębić w ich sposób działania, jak się zgłębić w przeszłość niektórych osobistości, postępowania karne w ich sprawach, powiązania , kontakty to ,, jak się masz,, mafia). Nie wszyscy – no nie wszyscy, ale reszta ich broni, wycisza, bagatellizuje, tuszuje …

 5. „We Włoszech około 175 tys. osób mieszka obecnie w ośrodkach dla imigrantów. Rząd zapewnia im jedzenie, odzież, lekcje języka włoskiego, wsparcie psychologiczne, opiekę zdrowotną oraz kieszonkowe.

  Włoskie ministerstwo finansów zaplanowało w budżecie na bieżący rok kwotę ponad 3 miliardów euro na obsługę tzw. uchodźców. Kwota ta może ulec zwiększeniu w zależności od liczby imigrantów przeszmuglowanych przez Morze Śródziemne i przywiezionych do kraju.”

  Kto bogatemu zabroni. A mafia, jak to mafia – liczy pieniądze i robi to, co się aktualnie opłaca. Kościół kat. w Polsce chce robić to samo, tzn. brać pieniądze za „pomoc” „uchodźcom”.

Dodaj komentarz