Wybory w Brandenburgii i w Saksonii – sensacyjne zwycięstwo dla AfD!

Żadne inne wybory do landtagów w historii Niemiec nie wzbudzały takiego zainteresowania jak dzisiejsze. Powstała w 2013 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) weszła do Parlamentu Europejskiego już w maju 2014, podczas jesiennych wyborów tegoż roku w Brandenburgii i Saksonii była w obu landach po CDU, SPD i Lewicy czwartą partią. Potem nastąpiło tryumfalne wejście do innych landtagów, w końcu we wrześniu 2017 do Bundestagu i do pozostałych trzech landtagów w Dolnej Saksonii (2017), Bawarii i Hesji (X, XI 2018). Oprócz CDU i SPD AfD jest jedyną partią we wszystkich landtagach RFN.

Jeszcze przed ukonstytuowaniem się koalicji rządowej (II 2018) Merkel zaproponowała Annegret Kramp-Karrenbauer na stanowisko sekretarz generalnej CDU, co było przesłanką, że Merkel w razie przegranych wyborów w Bawarii i Hesji odda przewodnictwo partii, co zresztą nastąpiło. Po mizernie wygranych wyborach ze stanowiska ustąpili premierzy Meklemburgii (Sellering), Saksonii (Tillich) i Bawarii (Seehofer). Zieloni wylecieli z hukiem z landtagów w Meklemburgii i Saarlandzie. W Nadrenii Północnej-Westfalii rządząca koalicja SPD-Zieloni straciła 15% wyborców i największy land. A było to po pamiętnym mulitkulturalnym Sylwestrze.

W Brandenburgii koalicja rządowa SPD-Lewica rozpada się, do rządzenia będą potrzebne trzy partie. Także i w Saksonii rozpada się koalicja rządowa CDU-SPD.

Prognoza TV ARD godzina 20:00

Brandenburg:
SPD 26,4%
AfD 24,5%
CDU 15,5%
Linke 10,6%
Grüne 9,9%
BVB 5%

Saksonia:
CDU 32,5%
AfD 27,8%
Linke 10,1%
Grüne 8,4%
SPD 7,8%

Dodaj komentarz