foto: strazgraniczna.pl

40 km od Nowego Sącza w miejscowości Kamienica, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn podających się za obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę dzięki przemytnikom.

Mężczyźni dostali się na terytorium Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego. Jak oświadczyli – na terytorium Grecji zapłacili przemytnikom 2 000 euro za zorganizowanie podróży do Polski. Tam podczas nieobecności kierowcy polskiej ciężarówki, korzystając z pomocy nieznanych im bliżej osób, ukryli się w przestrzeni ładunkowej pojazdu.

Po trzech dniach podróży – już na terenie Polski – opuścili naczepę i w dalszą drogę ruszyli pieszo. Celem ich podróży prawdopodobnie była Francja.

Zatrzymani migranci nie mieli żadnych dokumentów. Oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu w wieku 27 i 16 lat i nie są spokrewnieni. Badania medyczne potwierdziły, że młodszy z cudzoziemców może być niepełnoletni.

Starszemu z mężczyzn postawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy państwa. Cudzoziemiec przyznał się do winy. Następnie 27-latek złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej (azylu).

Młodszy z cudzoziemców został przesłuchany w charakterze świadka i zadeklarował chęć złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. W związku z tym, że nie jest pełnoletni, oczekuje na ustanowienie przez sąd kuratora do reprezentowania go w postępowaniu w sprawie o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Sąd zdecydował o umieszczeniu 27-letniego obywatela Afganistanu w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, natomiast niepełnoletni cudzoziemiec będzie przebywać w placówce opiekuńczo wychowawczej.

Tym samym nielegalni imigranci zostaną w Polsce i prawdopodobnie otrzymają azyl. Na oficjalnej stronie Straży Granicznej nie ma informacji o deportowaniu.

strazgraniczna.pl

69
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
29 Comment threads
40 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
48 Comment authors
3UzPzW-waTeaBagMajsterelchupamakabra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o