foto: strażgraniczna.pl

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie toczyło się i toczy w sumie kilkadziesiąt postępowań dotyczących skarg uchodźców, którym Straż Graniczna odmówiła zgody na wjazd do Polski i przyznania ochrony międzynarodowej. Większość spraw prowadzą „Adwokaci na Granicy”.

W 2017 roku zarejestrowano 34 sprawy przeciwko Straży Granicznej, 12 skarg zostało oddalonych bądź odrzuconych, 11 czeka jeszcze na rozstrzygnięcie, 11 skarg sędziowie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uznali za zasadne – taką informację z zadowoleniem podaje TVN24.

Większość skarg na postępowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej było efektem akcji „Adwokaci na Granicy”. W marcu 2017 roku 14 prawników z Okręgowej Izby Adwokackiej pojechało na przejście graniczne w Terespolu, by pomóc tzw. uchodźcom w uzyskaniu prawa pobytu w Polsce.

Straż Graniczna odnotowała w ostatnim roku spadek liczby wniosków o ochronę międzynarodową do placówki Straży Granicznej w Terespolu. W 2016 roku złożono 8,3 tysiąca takich wniosków przez cudzoziemców, w 2017 roku – już tylko 1,9 tysiąca.

Prawnicy reprezentujący uchodźców wskazują na bardzo restrykcyjne – ich zdaniem – podejście funkcjonariuszy Straży Granicznej. A uchodźcy, jak podkreślają adwokaci, mówią wyraźnie, że ich życie jest zagrożone. Stąd skargi na funkcjonariuszy i sprawy sądowe przeciwko Straży Granicznej.

51
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
29 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
45 Comment authors
DADDY.KarlozenLolekAnnag Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o