Niemcy nie od dziś mogą uchodzić za kraj wielokulturowy. Każdy kibic chociażby piłki nożnej czy widz rozgrywanego właśnie Euro 2016 może to potwierdzić, oglądając występy niemieckiej reprezentacji. Nasi zachodni sąsiedzi idą jednak krok dalej.

Dość niszowy sport, jakim jest krykiet, przeżywa w Niemczech swoją złotą erę właśnie dzięki tzw. uchodźcom.

Tylko w zeszłym roku do niemieckiej federacji krykieta dołączyło około 1500 Afgańczyków. Sport ten jest jedną z najmłodszych i jednocześnie najpopularniejszych dyscyplin w Afganistanie.

Afgańczycy od zawsze traktują krykiet jako sport kojarzony z uchodźstwem. Nauczyli się go uprawiać w obozach w Pakistanie, a teraz doskonalą swoje umiejętności w wielu drużynach na terenie Niemiec. Jak stwierdza autorka reportażu o krykiecistach-imigrantach: „To ich droga do integracji”.

W Afganistanie gra się w krykieta od około jedenastu lat. Od tego czasu reprezentacja tego państwa zdążyła odnieść już wiele zwycięstw, a reprezentanci kraju traktowani są jak bohaterowie. Teraz afgańscy sportowcy, którzy uciekli ze swojej ojczyzny, mają możliwość realizowania swoich sportowych ambicji na terenie Niemiec.

„Odkąd wróciłem do treningów, czuję się o wiele lepiej. Mam zajęcie i intensywnie trenuję. Również trener motywuje nas i zachęca, by budować reprezentację Niemiec” – powiedział jeden z krykiecistów z Afganistanu.

Prezes Niemieckiego Związku Krykieta Brian Mantle stwierdził: „Gramy z Hindusami, Pakistańczykami, Anglikami, Australijczykami i oczywiście Niemcami. Od kiedy przychodzą do nas, mówią po niemiecku, a my staramy się uczyć od nich punktualności, organizacji, niezawodności i tego typu rzeczy. Ale najważniejsze jest to, że jako uchodźca zaznajesz trochę szczęścia”.

Autorzy materiału pytają na końcu, nie zdając sobie najwyraźniej sprawy z absurdalności pytania w kontekście imigranckim: „Czy krykiet stanie się nowym niemieckim sportem narodowym?”.

źródło: dw.com

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie ndie.pl zabronione. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

36
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
11 Comment threads
25 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
JerzyVVVsagittariusABCAsgard Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Użytkownik

A tak odbiegajac od sportu, wiecie, ze armia iracka przy wsparciu koalicji panstw zachodu odbija kolejne tereny z rak ISIS? Tzn, ze uchodzcy juz wkrotce beda mogli wrocic do siebie grin

azotox
Użytkownik

Marzenie – za przeproszeniem – ściętej przez islamistów głowy. Co nie oznacza oczywiście, że nie należy ich odsyłać do swoich ojczyzn. Trudno to jednak o takie działania, skoro komendantura obozu koncentracyjnego UE umyśliła sobie eksterminację rdzennych Europejczyków rękoma muślimstwa.

Wiarus55
Użytkownik

Tak Marcinku, na pewno wszyscy tam wrócą grin

Jerzy
Gość
Jerzy

Tak na pewno wszyscy wrócą,całymi rodzinami, zabiorą wszystkie swoje i nieswoje dzieci, zbudują kraj mlekiem i miodem płynący a Niemce i inni będą szoku, że taki skarb wypuścili..

Ink
Użytkownik

Nachodzca nie wróci do swojego kraju jak tutaj mają kasę i dziewczynki gratis

VVV
Użytkownik

zbyt leniwi są żeby tam wrócić i utrzymywac sie samemu

Perun
Użytkownik

Wakacje na koszta Europejczyka dobiegają końca. Matki z dziećmi się rozerwały, lekarze i inżynierzy odpoczęli od nic nie robienia, a Europejki za kilka miesięcy otrzymają przybrudzoną pamiątkę.

Szkoda, że wszystko nierealne.

fi_n
Użytkownik

Przypomnę wiersz Tuwima, bo może ktoś nie czytał. Polecam przemyśleć dokładnie jego przesłanie. Gdy znów do murów klajstrem świeżym Przylepiać zaczną obwieszczenia, Gdy „do ludności”, „do żołnierzy” Na alarm czarny druk uderzy I byle drab, i byle szczeniak W odwieczne kłamstwo ich uwierzy, Że trzeba iść i z armat walić,… Czytaj więcej »

Waldek
Użytkownik

@fin
Co jest? „Replay”, Ci się włàczył?

Wiarus55
Użytkownik

Dobre fi_n. Ten wiersz idealnie pasuje do US ARMY ! My Polacy gdy przyjdzie taka historyczna chwila to z oddaniem będziemy bronić nawet z bronią w ręku nasze miasta, ulice, domy, podwórka, naszą Ojczyznę !

fi_n
Użytkownik

On pasuje do każdej armii.

Thomas
Gość
Thomas

Ten wiersz został opublikowany w 1929 roku, przed walką z totalitaryzmami czy ekspansją agresywnego islamu. Autor tego wiersza nie życzyłby sobie aby był on wykorzystywany w tak bezmyślny sposób przez Świadków Jehowy, gdyż twoja interpretacja jest w ewidentny sposób sprzeczna z intencją autora. Oto jak sam Julian Tuwim wyjaśniał przesłanie… Czytaj więcej »

fi_n
Użytkownik

Myślisz, że jesteś nieśmiertelny? Myślisz, że pożyjesz dłużej i szczęśliwiej tylko dlatego, że inni lub Ty sam nie ciśniesz karabinu o bruk? Co do utworu literackiego. Autor miął to na myśli, lecz jego słowa nie ograniczają się do tylko i wyłącznie jednej interpretacji. Część z myśli ma charakter uniwersalny, ponadczasowy.… Czytaj więcej »

ccc
Gość
ccc

Zjebie

fi_n
Użytkownik

Poszukałem sobie nieco więcej na temat wypowiedzi Tuwima. Otóż powiedział on znacznie więcej, niż Szanowny Pan raczył przytoczyć. Np. to: „Tendencja moją była walka z podszczuwaczami, dla których wojna jest interesem, walka z wojną zaczepną, w pozory haseł patriotycznych ubraną”. Przyzna Pan, ze zmienia to trochę postać rzeczy? zapomniał pan… Czytaj więcej »

bkkkk
Gość
bkkkk

Słitaśne. Do porzygu. Przepraszam za dosadność. A tak na serio: ruch na świeżym powietrzu jest zdrowy i wskazany dla prawie wszystkich. Ale co to ma być? Niemcy będą pracować na populację krykiecistów??! Jak duża on ma być, żeby to jeszcze miało sens? Szkopy gonią w piętkę, tylko nie wiem czy… Czytaj więcej »

azotox
Użytkownik

Swoją drogą jak nisko ten naród upadł. Niemiecka ziemia w końcu dała światu Nietzschego, Kanta, Bacha, Beethovena, Hegla, Goethego, Leibnitza, Plancka, Roentgena, Keplera i wiele innych wielkich umysłów. Dziś – być może to już wpływ GMO – rodzi jedynie poprawnych politycznie bęcwałów.

bkkkk
Gość
bkkkk

@azotox o Heglu się nie wypowiadam, bo nie wypada;). Natomiast co do Kanta i Nietzchego, to też bym specjalnie ich nie reklamowała jako wartościowych;). Bo wiesz, był taki dowcip. Że otóż nowożytną filozofię europejską można sobie pod tramwaj włożyć, bo wszak zaczęła się (czytać fonetycznie) Kantem z skończyła Niczem;)). dyskusji… Czytaj więcej »

sagittarius
Gość
sagittarius

Upadł bardzo nisko mnie kiedyś mówiono, że u Niemców jest „ordnung”, A tu sie okazuje, że teraz: „…a my staramy się uczyć od nich punktualności, organizacji, niezawodności i tego typu rzeczy…”

Azor
Gość
Azor

Do roboty, a nie sport. Biali mają zapierdzielać w fabrykach a te będą sobie sport uprawiać przy tym świetnie się bawiąc i do tego mieć wolny czas.

Wiarus55
Użytkownik

Co za genialny pomysł. Proponuje takie hasło niemieckie „Wszyscy emigranci do klubów krykieta” . Po treningu pałki zabierają do domu czy do ośrodku dla uchodźców aby tam używać do celów niesportowych, np. międzynarodowe walki na maczugi.

Perun
Użytkownik

W Polsce proponuję im triathlon. Coraz szybszy sprint w kierunku południowym, następnie przesiadka na rower, aby szybciej uciekać, a potem wpław prosto przez morze śródziemne lub czarne. Sport to zdrowie, dla przegranych czarne worki.

Obywatelka Ziemi
Użytkownik

Ja bym im dala zajecie: wstajesz o 5 rano, cwiczenia godzinne, potem sniadanko i do nauki min 5 h dziennie. I mamy juz 11. To teraz 30 min przerwy i…do roboty: zbieranie smieci, naprawanie tego co zniszyczyli. Potem obiado-kolacja i spac. A jak maja Ramadan to jada bez sniadania i… Czytaj więcej »

VVV
Użytkownik

proponuje kanapki z szynką smile

ABC
Gość
ABC

Ale dlaczego Niemcy ściągają Afgańczyków? Przecież w Afganistanie nie ma wojny.

ggg
Gość
ggg

Uczą się celności smile

fi_n
Użytkownik

Sport jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod manipulowania ludźmi na skalę masową. Ludziom serwowano chleb i igrzyska. Owszem można sobie coś tam pooglądać, samemu sport uprawiać dla zdrowia, choć i jego korzyści są ograniczone. Jak dawniej dole sportu byli bogami tłumów tak dziś jest podobnie. Kim są sportowcy? Czyż… Czytaj więcej »

Wiarus55
Użytkownik

fi_n z płaskiej planety, ty to uwielbiasz filozofować ! smile

fi_n
Użytkownik

To nie filozofowanie, tylko realia życia.

Passangerstanislawpaluch
Użytkownik

I tu akurat się z Tobą zgadzam

fi_n
Użytkownik

Czy życie to filozofia, a filozofia to życie? Czy ktoś umierający w cierpieniach w szpitalu na raka to doznanie filozoficzne? A może jego najbliżsi też cierpiąc mają takie przemyślenia? Czy człowiek głębszej wrażliwości i refleksji nad przemijaniem filozofuje? Przemyślenia owszem mogą się nakładać, ważny jest cel przemyśleń. Najwięksi myśliciele, rozmaici… Czytaj więcej »

ccc
Gość
ccc

Świadek Jehowy

ccc
Gość
ccc

Czy wiedzieliście że światkowie jehowy jako jedyni w czasie I i II wojny światowej odmówili udziału w walkach

Asgard4444
Użytkownik

Generalnie ich religia, pogląd narzuca, że nie mogą walczyć.

abc
Gość
abc

Wasz sprzeciw wobec wojny i bierność jest przyzwoleniem na zło. trybun.org.pl/2015/10/09/czy-wierzacy-w-chrystusa-ma-prawo-do-obrony-swojego-zycia-rodziny-kraju

fi_n
Użytkownik

Wygląda na to, że w takim razie Jezus oraz Jego uczniowie i pierwsi chrześcijanie odmawiający służby wojskowej byli winni przyzwolenia na zło. ten tekst jest bardzo slaby i pisany nie z pozycji neutralnej lecz pod z góry założona tezę. Piotr dobrze posługiwał się mieczem, więc pewnie ćwiczył się w walkach.… Czytaj więcej »