Szczecin foto: pixabay.com

Coraz więcej rodowitych Szwedów skarży się, że ich kraj jest dla nich coraz mniej przyjazny. Ich zdaniem powodem jest wielokulturowość, która sprawia, że u siebie w domu zaczynają się czuć jak obcy. Jedną z takich osób jest Greta Magnusson, która zamieszkała w Szczecinie.

Przemysław Gołyński, korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej i współpracownik Radia Szczecin postanowił porozmawiać z Gretą Magnusson, która ze Sztokholmu przeniosła się bardzo niedawno do Szczecina.

W wywiadzie kobieta opowiada o swoich powodach opuszczenia ojczyzny oraz dlaczego wybrała Szczecin za nowe miejsce zamieszkania.

Greta od 21 lat mieszkała w Sztokholmie, przeprowadziła się z Goeteborgu, jednak w stolicy kraju od kilku lat zaczęła czuć się obco. „Sztokholm, moim zdaniem, stał się za bardzo wielokulturowy. Zrobiło się niebezpiecznie, zdecydowanie za dużo razy dochodziło do strzelanin. Stał się jednym z wielu niebezpiecznych miejsc w Szwecji.” – mówi.

Pierwszy raz źle poczuła się w pralni, kiedy jeden z mężczyzn zaczepił ją i próbował nawracać na islam, opowiadając o Koranie, Allahu. „To było moje najbardziej osobiste, bardzo nieprzyjemne doświadczenie jakie mnie spotkało. Nie zostałam zgwałcona, tak jak wiele innych kobiet, ale było to bardzo odpychające.”

Coraz bardziej uciążliwym problemem dla niej stało się to, że nie potrafiła odnaleźć się w wielokulturowym Sztokholmie. „Z czasem zauważyłam, że zmieniła się ludność tego miasta. Nie potrafiłam się wśród nich odnaleźć. Wydawało mi się, że znajduje się w innym kraju. Czułam się nieswojo spacerując po Sztokholmie. Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj, moja Szwecja, jeśli można tak powiedzieć.” – powiedziała. jak dodała, policja nie ma wystarczająco odwagi, by interweniować tam gdzie trzeba. Przyznała, że po prostu nie ufa policji.

O Polsce nic nie wiedziała, przez przypadek natrafiła na program na YouTube „Ingrid i Konrad” o Polsce. Wówczas zaciekawił ją nasz kraj i zaczęła czytać o Polsce w internecie. W końcu zdecydowała, że wyprowadzi się do Szczecina, który przypomina jej rodzinne miasto. Mieszka tutaj od początku listopada, jeszcze nie zna zbyt dobrze języka polskiego, ale będzie się uczyć, gdy tylko urządzi się w mieszkaniu i załatwi wszystkie formalności związane z przeprowadzką. Czuje się u nas dobrze i bezpiecznie.

Przyznała, że szwedzki rząd Polskę przedstawia w złym świetle. „Będąc tu na miejscu zaczęłam się interesować tym co się pisze i mówi w Szwecji o Polsce. Wiem teraz jaki nieprawdziwy i zdeformowany obraz Polski przedstawia szwedzki rząd. Tu muszę powiedzieć, że jest po prostu cholernie niesprawiedliwe”.

Cały wywiad dostępny na stronie Radia Szczecin (TUTAJ).

123
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
32 Comment threads
91 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
61 Comment authors
banitaklioes vel pislamistaPOLAK NA ALASCE OBYWATEL USAAndrzejAnnag Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o