Tylko u nas: islamski nożownik z Amsterdamu skazany na 26 lat

Media mainstreamowe chętnie zajmują się fryzurami trzecioklasowych gwiazd estrady, ale milczą gdy chodzi o relację z procesu islamskiego terrorysty.

Pod koniec sierpnia 2018 roku młody mężczyzna zaatakował nożem i zranił parę przypadkowych amerykańskich turystów w Amsterdamie. Para przeżyła atak, nożownik został niegroźnie postrzelony przez patrol policyjny. Incydent miał podłoże terrorystyczne.

Jawed Sultani urodzony w maju 1999 roku w Afganistanie przybył do Niemiec w 2015 roku sam bez rodziny. Mieszkał w Neumagen-Dhron i tam też chodził do szkoły, był w klasie dla uchodźców. Następnie przeniesiono go do schroniska w Oberdiebach pod Moguncją, tam zaczął się zmieniać, zapuścił brodę. Jego religijna radykalizacja nastąpiła w Niemczech. Tam też nie spełniły się jego oczekiwania.

Jawed Sultani przybył 31 sierpnia krótko przed południem do Amsterdamu, chodził bez celu po dworcu glównym, zaatakował o 12.15. Podczas przesłuchania powiedział, że wybrał przypadkowe ofiary, a jego działanie było spowodowane ciągłym znieważaniem islamu w Holandii. Chciał zabić jak najwięcej ludzi.

Sąd w Amsterdamie skazał Jaweda Sultani go na najwyższą możliwą karę za podwójne usiłowanie zabójstwa z zamiarem terrorystycznym i groźb wobec trzech policjantów. Dostał karę 26 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Przy ustalaniu kary sąd wziął pod uwagę, że człowiek nigdy nie wyraził skruchy, wręcz przeciwnie, wielokrotnie mówił, że zrobi ponownie to samo, jeśli jego wiara zostanie znowu obrażona.

Ponadto Jawed Sultani musi zapłacić ofiarom 2.625.860 euro odszkodowania. Przy ustalaniu odszkodowania wzięto pod uwagę fakt, że zraniony mężczyzna najprawdopodobniej nigdy nie będzie w stanie chodzić oraz pracować i porusza się na wózku inwalidzkim z powodu urazu pleców. Została zaatakowany nożem o długości około 30 centymetrów z taką siłą, że kręgosłup został przecięty. Jego żona poroniła dwa miesiące po ataku i przyszłość pokaże, czy będzie mogła mieć dzieci. Odszkodowanie zapłaci państwo holenderskie, czyli w rzeczywistości podatnik holenderski. Następnie państwo będzie mogło wystąpić z roszczeniami do Jaweda Sultani.

Źródła:

https://nos.nl/artikel/2306079-ruim-26-jaar-voor-aanslagpleger-amsterdam-cs-bijna-3-miljoen-schadevergoeding.html

https://www.standaard.be/cnt/dmf20191014_04662588

Dodaj komentarz