Zachodnie lewicowe media już w furii. Obchody 11 listopada nazywają pokazem islamofobii i ekstremizmu

Jak nie „islamofobi”, to „faszyści” i inni wszelkiej maści „prawicowi ekstremiści” – tak zachodnie organy medialne nazywają Polaków, gdy tylko pokazujemy, że hasło „Bóg, honor, ojczyzna” nie jest dla nas pustym sloganem, tylko sentencją reprezentującą najważniejsze wartości.

Tym razem przy okazji 99. rocznicy odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości „The Independent” – dziennik brytyjski o charakterze liberalno-centrolewicowym napisał, że Polacy zwołali w Warszawie „być może najliczniejszy w Europie, a może nawet i na świecie marsz”, który w rzeczywistości jest „pokazem siły supremacjonistów”, czyli nazistów, faszystów, rasistów itp.

„Marsz Niepodległości, organizowany w polskie święto 11 Listopada przez ostatnie lata przyciągnął dziesiątki tysięcy uczestników. Ekstremiści ze Szwecji, Węgier, Słowacji i innych krajów przyłączają się teraz do polskich nacjonalistów w publicznym pokazie ksenofobii i białej supremacji” – napisano w brytyjskiej lewicowej gazecie.

Postępowe pismo oprócz „białej supremacji” boi się również hasła tegorocznego Marszu Niepodległości „My chcemy Boga”. Aby udowodnić czytelnikom swoje racje dziennik zacytował wypowiedź… polskiego socjologa Rafała Pankowskiego reprezentującego stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, które swego czasu przyznało tytuł „Antyfaszysty Roku” Jerzemu Owsiakowi i Krzysztofowi Skibie. Zdaniem Pankowskiego „mimo odniesień do Boga w marszu wezmą również udział prawicowi… neo-poganie”, a wybór takiego a nie innego hasła dla marszu ma podkreślić antyislamską tożsamość Polaków.

Próbowano również wytłumaczyć, skąd w Polsce tak „wrogie nastawienie do uchodźców”, powołując się na wypowiedź czeskiego politologa Miroslava Maresa, który poruszył „problem” z szerszej perspektywy krajów Europy Środkowej. „Ich mieszkańcy, obserwując ataki ekstremistów islamskich na Zachodzie Europy, utrwalają w sobie przekonanie, że panuje tam chaos zagrażający ich względnemu spokojowi, osiągniętemu po latach wojny, okupacji i ucisku. I choć zwykle ruchy ekstremistyczne rozwijają się w czasach kryzysów i napięć, znalazły one podatny grunt w krajach Europy Środkowej właśnie teraz, gdy ich mieszkańcy przeżywają najszczęśliwszy w swojej historii okres. Choć niepozbawiony wewnętrznych napięć i konfliktów” – napisano. Żeby była jasność – Rzeczpospolita i jej obywatele zawdzięczają szczęście przystąpieniu do UE i NATO, a przynajmniej tak utrzymuje „The Independent”.

źródło: pch24.pl

104 komentarz do “Zachodnie lewicowe media już w furii. Obchody 11 listopada nazywają pokazem islamofobii i ekstremizmu

  1. Mnie również. Czym głośniej i więcej o Polsce mówią tym lepiej. Niech wiedzą zachodni lewacy, że Polska będzie walczyć z zachodnim zakłamaniem i najeźdźcami z bliskiego wschodu i Afryki.
   Oczywiste jest, że nie zrobią wywiadu, nie zasięgną opinii nikogo kto mógłby powiedzieć publicznie prawdę. Obawiają się, że ich narody mogą zobaczyć alternatywę, a wtedy co ?
   Misterny plan islamizacji Europy i zniszczenia kultury białego człowieka mógłby się opóźnić.

  2. Bielik:
   Jesteś pewny że ciapaki i asfaltowi tu nie zjeżdżają? Zjeżdżają aby zostawić ,,coś” po sobie. Czarni tu się osiedlają bo Polska to bardzo atrakcyjny kraj dla nich. Gdybyś był czarny wiedziałbyś o co mi chodzi wink Tylko socjal nas ratuje przed inwazją. Niestety rząd nic nie robi z ochroną granic i ,,turystów” z Niemiec co raz więcej i tylko czekać aż któryś z nienawiści wybuchnie. W dodatku ściągamy studentów którzy zajmują miejsca Polakom i nic nie wniosą do naszego kraju oprócz chaosu.

   1. @ Amon nie wiesz co wypisujesz , chyba że masz na mysli Warszawkę lub Gdańsk lewicowe miasta w Polsce ! w Pile był jeden czarny lekarz ponoć dobry ,,, ale już zrezygnował bo jak miał jeździć wiecznie nie sprawnym autem ? niech każdy odpowiada za swój ogródek to Polska bedzie biała .

   2. a jak jeden duren allahowy sie wysadzi w PL to presja spoleczna na rzad bedzie taka, zeby przynajmniej zawiesic czlonkostwo w Schengen… patrze co blaszczak wygaduje: bezpieczenstwo i bezpieczenstwo, jak to mu z reki wypadnie to bedzie bardziej radykalny bo inaczej straci urzad a Pis poleci w sondazach… nie chce takiego scenariusza bo zawsze placa za to ludzie niewinni ale to mysle bylby zminy kubel wody na dosc lekko podchodzacych to tematu przybyszow kolorowych z zachodu PiS….. tak mi sie wydaje

  3. Bielik a może właśnie o to chodzi ? by przyjechali z pasem szahida ? może tym przekazem chcą ukierunkować islamistów do ataku na nas ? u siebie będa mieli zaplecze i bezkarność a do nas na występy ? A my odpowiemy całą siłą a wtedy kolejne rozbiory ? nie głupie co ?

   1. Poczytajcie wypociny na Onecie – według nich było tylko 30-60 tyś. ludzi, a we Wrocławiu neonaziści zaatakowali pokojową kontrmanifestację z obrażającymi Polaków hasłami. W ogóle co ma oznaczać kontrmanifestacja podczas Święta Niepodległości? To ci ludzie są przeciwko temu, że odzyskaliśmy niepodległość? A i niby blisko 60% Polaków ma poglądy lewicowe i elektorat PO jest o wiele większy niż PiS. TVN24 opublikował nawet „list od Boga” ośmieszający Polaków… Szatan już na głowie staje grin

  4. Nie do końca msz rację, ciapaki po1 przyjeżdżają, po drugie u nas lądują albo te słabsze ciapaki albo te mniej leniwe powieważ reszta wie (łącznie z Polakami), iż pieniądze są w krajach jak DE… Bąąąąądźźźźmy reeeeeeeeeeealiiiiistaaaaaaami ok?! Jako inż mech w DE zarabiam bez łaski 3500 euro netto/msc przy podobnych kosztach żacia (na upartego +20%) jak w PL… To jest powód braku fali ciapaków u nas.

   1. Nie wiem, za co dostajesz minusy, bo wydaje mi się, że dobrze mówisz. Przecież ostatnio w Grecji nawet manifestację zrobili, żeby „Mama Merekl” ich wzięła. Przy obecnej kontroli granic, mogliby nas zalać, jak tą laskę, co biła rekord świata w ilości stosunków.

  5. ..ale i tak się odgrażają zislamizowaniem Polski – co za barany , myślą że u nas to tak jak na zachodzie – nie widzą,że Polacy to tai naród ,któremu lol im mocniej coś się narzuca tym większy stawiają opór lol

 1. No pieknie polacy to faszysci … I takie tam. To j7z noe mozna wyjs na ulice i pokazac ze kocha sie Boga i Polske. Akurat dwa w jednym. No zachwile bedzie zakaz od Merkelowej i innych Patafianow na marsze. Porazka. Siedze w niemczech i widze co tu sie robi. Moze teoche lepiej sie zyje jezeli chodzi o pienoadze. Ale islam przejmuje stery. Ciapaty na ciapatym. Robic im sie nie chce. W koncu oni tworzą nowa rzesze niemiecka. Porazka. Trzeba walczyc o niepodleglosc. A Anglicy niech sie wezma za posptzatanoe wyspy swojej. Tam syf smieci na chodnikach. Smierdzi. Katastrofa.

  1. No to kolego wracaj do Polski skoro ja tak kochasz a nie siedz w Reichu

   Patrioci od siedmiu bolescie kupia sobie koszulke „patriotyczna” pokrzycza na marszu na ktorym nosza celtyckie i faszystowskie symbole a jak zglodnieja w koncu pojda do caiapatych do baru na kebaba

   Co Wy macie wspolnego z patriotyzmem i z wolnościa – marzy sie Wam kraj zamordyzmu i tyle … Teraz Was PIS toleruje dla swoich celow … a po paru latach znow schowacie sie do norki…

   My chcemy Boga …? Bardzo dobrze tylko zapominacie o najwazniejszym przykazaniu a moze nawet go nie znacie bo po co ….

   Tyle wart Wasz patriotyzm i wiara
   Ani lewekiem nie jestem bo tez globalna lewackosc mnie drazni, ani nie chce uchodzcow bo sam widze co sie dzieje w Europe Zachodniej ale nikt mi mozku jeszcze nie wypral jak Wam

   Tyle w temacie

   1. Dobrze prawisz Marcinie,zgadzam się w 100%,
    „My chcemy Boga”?kurwa co za hasło,od kogo chcecie Boga?
    Boga ma się w sercu i umyśle,nie da się go kupić lub dostać,kto ma go dostarczyć?Ja pierdole,zidiocenie totalne
    Ale na szczęście „koniec czasów”jest bliski
    A wtedy będzie „płacz i zgrzytanie zębów”

   2. Czyli mamy pokochać islam bardziej niż siebie samych ? – weź człowieku nie osmieszaj się. Z takim mysleniem i dosłownym tłumaczeniem wszystkiego nie było by już dawno Europy albo zył byś w III Rzeszy bo ktoś by pokochał niemców bardziej niż siebie samego wiec nikt by z nimi nie walczył. Ze złem trzeba walczyć i nazywać żeczy po imieniu a nie pier…lić bzdety.

 2. Jesli dla innych patriotyzm = nacjonalizm to moga mnie nazywac nacjonalistą, nie będę wspierał obcych zbrodniczych ideologii w swoim kraju i widząc czarne mówił że jest białe chowając głowę w piasek tj brytyjczycy niemcy czy francuzi.

  1. Ja niemam się za nacjonaliste chociaż uważam że w większości wypadków mają rację nacjonaliści i trzeba ich wspierać, by mieć się za nacjonaliste trzeba mieć pojęcie o historii ważnych datach no i o historii ruchu. Jestem nawet nie do końca konserwatystą, dla lewaków itak jestem faszystą smile jak wszyscy tutaj. Kto nie z lewakami ten faszysta

 3. Lewactwo wszędzie dopatruje się islamofobii. My świętujemy odzyskanie niepodległości, a brytyjski szmatławiec nazywa Nas faszystami itp. Na miejscu brytoli ważyłbym słowa, bo Ci cali „faszyści” walczyli o ich kraj choćby w Bitwie o Anglię. A co zrobili oni, wystawili Nam rachunek za użytkowanie lotnisk i paliwo. Poza tym ekstremizm to mają u siebie na własne życzenie. To u nich normą jest oblewanie kwasem, obcinanie głów, obrzezanie dziewczynek, nie u Nas. I niech tych „neo-pogan” szukają na własnej ziemi. Sporo ich tam mają i to o bardzo prymitywnych wierzeniach.
  W kwestii przystąpienia do UE i NATO to faktycznie wielkie szczęście. Pierwsza organizacja już Nam wychodzi bokiem. Traktują Nas jak tanią siłę roboczą, z pogardą, a Nasz kraj jako swoją montownie i kolonię. Narzucają limity, grożą konsekwencjami i pieprzą o partnerstwie i równości we wzajemnych stosunkach.
  W drugą instytucję też nie wierze. Między poszczególnymi państwami jest za dużo napięć czy wręcz roszczenia terytorialne. Do tego mamy w nim islamistów w postaci Turcji, a za moment Niemiec i Francji. Są powody do radości…
  Niech lepiej Independent napisze o tym jak im się śniadzi panoszą w stolicy.

 4. lewactwo tylko obnaza swoja glupote, nieznajomosc historii, ja narod , ktory walczyl z komunizmem i faszyzmem moze byc faszyzujacy? te oosby oceniaja Polske przez pryzmat walsnych win, wiekszosc krajow w ERuropie zachodniej wspolpracowalo z faszystami.

   1. Ten tak zwany komuszyzm był sowiecką (leninowską) wersją wdrożenia marksizmu. Pan z wąsikiem także wprowadzał w życie manifest Marksa w życie – jednak jak mówią fachowcy – w sposób wypaczony. W każdym razie komunizm = sowiecki marksizm, hitleryzm = niemiecki marksizm, maoizm = chiński marksizm. Mieliśmy też czerwonych khmerów i innych czegewarystów. I zawsze to były ruchy inspirowane marksizmem. Dzisiejsza sicjaldemokracja też ma marksizm w programie. Chce tylko zdobyć władzę w sposób „demokratyczny”, by już jej nigdy nie oddać.

 5. Polacy chcą uczcić niepodległość … Jeśli ktoś chce robić kontrmanifestację to co – jest przeciwko niepodległości?
  Jeśli chcemy żyć w normalnym, bezpiecznym,niezależnym kraju to jakim prawem lewackie kreatury z dredami nazywają nas faszystami !!!
  Nie podoba się – wy… do krajów postępowej,nowoczesnej Europy…

  Uważam ,że w to święto powinna być zgoda wyłącznie na Marsz Niepodległości ,a amatorom pląsów z bębenkami zapowiedzieć ,że wszelkie tego typu zagrania brutalnie spacyfikuje policja – jak tęczowy marsz w Moskwie.

 6. Supremacja to nadrzędność. To nie jest równoważne z faszyzmem, rasizmem i nazizmem, oczywiście oni wiedzą że to bzdura. Supremacja naszego prawa krajowego i naszych obyczajów nad obyczajami imigrantów toteż rzecz normalna, inaczej mniejszość będzie dyktować warunki większości a to dopiero będzie chore.

 7. Idealnie by było, gdy na koniec marszu wszyscy odmówili modlitwę za Zachód. Nie, żeby im dopiec, żeby Bóg nas wysłuchał i naprostował tych ludzi, bo to nie chodzi o to, żeby tam była Sodoma, ale żebyśmy wszyscy żyli w pokoju i życzliwości. Ja chciałbym np. bezpiecznie i spokojnie zwiedzić przepiękne zachodnie zabytki, a nie żyć w getcie między Rosją, a islamem. Szatan już jęczy na sam widok hasła „Bóg”, ale wtedy darłby się, aż by się ziemia trzęsła!

  1. Nie zapominaj o tym, że zachód bardzo oburzał się na akcję różaniec do granic. Ten cały zachód to jedno wielkie siedlisko demonów, które na dodatek ściąga na siebie wyznawców bożka księżycowego (kolejnego demona). Normalnie robi się wesoło jak na pogrzebie… Strach pomyśleć, do czego to wszystko doprowadzi, ja osobiście mroczne wizje przyszłości posiadam… Na szczęście (podobno) Niepokalane Serce Maryi zatriumfuje, ale ile krwi i łez przedtem musi się wylać?

   1. Dobrze prawicie jednak mam obawy co do Kościoła Katolickiego, który coraz to bardziej odchodzi od swojej tradycji, liberałowie przejmują stery. Państwa na zachodzie już całkowicie przez to odeszły od tradycyjnego modelu chrześcijańskiej Europy. Polska jest tutaj wyjątkowa, podobnie jak Węgry. Mmmm… od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym co by było gdyby cała Europa była pogańska i gdzie byłby teraz islam.

     1. Czy wyprawy krzyżowe były przeciw islamowi w to wątpię, chodziło o odbicie Jerozolimy, przynajmniej jej chrześcijańskiej kulturowo części i to się nie udało. Do czasów potęgi RON urosło nam blisko Imperium Osmańskie, co prawda nasi husarzy z Sobieskim rozgromili ich. Jednakże patrząc na obecne czasy, Sobieski powinien załatwić sprawę inaczej. Przyłączyć np. Śląsk, zrobić lenno z Czech tak do wspólnej korzyści i rozszerzać pomorze ku zachodowi i położyć kres całkowicie lennym Prusom zamieniając ich w województwo autonomiczne.

  1. Byłem w Luton masakra, niewyobrażalny brud i syf na ulicach gdzie muzułmanie mieszkają, a ciapatych jak w Bagdadzie. Ciapaty jeden nawet polski sklep prowadził – był związany z Polką. Ba co więcej spacerowałem po dzielnicy muzułmańskiej (dobrze że brodę miałem wtedy-bo kto wie).. Szybko z tamtąd wróciłem bo stwierdziłem że nic tam po mnie, można powiedzieć że zradykalizowałem się na nowo…. Kiedyś też byłem przeciw multikulti.. Odwiedziłem kuzyna w Rugby to szło to Rugby wielką Brytanią nazwać bo te Luton to Bagdad…. Wiem jak to wygląda na zachodzie dlatego niema że boli, niech cała Polska islam Pierdoli!

 8. nie tylko zachodnie, tvn pokazuje praktycznie jedno miejsce, w ktorym sa kibice z transparentem islamskiego konia trojanskiego …. kur… jak mozna w tak ordynarny sposob wypaczac rzeczywistosc, robia ludziom wode z mozgu.

  Decentralizacja mediow, wykopanie na zbity pysk kapitalu niemieckiego z mediow i cnnu z TVNu to powinien byc priorytet bo oni wypaczaja rzeczywistosc i mieszaja ludziom w glowach. Po prostu rzygac mi się chce, ogladam i tvn24 i tvp.info, to co pokazuje jedna i druga stacja jest tak diametralnie rozne ze samo to powinno wypchnac na margines stacje tj tvn24 za braik obiektywizmu dziennikarskiego

  1. Kiedyś brałem udział w Sopocie w proteście przeciw Lesbom i gejom to nas też tak przedstawili. Środowiska narodowe źle robią kreując się na skinów / dresów dają w ten sposób pożywkę dla lewaków, jednoznacznie to się ludziom kojarzy. Pomyślcie jakby to wyglądało gdyby staruszkowie taki transparent trzymali w mundurach Polskich?

 9. Wróciłem właśnie z marszu i co jak co ale anty islamskich haseł nie słyszałem no może z raz cała Polska śpiewa z nami wyp.. z uchodźcami ;}. Za to co chwilę było je… TVN ha ha . Nawet Węgrzy ze swoimi flagami się zjawili.

 10. Wolność Tomku w swoim domku, a więc Polacy mogą sobie robić w swoim kraju, co im się podoba w rocznicę Dnia Niepodległości, a zgłupiałbym idiotom w Anglii , Francji, Niemiec czy Szwecji to …..niech zazdroszczą Polsce i Polakom i giną z rąk muzułmańskich najeźdźców

 11. Niech sobie wypisują, co tylko chcą. Moim zdaniem Marsz Niepodległości daje jasny przekaz muzułmańskim najeźdźcom, że z Polską im tak łatwo nie pójdzie. Poza tym na zachodzie też ludzie maszerują od czasu do czasu – tylko czy to nasza wina, że oni jedynie po zamachach?

 12. Ciekawi mnie, dlaczego lewackie media nie rozpisują się tak ochoczo na temat muzułmańskiego święta ofiarowania, które muzułmanie obchodzą też w Polsce, a jest to barbarzyńskie święto, w którym zwierzęta zabijane są w bestialski sposób, bez ogłuszania. Jacyś imbecyle związują krowę, a potem czekają aż się wykrwawi w męczarniach. Popatrzcie, co się tam wyprawia, jak tam dręczą zwierzęta: http://wiadomosci.wp.pl/swieto-ofiarowania-w-polsce-6038688298939009g/6 Jak przewiniecie to zobaczycie na jednym z tych zdjęć polskiego muftiego – Tomasza Miśkiewicza. Przecież polskie prawo zabrania zabijania zwierząt w ten sposób, jest ich u nas garstka, a jak się panoszą.

  1. Niestety, nie zabrania. Zydzi i muzulmanie wymusili to diabelskie barbarzynstwo na Polsce 2-3 lata temu. Trybunal Konstytucyjny wymamrotal cos o 'liturgii’ na usprawiedliwienie, i oglosil legalizacje. To powinno byc przedmiotem szeroko zakrojonej akcji w celu natychmiastowej ponownej delegalizacji tej potwornosci.

 13. A nawet gdyby to była przy okazji demonstracja antyislamska to co? Skoro polacy tego chcą to niech te lewackie ścierwa się odwalą od mojego kraju. Skoro większość nie życzy sobie tu kozich synów i pedofilów to tak ma być. W kalifatach to jest dozwolone ale tutaj nie i koniec tematu timmermans, schulz i inne islamskie pachołki.

 14. W roku 1986 szwedzki zespół Europe nagrał hiciora „The final countdown”. Nazwa zespołu i utworu chyba były prorocze… Europa właśnie weszła na drogę do katastrofy. Już wolę być „katolem”, „moherem”, „islamofobem”, „faszystą”, „ekstremistą” niż szurniętym lewakiem. To prawda, jak Pan Bóg kogoś chce ukarać, to faktycznie rozum odbiera… Co widać na każdym kroku. Europo, zeszłaś na psy!!!!!!!

 15. Jak zwykle w opisie takich tematów stosuje się naprzemiennie i błędnie pojęcia nazizmu i faszyzmu, tudzież nacjonalizmu. Zawsze przy okazji stawiając między nimi znak równości. W tym akurat przypadki jest tyle samo równości (z logicznego punktu widzenia) ile podczas marszu „równości” – czyli nic , albo zero wink

 16. Dziś dostałem takiego emaila:
  Avaaz napisał(a):
  40 tysięcy podpisów w zaledwie 24 godziny – właśnie tak pokazujemy, że to my jesteśmy Polską! Popisz i przekaż tego mejla wszystkim znajomym, niech będzie nas 100 tysięcy –

  Przyjaciele i Przyjaciółki z całej Polski!

  W ubiegły weekend z warszawskich ulic w cały świat popłynęło hasło “biała Europa”. Pokażmy sobie nawzajem i światu, że oni nie mówią w naszym imieniu. Podpisz jednym kliknięciem i udostępnij ten list – niech stanie się symbolem naszego sprzeciwu.

  PODPISZ

  Do polskich rasistów:

  To my jesteśmy Polską. Jest nas o wiele więcej niż was i odrzucamy waszą nienawiść.

  Politycznie jesteśmy różni – na lewo od centrum, na prawo od centrum i w samym centrum. Różnimy się płcią, wiekiem, pochodzeniem, religią czy orientacją seksualną. Naszą różnorodnością budujemy ten kraj.

  I mówimy głośne NIE waszemu rasizmowi.

  Chcemy Polski tolerancyjnej, ludzkiej, kolorowej. Takiej, w której nie ma miejsca na waszą ksenofobię. Gdziekolwiek zaczniecie stawiać mury, my zbudujemy mosty. Na waszą nienawiść odpowiemy solidarnością.

  Ten kraj należy do nas wszystkich – nie jest waszą własnością.

 17. Merkel nie doprowadziła do powstania rządu w Niemczech, bo pozostałe partie do koalicji sprzeciwiają się islamizacji Niemczech, a to rozpacz dla wszystkich brązowych i czarnych próżniaków ….chętnych do przyjęcia na darmowy socjal.

 18. Nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze życia oraz polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

  Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych.

  Uznaje naród za najwyższego suwerena państwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury.

  Nacjonalizm ponadto przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów, zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie).

  Skrajną odmianą nacjonalizmu jest szowinizm. Należy w tym miejscu podkreślić, że nacjonalizm u swych podstaw nie przejawia wrogości do mniejszości narodowych czy innych narodów.

  Postawa nacjonalistyczna nie jest autonomiczną i kompletną ideologią, lecz zbiorem zasad, które są lub były wyznawane przez różne odmiany prawicy (Narodowa Demokracja, Kemalizm) lub lewicy (Jakobini, Czerwoni Khmerzy).

  W historii występowały różne typy nacjonalizmów, np. narodowy konserwatyzm, narodowy liberalizm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm (nazizm), faszyzm.

  W XIX-wiecznym nacjonalizmie istotnym elementem był darwinizm społeczny, który zakładał, że życiem społeczeństw rządzą te same zasady, co światem przyrody. Według nacjonalistycznej interpretacji historii świat był i jest areną walk pomiędzy różnymi narodami, z których tylko najsilniejsze mają prawo do przetrwania. Idee nacjonalistyczne często pojmują naród jako przede wszystkim etniczną wspólnotę krwi przez co często jest porównywany do rasizmu.

  Patriotyzm (łac. patria,-ae = ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub czasami nawet życia.
  Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.
  Rozróżnia się kilka typów patriotyzmu[6]:

  patriotyzm narodowy – miłość do kraju ojczystego oraz narodu znajdującego się w obrębie państwa.
  patriotyzm regionalny – przywiązanie do regionu, krainy etnograficznej, dzielnicy kraju, z której się pochodzi lub w której się mieszka.
  patriotyzm lokalny – miłość do stron rodzinnych, miejsca urodzenia i wychowania oraz do miejsca zamieszkania.
  patriotyzm gospodarczy – przywiązanie do towarów wyprodukowanych w kraju ojczystym lub sprzedawanych przez markę z ojczystego kraju.

  Motywowany patriotyzmem oraz regionalizmem jest obecnie również etnocentryzm konsumencki polegający na wspieraniu rozwoju własnej krajowej gospodarki poprzez dokonywanie zakupów krajowych i regionalnych produktów.

  Cechy patriotyczne
  Cechami patrioty jest umiłowanie własnej ojczyzny i narodu oraz szacunek dla swoich przodków. Może być ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, oddawanie czci bohaterom narodowym oraz sławnym osobistościom zasłużonych dla kraju, a także kultywowanie pamięci o nich. Patriotyzm oznacza także postawę prospołeczną, przejawiającą się również w pozytywnym działaniu na rzecz rozwoju swojej społeczności lokalnej w różnego rodzaju przedsięwzięciach o charakterze kulturalnym, politycznym, gospodarczym i społecznym; uczestnictwo w wyborach, świadomą postawą obywatelską, ochroną własnego dziedzictwa kulturowego.

  W pewnych sytuacjach, takich jak utrata niepodległości czy narzucenie danej społeczności rządów o charakterze tyrańskim, działania na szkodę represyjnego aparatu państwowego mogą być uznawane jako patriotyczne, jeżeli służą one budowaniu ojczyzny (nieposłuszeństwo obywatelskie). W czasie wojny postawa patriotyczna wiąże się z obowiązkiem obrony terytorium własnego kraju przed atakującym wrogiem. W okresie okupacji kraju może to być sabotaż, działania dywersyjne zmierzające do obalenia niesprawiedliwych i represyjnych rządów oraz konspiracja i partyzantka.

  Patriotyzm to stawianie dobra kraju i swojej społeczności ponad interes osobisty. Wymaga on osobistego poświęcenia i podporządkowania interesom społeczności, co może się niekiedy wiązać z rezygnacją z korzyści prywatnych, a nawet z poniesieniem straty. Wynika on z poczucia więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą, tradycją oraz przodkami. Patriotyzm opiera się na poczuciu lojalności wobec społeczności, w której się żyje. Wiąże się także z poszanowaniem innych narodów i ich kultury.

Dodaj komentarz