Facebook zablokował możliwość udostępniania wywiadu z norweskiej gazety „Nettavisen” z krytykiem islamu Halvorem Fosli, który jest autorem książki „Obcy we własnym kraju”.

Wywiad został opublikowany w mainstreamowej norweskiej gazecie „Nettavisen”. Redaktor działu wiadomości Erik Stephansen nie potrafi doszukać się niewłaściwej treści w wywiadzie, która mogłaby łamać standardy Facebooka. Może w Norwegii wystarczy być krytycznym wobec islamu, aby złapać te zasady?

Wywiad dotyczy promocji książki „Obcy we własnym kraju”. Fosli wyjaśnia, że ​​wielu Norwegów m.in Groruddalen w Oslo, czują się wyobcowani, oby we własnej społeczności lokalnej. Na Groruddalen składają się cztery dzielnice – Stovner, Alna, Grorud and Bjerke. We wszystkich odsetek imigrantów wynosi około 50%. – Tu nie chodzi o kolor skóry, ale o kulturę i religię – mówił w wywiadzie autor książki.

Fosli jest zaniepokojony rozwojem imigracji pozaeuropejskiej w Oslo i ma nadzieję, że książka może być ważnym głosem w debacie. Norwedzy naiwnie wierzą, że imigranci muzułmańscy będą się integrować.

Redakcja, która przeprowadziła wywiad skontaktowała się z Facebookiem, ponieważ w ich ocenie ta blokada jest sprzeczna z wolnością słowa. Niestety nie otrzymano odpowiedzi.

– To jest bardzo zaskakujące, że zwykły wywiad w poważnej norweskiej gazecie jest cenzurowany w ten sposób. Jest to również niezrozumiałe, co byłoby niewłaściwe w tym wywiadzie – mówi szef działu wiadomości Erik Stephansen.

Nettavisen jest jedną z nielicznych norweskich gazet głównego nurtu, które czasem odważą się poruszyć temat imigracji i islamu. Warto dodać, że każdy z dziennikarzy w Norwegii pracujący w subsydiowanej przez rząd gazecie otrzymuje 75.000 dolarów rocznie. Co może też być powodem dlaczego zdecydowana większość gazet nie podejmuje tego tematu.

źródło: nettavisen.no

33
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
10 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
marcopolo61A123R456loloNemo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asgard
Gość
Asgard

Norwedzy to nie Szwedzi może zmądrzeją jeszcze.

Nemo
Gość
Nemo

Niestety Norwedzy sa w podobnej sytuacji jak Szwedzi ,tylko sie o tym nmiej mowi. W kraju polityczno-spoleczny kierunek dyktuja od lat sily liberalnolewicowe ,a ze pomoc socjalna jest tam nadzwyczaj chojna ,imigracja (szczegolnie muzulmanska) ma przyrost eksponecjalny. Jeden z norweskich realistow ,zdajac sobie sprawe z beznadziejnej przyszlosci swojej ojczyzny, dokonal… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

Jeżeli Bóg chce pokarać, to najpierw odbiera rozum. Skoro zaczęli się sami wewnętrznie niszczyć, to znaczy, że go dawno nie mają. Widocznie czy tego chcemy, czy nie czas Apokalipsy nadchodzi.

Hanzo
Gość

Kto by kiedyś pomyślał, że taka niby drobna rzecz, jak polityczna poprawność może rozrosnąć się do problemu tego rozmiaru, jak mamy ją w obecnej Europie…

Malgosia
Gość
Malgosia

To już nie jest poprawność polityczna. Źle rozumiana tolerancja i własnierzeczona poprawność przeszły wszelkie granice i popadły w drugą skrajność zakrawającą o brak zrozumienia dla własnej kultury i tradycji. Dochodzi do zatarcia poczucia własnej tożsamości.

A123
Gość
A123

Huxley

lolo
Gość
lolo

Jakoś nie jestem zaskoczony, że „zwykły wywiad w poważnej norweskiej gazecie jest cenzurowany”… I to w TEN sposób! Ach jacy oni naiwni. I to ma być mądry naród? Oni nic o życiu nie wiedzą. Zdecydowanie. Ale tam… Islam ich wszystkiego nauuuczy. Islam „lekiem na całe zło”.

rex
Gość
rex

ale to przecież proste co można zrobić teraz ta gazeta powinna przez jakiś czas publikować artykuły o tym jak fb cenzuruje i ogranicza wolność słowa nawiązując przy tym do praktyk stosowanych za ustrojów faszystowskich i komunistycznych i usilnie nakłaniając patriotycznie nastawionych obywateli do bojkotu facebooka. Znikające kąta oraz możliwość rozprzestrzenienia… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

islam to prosta religia – bądź niewolnikiem swego allacha, zabijaj i upokarzaj wrogów dotąd, aż nie przejdą na islam. W nagrodę zaś jeśli jesteś mężczyzną to trafisz do burdelu na dnie piekieł. Takie jest przesłanie tego diabolicznego – faszystowskiego wyznania. Wielu muzułmanów porzuca tą wiarę, w momencie kiedy zdają sobię… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Islam urąga przede wszystkim rozumowi. Jeśli Bóg (Allah w arabskim) stworzył wszystko, to stworzył też i człowieka z jego rozumnością. A zatem logika nie może być przeciwna wierze. W przypadku Islamu logika kłóci się z przekazem wiary, jest z nim sprzeczna. I to jest dowód na fundamentalną nierozumność Islamu a… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

Trafnie napisałeś, to co my widzimy naszymi oczami. Oni widzą to zupełnie inaczej. Wszystko co jest poniżej ma 100% umocowanie w ich księgach. Wg. koranu – allah (wszystko celowo małymi literami) stworzył człowieka jako grzesznego i wręcz chce, żeby on grzeszył. allah dodatkowo jest bogiem niestały, i w każdej chwili… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Na „Frondzie” jest wywiad z Jean’em Alcader’em wskazującym na to, że Islam = dżihad. W tym wywiadzie podaje on, że Islam wywodzi się od ebonitów, herezji chrześcijańsko-judaistycznej i uzasadnia to. W każdym razie niestały Bóg nie może być Bogiem niezmiennym, wiecznym. Jest sprzecznością samą w sobie. Zatem i prawa takiego… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Mam pytanie do Administratora bo nie mogłem wejść, wyrzucało mi zakaz. Czy dotyczyło to problemów technicznych, czy może mnie – o to nie mam pretensji bo nie muszę się podobać – czy może interwencja służb?

robert
Gość
robert

i dlatego właśnie politycy jak i dziennikarze głównego nurtu milczą na temat islamu, nikt nie chce stracić dobrze płatnej pracy,lepiej chować głowę w piasek ale to gra na krotką metę bo islam szerzy się coraz bardziej…

R456
Gość
R456

Ludzie nie chce widzieć prawdy, albo jej nie znają. Nawet – założmy, jeśli wierzenia wszystkich religii to bajki – to bajka koranu jest najstraszniejsza. Kończt się tym, że Mahdi (ostatni kalif) zniszczy Izrael, rzuci Świat na kolana i wprowadzi wszędzie prawo szariatu, a pomagał będzie mu Isa (jezus), który zgodnie… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

Jezus zgładzający chrześcijan… To ciekawe bo ten Chrystus nie raz pomagał wrednym chrześcijanom pozbyć się wyznawców „religii pokoju”.

R456
Gość
R456

Wiem, że pytałeś retotycznie, ale odpowiem tym co nie wiedzą.

Ich Isa nie ma na drugie Chrystus, bo allach nie ma syna, albo innych dzieci. Nie jest człowiekiem, wiem nie miałby ich jak spłodzić – takie wytłumaczenie dają ich księgi.

lolo
Gość
lolo

Ja nie jestem biegły w Koranie i ciągle jednak dowiaduję się nowego, choć już trochę wiem. Ale szczegóły są różne. Jednakże w takim razie, ten Jezus to nawiązanie do wiary chrześcijan? Jeśli tak – aczkolwiek oni patrzą na to inaczej, powiedzmy blisko Świadków Jehowy – to mój wniosek jest słuszny.… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

allah stwierdza autorytarnie, że nie ma syna i na tym dyskusja jest skończona. Nie wiem, czy logika ma coś do tego. Czyli Allah jest jak Jehowa. Ten pierwszy bardziej jest komunistyczny, bo jego poddanym może zostać każdy, kto jego wyzna, a ten drugi jest ksenofobiczny – bo tylko Żydów sobie… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

@R456
Czyli sekta judaistyczno-chrześcijańska po ebonitach. Czyli jednak ten wniosek odnośnie pomagania chrześcijanom w walce z muzułmanami nie był błędny. Zachodzi zatem w momencie konfliktu chrześcijan z muzułmanami wewnętrzna sprzeczność: wyznawcy proroka Isa pokonują wyznawców tego, który wysłał proroka. Ciekawe jak oni to tłumaczą?

lolo
Gość
lolo

Ps.
Ładna jest ta Twoja wiedza o Islamie. I bardzo przydatna. Taaak bardzo przydatna. A znasz arabski do tego?

R456
Gość
R456

Sprzeczność tłumaczą prosto – Stary i Nowy Testament zostały spisany przez ludzi i ich przekazy, przez wieki zostały przez nich samych świadomie sfałszowane. Koran zaś został podany na tacy w jaskini przez wysłannika Boga – Anioła Gabriela dla Mahometa, stąd tylko on zawiera pełnie wiedzy i jest nieomylny. Tutaj jakakolwiek… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

@R456 Rozumiem to wszystko ale mimo to nie dałeś odpowiedzi – może nie ma takiej – na to: jak tłumaczą swoją klęskę wyznawców Allaha zadaną im przez wyznawców proroka Allaha, bo za takiego uznają Jezusa (Isa). Chociażby w bitwie pod Lepanto czy pod Wiedniem. No bo przecież jakoś to muszą… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

Jak tłumaczona jest jakakolwiek klęska ? Nikt nigdzie nie napisał, że będzie pasmo zycięstw. Ostateczne zwycięstwo nastąpi jak przyjdzie Mahdi (ostati Kalif) z Isą (prorokiem), ożywiony zostanie kamieńw Kabie i przeciwko nim wystąpi fałszywy prorok podający się za Boga – Dżalal z Żydami, którzy do niego dołączą i resztą niewiernych.… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

@R456 Rozumiem. Dziękuję. To jednak racjonalizują swoje klęski, nadają im sens. I pozwala to zbroić się cały czas. W zasadzie przy takim tłumaczeniu pojęcie klęski nie istnieje. Istnieje tylko… no właśnie co… punkt, moment nabierania rozpędu, „nie ten czas” ale za chwilę przyjdzie. W tym nie ma żadnej nauki, żadnego… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

Dokładnie tak. Nie chce mi się szukać już tego dokładnego cytatu, ale jakiś Muffi, czy inny przewódzca powiedział tak. Jak przyjdzie TEN czas, to nawet ci muzułmanie, którzy sałbo wierzą zostaną wezwani i pójda oni masą w tyle za prawdziwymi Bohaterami. A wyrzuty sumienia ? „To nie wy ich zabijaliście,… Czytaj więcej »

Lilith
Gość

Mam nadzieję, że era Pejsbooka kiedyś się zakończy.

Nemo
Gość
Nemo

Skonczy sie Pejsbook ,kompetentne osoby zatroszcza sie o nowa medialna rozrywke, np: „Nasza synagoga”, „kumpel spod celi”, „butt bench” czy inne pseudosocjalne bajdurzenia. Technika elektronicznej komunikacji jak i psychologicznej manipulacji mas, maszeruja ramie w ramie zwartym krokiem. A takt marszu podaja utajnieni dyrygenci swiatowej, politycznej filharmoni. To specjalisci z najwyzszej… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

Jak pewnego dnia, ludzie się podłączą fizycznie do sieci neuronowych, to rząd pewnie będzie mógł wiedzieć co myślą … Wyobrażcie sobie wezwanie do Urzędu Skarbowego, z podpiętą adnotacją nagrania, że sam na siebie doniosłeś wink

lolo
Gość
lolo

Nie muszę sobie wyobrażać. W PRL-u było coś takiego jak samokrytyka. Ja osobiście czegoś takiego nie przeżyłem, ale osoby żyjące świadomie w tamtym okresie wiedzą o co chodzi. Zresztą dobrze pooglądać sobie nagrania kabaretu Pietrzaka czy innych. Tam to jest. Wiele kawałków kabaretowych tamtego okresu pasuje jak ulał do „naszej… Czytaj więcej »

marcopolo61
Gość
marcopolo61

Norwedzy naiwnie wierzą, że imigranci muzułmańscy będą się integrować . Rządy dobrze wiedzą , że imigrznci nie będą się integrować . Poprostu chcą zmiany Europy na muzułmanizm i wpuchają nam ciemnotę a narody takie jak Niemcy , Francuzi , Szwedzi poprostu są za głupi aby obalić swoich rządzących za ich… Czytaj więcej »