Ajaty ( wersy ) Koranu można umownie podzielić na dwie części:

– pierwsza część ( mekkańska ) zawiera „objawienie” Mahometa z Mekki. Mekkańskie ajaty ( makkija ) odnoszą się do okresu mekkańskiego działalności Mahometa ( aż do hidżry do Medyny ), kiedy umma znajdowała się w Mekce w stosunkowo słabej pozycji. Ajaty mekkańskie są przeważnie pokojowe, jednak i w nich można znaleźć niektóre groźby przeciwko kafirom ( kafir – ar. niewierny ). Po hidżrze do Medyny zachowanie Mahometa i jego towarzyszy radykalnie zmieniło się.

– Medyńskie ajaty ( madenija ) odzwierciedlają to w surowości swojego tonu z niejednokrotnymi groźbami przemocy wobec kafirów. W rzeczywistości w Koranie są niektóre pokojowe i tolerancyjne ajaty, ale te ajaty odnoszą się do początku działalności Mahometa, kiedy mieszkał w rodzinnym mieście – w Mekce, był zbyt bezradny i dopiero zaczynał przyciągać zwolenników. W tym czasie tylko niektórzy jego krewni i przyjaciele zostali jego zwolennikami. Miał nie mało krytyków i przeciwników, dlatego objawienia z tego okresu były dość pokojowe.

Jednak wszystko się zmieniło wraz z powstaniem teokratycznego państwa w mieście Medyna. Mahomet stał się bardzo bogaty, wpływowy, niecierpliwy oraz stał się głową państwa. I wtedy wiele z wczesnych ajatów stało się nieważnych ( mansukh ). Jak czytamy w Koranie 2:106:
„Kiedy znosimy jakiś znak albo skazujemy go na zapomnienie, przynosimy lepszy od niego lub jemu podobny. Czyż ty nie wiesz, że Allah jest nad każdą rzeczą wszechwładny?!”

Ta doktryna Koranu nazywa się „naskh” i oznacza anulowanie ajata. Trzeba pamiętać, że Koran nie jest zestawiony w porządku chronologicznym. Z wyjątkiem pierwszej sury al-Fatiha Koran jest zapisany malejąco według długości sur ( od najdłuższej do najkrótszej ). Najdłuższa jest sura druga ( 286 wersetów ), a najkrótszą sura sto czternasta ( 6 wersetów ). Taka organizacja tekstu utrudnia ustalenie chronologicznego porządku sur przy zwykłym studiowaniu Koranu. Dlatego pokojowe ajaty mogą zajmować w księdze miejsce bardziej odległe niż ajaty nawołujące do przemocy, ale to nie znaczy, że pojawiły się później. Jeśli ajaty okazują się sprzeczne, to późniejsze ajaty napisane w Medynie pozostają w mocy, a wcześniejsze ajaty z Mekki zostają anulowane.

Pokojowe ajaty zostają uznane za mansukh ( nieważne ) i zastąpione ajatami miecza i wojny. W islamie uważa się, że sura dziewiąta jest ostatnią w działalności Mahometa. To jedyny rozdział który nie zaczyna się słowami „Bismillahi Rahmani Rahim” ( W imię Allaha miłosiernego, litościwego ). Wielu uważa, że to dlatego że ta sura jest całkowicie pozbawiona miłosierdzia i miłości, i że ostatnim słowem Koranu jest słowo o dżihadzie i o tym, jak zachowywać się w stosunku do kafirów. W tym rozdziale jest słynny „ajat miecza” ( 9:5 ), a także ajat o wezwaniu do walki z ludźmi księgi ( chrześcijanie i żydzi ). Stąd właśnie wynika niejednoznaczność Koranu, którą muzułmańska propaganda umiejętnie wykorzystuje. W zależności od okoliczności obrońcy islamu cytują bądź pokojowe bądź wojownicze ajaty. Adaptacyjność Koranu przejawia się następująco:

1) umma jest słaba – zachowywać się cicho i „pokojowo”, czytać wszystkim dookoła mekkańskie ajaty.
2) umma jest silna – czytać więcej „lepszych”, idealnych, obowiązujących ajatów z wezwaniami do walki.

Lista anulowanych ajatów

23
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
12 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
El LombrizrorekQKate singhanti znous Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kate singh
Gość
Kate singh

Maro tak sie sklada ze muzulmanie przegrali walke z sikhami w 15 wieku a wrecz blagali sikhow o zaprzestanie wojny. Lol islam jest slaby. Wszystkie religie jednocZa sie przeciwko nim…

Kate singh
Gość
Kate singh

Lol wiem wszystko p twoim proroku lol pedofil mprderca i gwalciciel. Do tego naukoqcy po przeczytaniu koranu stwierdzili ze mohamad byl chory paychicnie. I musze cie zmartwic ale islamu wcale noe jest najwiecej na naszej planeciw. Najwoecej jest ateistow i chrzescijan mimo to wszyscy jak sie polacZymy: hindu sikh chrzescijanie… Czytaj więcej »

Kate singh
Gość
Kate singh

Lol nie jestem chrzescijAnka:d rodzicie sie gownem i umieracie gownem. Bie macie za grosz honoru. Jedyna religia ktorwj nie da sie zostawic inaczej jeates death… Religia stworzona wylacznie Z dobrem dla mezczyzn, kobieta jest tam smiecien wiec darujcie sobie ta wasza religie. Blagac juz blagaliscie na kolanach, sikhow i polakow… Czytaj więcej »

rorek
Gość
rorek

tu jest link do filmiku,jakie „wskazówki” zawiera koran dla muzułmanów po seksie z kobieta,mężczyzną bądź zwierzęciem ( żywym lub martwym )oraz co powinna robic dobra muzułmanka po seksie z mężczyzną bądz zwierzęciem ;))) http://www.youtube.com/watch?v=3kumpk4gVD0

Pedro Chubascos
Użytkownik

No, w pluciu na Zachód to nasi bracia muzułmanie są bezkonkurencyjni, ale wynalazki tego zgniłego Zachodu kochają bardziej Allaha i jego proroka (NJMW) – samochody, smartfony, komputery, gorzałeczka… Czy może się mylę, to wszystko jest jednak dziełem muzułmanów, a Kopernik był nie kanonikiem, ale ulemem?

Kate singh
Gość
Kate singh

Poczytaj sobie historie swiata nie tylko islamu bo to wasze to gowno prawda. I nie jestem beznadziejna to wy jestescie beznadziejni. Zmuszacie ludzi sila do przejscia na ta chora religie bo inaczej nikt by tego nie zrobil tak bylo zawsze i tak bedzie. Wasza holota moze nam naskakac. Jestescie najwiekszym… Czytaj więcej »

maro
Gość

koran jest jedna jedyna wersja i nie ma druga. jesli gadasz o khomaini to ty masz bałagan i nie wiesz o nic koran w koran jest o katolik i jest o żyd, i tak akurat napisana : (lakom dinakom ła lie dini) to znaczy że kazdy ma swój religia. nie… Czytaj więcej »

Q
Gość
Q

هل أنت مسلم؟

Ona
Gość
Ona

maro – niezła taqiya, ale my kuffār wiemy wszystko o koranie i życiu waszego proroka, czy tego chcecie, czy nie! Nie musimy nic tłumaczyć przez google bo są tłumaczenia, fatwy i inne rzeczy na waszych oficjalnych islamskich stronach smile Muzułmanie sami o sobie wystawiają świadectwo!

ayesha
Gość
ayesha

Guzik wiecie, guzik rozumiecie. Nie rozroznicie muzulmanina od islamisty….Koran zeby zrozumiec Trzeba znac arabski. Znacie Koran znacie z yt? Muzulmanow z yt,wiochy,demotow I innych podobnych stron. Powodzenia

ona
Gość
ona

ayesha, odpowiedź dla ciebie poniżej. Powodzenia z guzikami, może zostaniesz krawcową.

anti rhoot
Gość

czy ty mi mówisz o 15 wieku?? napisałem o czym mówie (mohamed prorok,ali ebn abi taleb, salah edine el ajoubi) a ty mi mówisz o wieku 15?!!! ok: islam jest słaby? ( najwięcej ludzi w planet sa muslim on : naprawdę nie wiesz nic o zyciu naszego proroka bo tej… Czytaj więcej »

ona
Gość
ona

anti rhoot, nie wiesz jakie mam materiały i jaką mam wiedzę. Nic nie wiesz – więc nic o mnie nie mów. A to, że dla ciebie jestem kāfir to dla mnie zaszczyt bo nie ma Boga nad Boga Prawdziwego i w Allaha nie wierzę.

anti rhoot
Gość

naszej planeciw?!!!! hehehe kto jestes zeby wogula tak móisz hh podofili to sa papierzy z twoja koszcela
jak tak umies po arabsko to tłumasz mi (anti rhoot) hehehe głupia

maro
Gość

haloooo obudsze arab nigdy nie błaga i nigdy nie beł na kolanah
umieramy na naszej honor głupka tczetaj historia ty powie to jest silny i kto nie.. urodzimy gladiatorami i umiearamy gladiatorami nigdy nie hilimy głowa dla ani pies (śmierć na nacej spraw to hnor dla nas)
hehe na kolanah

Q
Gość
Q

Proponuję najpierw nauczyć się polskiego a potem pisać komentarze

rorek
Gość
rorek

maro ty jesteś gladiatorem ale w pięciu na jednego jak każdy arab, podstępny tchórz i pedofil z ciebie,koran wmawia wam,że jesteście lepsi od niewiernych a tak naprawde to zazdrościcie nam wszystkiego, poziomu życia, rozwiniętej techniki i wysokiej cywilizacji bo wasza wiara nie pozwala wam na żaden rozwój, gnijcie na pustyniach,tam… Czytaj więcej »

anti rhoot
Gość

suham?? polska oczym gadasz?? jestes bez nadziejna!!! nie tylko głupia ehhhe historia nasza to była omar ebn abi el khatab,el aghaliba, obaid allah el mahdi,salah edine el ajoubi,,,,,, i setki taki bohaterów. tkóry wy błagalisczy nakolanah pod ich booty, aly co??!! sprubujece ukryć słonca za kratkami,, o wasza historia jaka???… Czytaj więcej »

anti znous
Gość

suham?? polska oczym gadasz?? jestes bez nadziejna!!! nie tylko głupia ehhhe historia nasza to była omar ebn abi el khatab,el aghaliba, obaid allah el mahdi,salah edine el ajoubi,,,,,, i setki taki bohaterów. tkóry wy błagalisczy nakolanah pod ich booty, aly co??!! sprubujece ukryć słonca za kratkami,, o wasza historia jaka???… Czytaj więcej »

rorek
Gość
rorek

sam jestes głupim beduinem, powiedz co takiego arab kiedyś wymyślił dla świata, umiecie tylko opluwać inne narody bo jesteście na samym dole rozwoju świata i zazdrościcie wszystkim,dlaczego pchacie sie do Europy jak uważacie sie za lepszych, wynocha do siebie pedofile!!!